Aranżacja wnętrz w stylu francuskim

wystrój wnętrz w stylu francuskim

Paryskie wnętrza na wyciągnięcie ręki

Projektowanie wnętrz może być bardzo trudne. Dla ponadczasowych, eleganckich, a jednocześnie klimatycznych wnętrz warto jest zainteresować się stylem francuskim. Jest to sposób na nadanie charakterystycznej, paryskiej atmosfery w Twoim domu.

Paryski styl życia charakteryzuje się balansowaniem na pograniczu luksusu i minimalizmu oraz historii i nowoczesności. Elementem dodającym temu nurtowi wyjątkowego uroku jest jego niepodważalna elegancja, która z kolei przychodzi naturalnie, nie będąc ani trochę wymuszona.

eklektyczny salon, mieszanka stylów

Kwintesencją francuskiego stylu w projektowaniu wnętrz są:

 • uspokajająca biel,
 • wysokie okna i sufity,
 • minimalistyczne meble i dekoracje,
 • wiktoriańskie meble tapicerowane,
 • delikatne złocenie, wysokie zdobione lustra,
 • wyjątkowe obrazy.

Są to elementy, które francuski styl stosuje z niezwykłą precyzją przy zachowaniu ogólnej harmonii kompozycji.

Francuskie wnętrza ofiarą wielu wpływów

Francuskie wnętrza, jak już wiadomo, słyną z elegancji i tradycyjnego wzornictwa. Paryż, stolica Francji, jest określany jako „stolica światowej mody” nie bez powodu. Francuski styl jest syntezą stylu barokowego, rokokowego i późnego XIX wieku. Łączy i aranżuje elementy architektoniczne ze starych pałaców i kamienic w Paryżu. Jest to charakterystyczny francuski design, który pojawił się za czasów panowania Ludwika XIV i stale ewoluował, aż do naszych czasów.

Historia stylu francuskiego sięga czasów barona Haussmanna, który w latach 1852–1870 odnawiał średniowieczne budowle w Paryżu i zastąpił je nowymi, odświeżonymi budynkami, ulicami i parkami. Kamienice z tej epoki są do dziś dostępne i są swego rodzaju wizytówką Paryża, będąc flagowymi przykładami architektury miasta. Wnętrza kamienic łączą w sobie elementy z okresu rokoko, regencji i baroku.

Jako że styl ten to istna mieszanka różnych okresów, możemy spotkać się z różnym jego przedstawieniem w dzisiejszych aranżacjach. Nie wszystkie paryskie domy są tradycyjną, staroświecką wersją tego stylu. Istnieje wiele aranżacji, zarówno tych bardziej, jak i mniej tradycyjnych. Znaleźć możemy projekty wnętrz klasyczne, minimalistyczne, jak i również eklektyczne, łączące w sobie wiele różnorodnych stylów.

Cechy charakterystyczne

Styl ten jest połączeniem tradycji i nowoczesności, co dostrzec można już po wstępnej analizie. Francuska stolica służyła jako inspiracja do projektowania wnętrz, a jako że większość apartamentów w Paryżu to wysokie kamienice z dużymi oknami, nie powinien dziwić fakt, iż wysokie okna są częścią tego stylu. Inspirowane wnętrzami pałaców przy wyborze mebli i akcentów, francuskie aranżacje cechują się następującymi elementami:

bogato zdobiony barkowy żyrandol
 • Białe i wysokie okna dominują w dużych przestrzeniach, dodając świetlistej jasności i ponadczasowej elegancji dodatkowo optycznie powiększając pomieszczenie.
 • Wiktoriańskie meble, wyróżniające się z otoczenia piękną pikowaną tapicerką, ornamentami i kolorystyką. Wszystkie są również używane w stylu glamour jako element dodający charakteru pomieszczeniu.
 • Francuski styl charakteryzuje się kontrastami, to na nie kładziemy szczególny nacisk na etapie projektowania wnętrz. Przeważnie podłoga w tego typu wnętrzach jest drewniana (w jodełkę).
 • Różne odcienie delikatnej bieli dominują w apartamentach, które pięknie uzupełniają złote akcenty.
 • Rzeźby i obrazy są miłym uzupełnieniem francuskiego wystroju wnętrz. 
 • Często występują również ozdobne żyrandole i lampy, które w łatwy sposób dodają wnętrzom szykownego wyglądu i wyjątkowego charakteru.

We wnętrzach w stylu francuskim głównym elementem przyciągającym największą uwagę jest dekoracja ścian i sufitów. Aby przekształcić wnętrza w typowo paryskie salony, należy wprowadzić do danego pomieszczenia połączenie sufitu ze ścianą za pomocą delikatnego gzymsu – jest to charakterystyczny element dla paryskich kamienic.

Kolorystyka francuskich salonów

Białe ściany, sufit i zasłony, a także naturalny, delikatny odcień drewna, służą jako podstawa dla całego francuskiego wnętrza. Jasne, przestronne i eleganckie aranżacje są wzmocnione przez światło wpadające przez duże, wysokie okna sufitowe. Pastelowe odcienie są dobrą alternatywą dla szpitalnej bieli. Warto jest wprowadzić subtelne akcenty, dodające charakteru. Mogą to być na przykład złoto, lawenda i pudrowy róż.

Barokowe akcesoria wizytówką francuskiego stylu

Epoka baroku miała znaczący wpływ na francuski design. Dlatego nie dziwi więc fakt, że bogate zdobienia, dekoracje i złoto, wykorzystywane jako podstawowy kolor, charakteryzują ten styl. Chociaż odtworzenie pałacowej atmosfery jest trudne, można obejść tę przeszkodę, dobierając akcesoria w taki sposób, aby odzwierciedlały tę atmosferę.

Przykładowo, decydując się na połączenie aksamitnego pikowanego fotela, eleganckiego i bogato zdobionego żyrandola z masą szklanych elementów, wprowadzi do naszego wnętrza francuską elegancję.

wysokie sufity, przestronne wnętrze

Paryż dla każdego wnętrza

Aranżacjom tego typu sprzyjają również duże i otwarte przestrzenie, dlatego więc taka konfiguracja może być skuteczna w domach jednorodzinnych, jeżeli pokoje dzienne są przestronne. Pomimo tego, że do aranżacji w tym stylu najlepiej nadają się kamienice (z uwagi na wysokie pomieszczenia), to przy właściwym podejściu do zadania, każdy rodzaj przestrzeni mieszkalnej może być udekorowany w ten sposób. Skontaktuj się z projektantami wnętrz NARYSUJEMY, a pomożemy przekształcić Twoje wnętrza w piękne paryskie salony.

Najczęściej zadawane pytania

Czy do każdego mieszkania pasuje styl francuski?

Z uwagi na charakterystykę typowego francuskiego wnętrza (tj. wysokie sufity, duże, otwarte przestrzenie itd.), najlepiej sprawdzają się kamienice, w których to sufity są wyjątkowo wysoko. Jednakże nic straconego dla bardziej nowoczesnych mieszkań. Z pomocą odpowiedniego projektanta każde wnętrze może być jak rodem z Francji.

Jakie elementy wyróżniają francuski wystrój wnętrz?

Elementami, które francuski styl stosuje z wyjątkową precyzją, przy jednoczesnym zachowaniu ogólnej harmonii kompozycji, są: uspokajająca biel, różnego rodzaju rzeźby, obrazy oraz bogate zdobienia. Nie brakuje tu również wbrew pozorom prostych mebli i dekoracji. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie równowagi w aranżacji, aby żaden element nie gryzł się z innym.

Kiedy powstał styl francuski?

Początki stylu francuskiego sięgają barona Haussmanna, który w latach 1852–1870 odnawiał średniowieczne budowle w Paryżu. Kamienice z tej epoki stoją nadal i są dumą Paryża, służąc jako swego rodzaju wizytówka dla miasta. Wnętrza kamienic zawierają elementy z epoki rokokowej, regencyjnej, jak i barokowej.