Aranżacja salonu z sypialnią

sypialnia oddzielona ścianką działową

Jeden stylowy pokój

Łączenie funkcji dwóch pokoi na jednej przestrzeni, to aranżacyjnie trudny orzech do zgryzienia. Szczególnie, gdy mowa o tak skrajnie odmiennych pomieszczeniach, jak salon i sypialnia. Wnętrze, które ma odgrywać tę podwójną rolę, powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i dobrze się prezentować. Istnieje szereg sposobów, dzięki którym możemy sprawić, że takie połączenie stanie się największym atutem naszej aranżacji.  

Masz mieszkanie w bloku, kawalerkę, a może po prostu uwielbiasz niebanalne stylizacje? Niezależnie od tego, czy takie rozwiązanie wynika z konieczności, czy jest tylko aranżacyjną fantazją, z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić elegancką, estetyczną i funkcjonalną przestrzeń łączącą w sobie salon i sypialnię. 

przeszklona ścianka

Połączenie sypialni z salonem – w jakim celu? 

Jeśli decydujemy się na aranżację salonu i sypialni w jednym pomieszczeniu, zwykle robimy to ze względu na ograniczoną przestrzeń w naszym domu. Potrzeba połączenia salonu i sypialni pojawia się często, gdy nasza rodzina się powiększa, a my dysponujemy niewielkim mieszkaniem. Wtedy pomieszczenie pełniące niegdyś funkcję sypialni, zostaje przekształcone w pokój dziecięcy. Dzięki połączeniu sypialni z salonem możemy również zyskać dodatkową przestrzeń, np. na własne biuro. Jest to szczególnie pomocne, jeśli pracujemy zdalnie i potrzebne nam miejsce, w którym będzie panować cisza i spokój. W przypadku kawalerki połączenie sypialni i salonu jest zwykle koniecznością. Wtedy zadanie jest trzy razy trudniejsze, ponieważ tego rodzaju mieszkanie zazwyczaj łączy funkcje salonu, sypialni i kuchni na jednej przestrzeni.  

Sposoby na wydzielenie przestrzeni 

Istnieje szereg metod, dzięki którym możemy w estetyczny i funkcjonalny sposób wydzielić w salonie przestrzeń na sypialnię bez konieczności przesuwania czy budowania ścian. Do najczęstszych rozwiązań w przypadku takich połączeń należą: ścianka działowa, zasłona, przesuwane drzwi czy wykorzystanie wysokich mebli. Każdy ze sposobów wymaga innych aranżacyjnych zabiegów, dlatego omówimy każdy z nich osobno. 

Ścianka działowa 

Wykorzystując ściankę działową do wydzielenia przestrzeni na sypialnię, zyskasz więcej prywatności. Twoja strefa sypialna nie będzie widoczna od razu po wejściu do salonu, gdzie często przyjmujemy gości. Możemy wybrać ściankę działową aż po sam sufit, aby odizolować hałasy dochodzące z pozostałych części mieszkania lub postawić na nieco niższy model, dzięki któremu nasza strefa sypialna zyska więcej światła. Postawioną ściankę możemy następnie wykorzystać zawieszając na niej np. telewizor. 

Zasłona 

Do wydzielenia części sypialnej możesz również wykorzystać zasłonę. Wystarczy, że umieścisz szyny na suficie w miejscu, gdzie będzie przebiegać granica między strefą sypialną i salonem, a następnie zawiesisz zasłony. Kolor i fakturę zasłony możesz dobrać odpowiednio do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, żeby poprawić jakość snu, postaw na zasłony zaciemniające, dzięki którym ograniczysz dopływ światła dochodzącego z salonu. 

regał oddzielający część sypialną

Przesuwane drzwi 

Kolejnym popularnym sposobem na oddzielenie strefy sypialnej od salonu są drzwi przesuwane. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nasza część sypialna znajduje się we wnęce. Przesuwane drzwi pozwolą nam odizolować sypialnię od hałasów dochodzących z salonu czy zapachów z kuchni. Co więcej, tego rodzaju drzwi można wykonać z różnego rodzaju materiałów, co pozwoli nam łatwo dopasować je do pozostałych części naszej aranżacji. 

Regał i szafa 

Jeśli powyższe rozwiązania wydają Ci się zbyt formalne, możesz oddzielić sypialnię wykorzystując w tym celu meble. Szafy i regały o dużych proporcjach idealnie nadają się do tej roli. Warto postawić na takie modele, które nie mają zabudowanych „pleców”, dzięki czemu zyskamy dostęp do półek z obu stron. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy ograniczać widoczności, dopływu światła oraz przepływu powietrza. 

Kolory, meble i dodatki 

Oprócz rozwiązań, dzięki którym w fizyczny sposób możemy oddzielić sypialnię od salonu, do dyspozycji mamy jeszcze inną strategię wydzielenia stref w jednym pomieszczeniu. Wystarczy, że urządzimy każdą z nich w inny sposób, np. za pomocą kolorów, mebli i dodatków. W części sypialnej zastosuj stonowane kolory, które działają kojąco i wyciszają. Na podłodze możesz położyć miękki dywan, który będzie dodatkowym subtelnym wyznacznikiem granicy między strefami. Z kolei w pokoju dziennym możesz użyć bardziej żywych odcieni oraz odważniejszych faktur, a na podłodze położyć panele. 

Łóżko czy rozkładana kanapa? 

Dobierając meble, możesz postawić na umeblowanie typowe dla każdej strefy lub starać się połączyć funkcje sypialni i salonu bez wyraźnego odgraniczania przestrzeni dla każdej z nich. Rozwiązanie, jakim jest np. rozkładana kanapa, pełniąca funkcję sofy i łóżka, sprawi, że zaoszczędzisz miejsce, a Twoje pomieszczenie będzie funkcjonalne bez zbędnych podziałów na strefy. Oprócz tego, szafy, komody i regały doskonale pomogą w organizacji jako schowki zarówno na książki, jak i ubrania. Doskonale sprawdzi się w tym celu również meblościanka. 

sypialnia oddzielona ścianką działową

Funkcjonalne rozwiązania w pięknych wnętrzach

Jeśli borykasz się z problemem, jakim jest urządzenie mieszkania o małym metrażu, Narysujemy może Ci w tym pomóc. Nasz zespół utalentowanych projektantów wykona aranżacje dopasowane specjalnie do Twoich wnętrz. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, któremu zaufało już tysiące klientów, masz gwarancję, że Twoje pomieszczenia będą zarówno funkcjonalne, jak i przyjemne dla oka. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, ale nasze usługi są również dostępne zdalnie na terenie całej Polski. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić mały salon z miejscem do spania?

Urządzając salon z miejscem do spania, możesz postawić na wielofunkcyjne meble, takie jak rozkładana kanapa czy duża szafa z przesuwanymi drzwiami, w której umieścisz zarówno ubrania, jak i np. telewizor. Jeśli natomiast wolisz bardziej formalne rozwiązania, możesz spróbować wydzielić strefę sypialną w salonie za pomocą ścianki działowej, przesuwanych drzwi czy zasłony. 

Jak można oddzielić salon od sypialni?

Jeśli chcesz oddzielić salon od sypialni, masz do wyboru dwie strategie. Możesz wydzielić strefę sypialną za pomocą ścianki działowej, przesuwanych drzwi, zasłony lub wykorzystać w tym celu wysokie meble, takie jak regał czy szafa. Natomiast, jeśli zależy Ci na mniej formalnym rozwiązaniu, możesz wybrać osobną kolorystykę ścian, podłogi, mebli i dodatków dla salonu, a osobną dla części sypialnej. 

Jakie łóżko do spania w salonie?

Jeśli organizujemy w salonie miejsce do spania, a zależy nam na praktycznych rozwiązaniach, warto postawić na rozkładaną kanapę. W przypadku sofy z funkcją spania sprawdzą się modele tapicerowane, które są miłe w dotyku i przyjemne dla oka. Zwróć również uwagę na wysokość takiego rozkładanego łóżka, która powinna wynosić ok. 50-60 cm.