Aranżacja salonu w konwencji loft

salon z zółtymi dodatkami

Czym się charakteryzuje? 

Styl loftowy zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, kiedy to wiele fabryk i zakładów zostało zamkniętych z powodu panującego wówczas kryzysu. Niezwykle przestronne, opuszczone przestrzenie z czasem zaadaptowali artyści, przekształcając je w swoje pracownie, a później mieszkania. Loftowe wnętrza charakteryzują się przede wszystkim swoistą surowością i chłodem, jaki wprowadzają materiały wykończeniowe, tj. beton czy cegła. Spotkamy w nich głównie wysokie stropy i duże okna, przez które do środka wpada spora ilość światła naturalnego.  

Urządzając pomieszczenie w duchu tego stylu, wybierzmy przede wszystkim materiały, które podkreślą jego specyficzny charakter. Swoje miejsce znajdą tu zwłaszcza elementy wyposażenia wykonane z ciemnego metalu i drewna, na ścianach za to powinien pojawić się surowy beton lub czerwona cegła. Nie przejmujmy się pozostawionymi na widoku rurami czy kablami – one również stanowią swego rodzaju dekorację i wprowadzają charakterystyczny klimat. 

szklany stolik kawowy

Stonowana kolorystyka 

Paleta kolorów stylu loftowego nie jest szeroka, skupia się właściwie przede wszystkim na dwóch barwach – bieli i szarości. W tego typu przestrzeniach często spotkamy także czerń w postaci różnorodnych dekoracji i akcentów. Obecne są tu też kolory nawiązujące do materiałów wykorzystywanych w pofabrycznych przestrzeniach, zwłaszcza swoista rudość cegły. Stonowaną kolorystykę warto przełamać nieco żywszymi odcieniami, które doskonale wpasują się w estetykę stylu. Śmiało możemy zdecydować się na elementy wystroju w barwie butelkowej zieleni, żółci czy brązu o ciepłych tonach. Świetnym rozwiązaniem jest także podkreślenie specyficznego odcienia miedzi, jaka zdobi wyeksponowane we wnętrzu rury. 

Loftowe meble i dodatki 

Przestrzeń zaprojektowaną w duchu nurtu loft muszą wypełnić odpowiednie elementy wyposażenia. Będąc na etapie meblowania loftowego salonu, zwróćmy przede wszystkim uwagę na materiały, z jakich są wykonane poszczególne meble – powinny być wysokiej jakości. Świetnym pomysłem będzie umieszczenie tu solidnej szafy z ciemnego drewna, która podkreśli charakter wnętrza. W takim salonie doskonale prezentować się będzie żeliwny grzejnik, obszerny skórzany narożnik, stolik kawowy ze szklanym blatem i ciężka komoda. W tego typu aranżacji nie może zabraknąć elementów metalowych, czyli oryginalnego regału na drobiazgi. Swoje miejsce odnajdzie tu również monumentalny stół z litego drewna, wsparty na eleganckich stalowych nogach. Efekt z pewnością należy dopełnić dodatkami i dekoracjami, które wprowadzą do wnętrza specyficzny klimat. Do loftowego salonu najlepiej pasować będą takie elementy ozdobne jak: 

  • obrazy w metalowych ramach przedstawiające figury geometryczne,  
  • czarno-białe fotografie,  
  • rośliny w betonowych donicach,  
  • poduszki w geometryczne wzory,  
  • miękki dywan,  
  • stylowe rolety. 
lampa w metalowej oprawie

Wybór oświetlenia 

Niezwykle istotną funkcję w pokoju dziennym pełni oświetlenie. Właściwie dobrane potrafi doskonale zrównoważyć charakterystyczną kolorystykę loftu, która opiera się głównie na ciemniejszych barwach. Ciepły odcień światła dodatkowo czyni tak urządzony salon przytulniejszym. Bardzo popularnym trendem w tego typu aranżacjach jest stosowanie jednego typu lamp industrialnych, zwanych statywowymi, które opierają się na trójnogu. To oczywiście inspiracja oświetleniem obecnym w artystycznych atelier oraz studiach fotograficznych. Warto pamiętać, że w loftowym salonie również świetnie prezentować się będą: 

  • lampy wiszące na linkach,  
  • żarówki energooszczędne w kształcie spirali,  
  • żarówki Edisona,  
  • lampy stojące z kloszem wykonanym z metalowej siatki. 

 Salon loftowy w bloku 

Chociaż styl loftowy kojarzy nam się głównie z dużymi przestrzeniami, w końcu został zapoczątkowany w przestronnych budynkach pofabrycznych, możemy w jego duchu z powodzeniem zaaranżować wnętrze na małym metrażu. Jeżeli pragniemy wprowadzić tę konwencję do naszego mieszkania, świetnym rozwiązaniem będzie połączenie salonu z kuchnią, co dodatkowo stworzy wrażenie głębi. Mały salon w bloku optycznie powiększymy za pomocą odpowiednio dobranych fototapet, nawiązujących do omawianego stylu. Możemy zdecydować się także na zastosowanie na ścianach geometrycznych wzorów w odcieniach bieli czy szarości. Wspomniane barwy w niewielkim pomieszczeniu sprawią, że mimo swoich ograniczeń, stanie się ono bardziej przestronne.  

Nie ulega wątpliwości, że przestrzeń, jaką chcemy zagospodarować na loftowy pokój dzienny, musimy dokładnie zaplanować. Pamiętajmy o tym, by w pierwszej kolejności ograniczyć zbędne meble czy dodatki. Dobrym pomysłem będzie również wyburzenie ścianek działowych i wstawienie w ich miejsce szklanych wersji z metalowymi szprosami. Takie rozwiązanie pozwoli także wpuścić do środka nieco więcej światła dziennego, co podkreśli charakter wnętrza. W salonie loftowym o niewielkim metrażu najlepiej zrezygnować z dużego narożnika na rzecz zgrabnej, wygodnej sofy, a stolik kawowy zamienić na szafkę RTV czy komodę. Całość aranżacji warto w tym przypadku dopełnić minimalistycznymi obrazami w metalowych ramach oraz roślinami w betonowych osłonkach. 

białą kanapa, ceglana ściana

Z nami twoje wnętrze nabierze charakteru

Marzysz o pięknie urządzonym mieszkaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć jego metamorfozę? Nasz zespół profesjonalistów NARYSUJEMY, korzystając ze zdobytej wiedzy oraz doświadczenia, z przyjemnością stworzy dla Ciebie fotorealistyczną wizualizację nowego wnętrza, która będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom! Realizujemy projekty w Warszawie i okolicach, ale jeśli jesteś z innej części Polski, możemy współpracować z Tobą w formie zdalnej. Skontaktuj się z nami już dziś i zobacz, jak spełniamy wnętrzarskie marzenia! 

Najczęściej zadawane pytania

Jakie meble i dodatki wybrać do loftowego salonu?

Do takiego salonu należy wybrać meble wykonane z wysokiej jakości materiałów. Doskonale sprawdzi się tu szafa z ciemnego drewna, skórzany narożnik czy stolik kawowy ze szklanym blatem. W takiej aranżacji nie może zabraknąć również elementów wykonanych z metalu, np. regału na drobiazgi. Warto pomyśleć także o dekoracjach, takich jak obrazy w metalowych ramach, czarno-białe fotografie czy rośliny w betonowych donicach.

Jaka kolorystyka sprawdzi się w loftowym salonie?

W tego typu przestrzeni dobrze sprawdzi się stonowana paleta kolorów, skupiająca się na bieli, szarości i rudości cegły. Świetnie pasować będą tu też wszelkie czarne akcenty. Taką kolorystykę można przełamać bardziej żywymi barwami, jak butelkowa zieleń, żółć czy ciepłe brązy.