Image Alt

Aranżacja wnętrza minimalistycznego

wnętrze minimalistyczne w szarych barwach

Minimalistyczny wystrój

Mies van der Rohe często powtarzał „mniej znaczy więcej”. Te trzy słowa podsumowują doktrynę sztuki XX wieku, która dąży do maksymalnej prostoty. Dlaczego ta maksyma jest ważna? Proste formy i neutralne otoczenie mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Jak zatem zaprojektować stylowe i minimalistyczne wnętrze?

minimalistyczna lampa w salonie

Minimalizm – charakterystyka

Minimalizm to sztuka ograniczania liczby i ilości przedmiotów do niezbędnego minimum. W ten sposób zyskujemy przestrzeń i zmniejszamy ilość czynników rozpraszających uwagę. Jest to efekt niezwykle przydatny, stosowany we wnętrzach sprzyjających koncentracji lub odpoczynkowi. Taka przestrzeń może też pomóc w relaksie po długim dniu. Dodatkowo, dla niektórych osób, minimalistyczny wystrój wnętrz to nie tylko metoda aranżacji wnętrz, ale także filozofia życia.

Kiedy mniej znaczy więcej

Minimalizm to styl charakteryzujący się prostotą formy i oszczędnością detalu. Wystrój wnętrz składa się z elementów blokowych, miękkich kolorów, kanciastych kształtów i jasnych powierzchni. Dąży on do przestronności, spokoju i harmonii. Jest mocno kojarzony ze stylem skandynawskim. Obecnie minimalizm jest uznawany za jeden z głównych trendów w projektowaniu i architekturze. Jak stworzyć wnętrze o minimalistycznym charakterze?

W projektowaniu wnętrz w stylu minimalistycznym bardzo ważne jest, aby elementy – meble, oświetlenie, dodatki, drzwi i okna – idealnie do siebie pasowały. Proste geometryczne kształty szkła i stali połączone z naturalnymi materiałami i subtelnymi akcentami kolorystycznymi to techniki często wykorzystywane przez projektantów wnętrz.

Kolory w stylu minimalistycznym

Minimalistyczny wystrój wnętrza oparty jest na odcieniach:

  • bieli,
  • czerni,
  • beżu,
  • szarości.

Aby stworzyć poczucie jedności we wnętrzu, dominujące kolory ogranicza się zwykle do jednego. Przestrzeń powinna być odczytywana jako spójna całość.

ściana z płyty MDF

Wykończenie wnętrz dla minimalistów

Minimalistyczne wnętrza zazwyczaj wyglądają na drogie, eleganckie, a nawet luksusowe. Powszechnie stosowanymi materiałami w takich aranżacjach są:

  • kamień,
  • stal,
  • aluminium,
  • szkło,
  • lakierowana płyta MDF,
  • szkło kolorowe (typu lacobel).

Tylko nieliczne elementy wykonane są z drewna. W łazienkach i kuchniach do zabezpieczenia blatu zamiast płytek często stosuje się kolorowe szkło.

Wyposażenie – skromne i luksusowe meble

Meble charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami bez zdobień. Ich powierzchnie są zazwyczaj gładkie i lakierowane, bez widocznych uchwytów. Przykładowo: eleganckie szafki do zabudowy w suficie najczęściej tworzą ze ścianą jedną powierzchnię.

Minimalistyczne oświetlenie

Duża ilość światła we wnętrzu to jeden z zabiegów stosowanych w projektowaniu minimalistycznych form. Dlatego na etapie projektowania wnętrza architekci starają się wyposażać pomieszczenia w duże okna, tak by uzyskać jak najwięcej światła dziennego. Dzięki temu wyeksponowane zostają wolne przestrzenie, a powierzchnie optycznie powiększone. Natomiast wieczorami wnętrza oświetlają designerskie lampy o rozproszonym i ciepłym świetle – nawiązujące do światła dziennego. Odpowiednie oświetlenie, w minimalistycznym mieszkaniu lub domu, może sprawić, że aranżacja mimo pozornej surowości może tworzyć przytulną atmosferę.

kolorowe szkło jako zabezpieczenie blatu

Zaprojektuj z nami swoją przestrzeń

Minimalizm to klucz do spokoju i elegancji we wnętrzach. Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci stworzyć minimalistyczną aranżację idealnie dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki usługom projektowania zapewnimy Ci funkcjonalność, estetykę i przestrzeń. Projektowanie wnętrz minimalistycznych z nami to recepta na prostotę, która zachwyca. Zaufaj naszemu architektowi wnętrz i ciesz się korzyściami harmonii i spokoju we wnętrzu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak wykończyć mieszkanie minimalistyczne?

Do wykończenia wnętrz minimalistycznych warto używać naturalnych materiałów takich jak kamień i drewno. Dodatkowo efektowne będzie zastosowanie szklanych, aluminiowych, lakierowanych płyt MDF oraz stali.

Jakie meble wybrać do aranżacji wnętrza minimalistycznego?

W estetykę wnętrza minimalistycznego bardzo dobrze wpisze się wyposażenie bez zbędnych ozdobników, o prostych i geometrycznych kształtach. Warto stosować meble w zabudowie, by np. ściana i szafa tworzyły jedną powierzchnię. Dodaje to wnętrzom wrażenia przestrzenności.