Site stats

Aranżacja przedpokoju w stylu skandynawskim

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Dlaczego konwencja scandi?

Styl skandynawski od lat pozostaje jednym z najbardziej popularnych konwencji w projektowaniu wnętrz. Swoje uznanie trend ten zawdzięcza w dużej mierze połączeniu cieszącej oko estetyki z wysoką funkcjonalnością, przekładającą się na komfort użytkowania. W nowo planowanym mieszkaniu istotnym jest wrażenie, jakie przywita gości. Dlatego warto zastanowić się nad urządzeniem przedpokoju, aby piękno mieszkania było wyraźnie oddane od samego wejścia. Poniżej zaprezentowane zostaną porady i sugestie, które zdecydowanie przydadzą się przy kreowaniu wymarzonej wizji podczas współpracy z projektantem.

przedpokój w stylu skandynawskim

Kolorystyka

W stylu skandynawskim w większości dominują:

  • klasyczna biel,
  • delikatne odcienie szarości,
  • ciepłe kolory drewna.

Warto pamiętać o standardowej palecie, aby układ prezentował się zgodnie z resztą mieszkania i stanowił z nim spójną całość. Jednakże odpowiednio dobrane zestawienie uzupełnić można następującymi barwami w celu personalizacji i urozmaicenia wystroju:

  • słomkowe odcienie żółci,
  • odcienie ziemiste,
  • beże,
  • chromowanie bądź czerń.

Dzięki powyższemu zestawowi kolorów można z łatwością uzyskać elegancki, schludny efekt końcowy utrzymany w jednolitej konwencji.

dowolny mebel Dark Nordic

Meble

Należy pamiętać, iż przedpokój to pomieszczenie wykorzystywane bardzo często, zarazem cechując się ograniczonym metrażem w większości przypadków. Mimo to znaleźć musi się w nim miejsce na pojemne meble, w których trzymać można wszelkiego rodzaju odzienie i obuwie wyjściowe, aby uniknąć wrażenia zagracenia. Oto kilka sugestii, jakimi warto kierować się podczas doboru wyposażenia:

  • Neutralna, jasna kolorystyka (np. odcienie dębowe), wpasowująca się w trend całego mieszkania, zarazem stanowiąc indywidualną całość.
  • Wytrzymała, solidna płyta meblowa, z której wyposażenie przetrwa lata częstego użytkowania. Wysokiej jakości płyty laminowane tudzież MDF sprawdzają się świetnie.
  • Wszelkiego rodzaju uchwyty i wieszaki powinny być wykonane z trwałego metalu bądź mocnych tworzyw sztucznych, aby uniknąć ryzyka przedwczesnych odkształceń i innych uszkodzeń.
  • Doskonałym dodatkiem, zwiększającym komfort użytkowania, będzie tapicerowane siedzisko, ułatwiając ubieranie dzieciom i osobom starszym.
  • Warto wybierać kompaktowe, wielofunkcyjne meble, które jak najlepiej zagospodarują małą powierzchnię (bardzo pomocna na tym etapie jest usługa fotorealistycznej wizualizacji, pozwalającej na stworzenie kilku wirtualnych układów i wybranie najbardziej optymalnego ustawienia przed dokonaniem zakupu wyposażenia), takie jak:
    • komody, szafki i konsole z szufladami,
    • toaletki,
    • półki,
    • garderoby,
    • ławki z wbudowanym pojemnikiem na obuwie.
  • Inne detale podnoszące funkcjonalność wyposażenia to np.:
    • Możliwość regulacji wysokości w przypadku półek.
    • Wysuwane drążki i inne ruchome elementy zwiększające stopień indywidualnego dopasowania do obecnego użytkownika.

Pomysły na elementy aranżacji

Nawet mając na uwadze kolorystykę i opcje związane z wyposażeniem, nadal nasuwać mogą się pytania o bardziej konkretne przykłady. Wszakże każdy dom charakteryzuje się innymi zaletami, ale również wyzwaniami związanymi z jego wystrojem. Poniżej przedstawione zostaną przykładowe pomysły, często odnoszące się do konkretnych warunków mieszkaniowych:

  • W doświetleniu wąskich korytarzy doskonale sprawdzą się listwy ledowe, dyskretnie umieszczone we wnęce sufitowej.
  • Hole na planie kwadratu wspaniale prezentują się oświetlone przez lampy wiszące  
    z bezpretensjonalnymi abażurami. Warto również umieścić kinkiety nad lustrem.
  • Entuzjastom ciemniejszych akcentów z pewnością do gustu przypadnie styl Dark Nordic – odmiana stylu skandynawskiego charakteryzująca się kolorami, takimi jak granat czy też szarość antracytowa, tradycyjnym wzornictwem z dalekiej północy jak również prostotą i użytkowością mebli.
  • Klasyczna biel niesamowicie rozjaśni mało ustawne, ciasne przedpokoje w kawalerkach  
    i innych niewielkich mieszkaniach. Białe meble i ściany stworzą razem wrażenie przestronności nawet w najmniejszych wnętrzach. Bardzo przydatnym rozwiązaniem w pomieszczeniach zdominowanych przez biel jest wykorzystanie zmywalnych farb lateksowych pozwalających na niezwykle łatwe radzenie sobie z plamami i innymi zabrudzeniami jasnych powierzchni.
  • Przedpokojom w małych mieszkaniach (np. w blokach) wspaniale posłuży pawlacz. Ten montowany pod sufitem schowek zaoszczędzi przestrzeń i pomieści wszystko, na co zabraknie miejsca w szafie. 
  • Lustra stanowią naturalny element przedpokoi – poza swoją podstawową funkcją powodują również optyczne powiększenie przestrzeni.
  • Jeśli pragniemy przełamać jednostajność bieli, możemy umieścić na ścianach lamperię  
    i połączyć ją z tapetą. Naturalne motywy roślinne w tym kwiatowe jak również desenie zwierzęce doskonale sprawdzą się jako wzory w tego typu aranżacjach.
  • Lamele, drewniane elementy dekoracyjne, są coraz popularniej wykorzystywane w mieszkaniach urządzonych w konwencji skandynawskiej. Wybornie urozmaicają tak przedpokój, jak i całe mieszkanie.
  • Deski podłogowe wykonane z litego drewna, zwane również dylami, pięknie prezentują się w wiatrołapach zaprojektowanych w stylu skandynawskim. Warto zabezpieczyć taką podłogę przed szkodliwymi czynnikami, pokrywając ją olejem tudzież lakierem. Jutowy dywan spełni tu podwójną rolę, będąc stylowym elementem i dodatkową ochroną w jednym.
  • Jeśli szukamy dla podłogi rozwiązania innego niż drewno, płytki imitujące beton sprawdzą się równie dobrze. Nadadzą skandynawskiemu wnętrzu nienachalnej nuty industrialnej, będąc zarazem bardzo odporne na uszkodzenia, wytrzymałe i banalnie proste do utrzymania w nieskazitelnej czystości.

Istnieje o wiele więcej sposobów na wszelkiego rodzaju aranżacje. Zawsze warto porozmawiać z projektantem, który chętnie wysunie porady dopasowane idealnie do indywidualnego mieszkania.

mężczyzna zakładający płaszcz

Podsumowanie

O jakich elementach należy pamiętać planując wystrój przedpokoju w stylu skandynawskim? Podpowie poniższa tabela:

OświetlenieDokładnie rozplanowane, dostosowane do niewielkiej, często domyślnie ciemnej powierzchni. Oświetlenie płynące z głównego źródła można uzupełnić punktowym w postaci ledów i kinkietów. Taki zabieg z pewnością zwiększy funkcjonalność wnętrza.
KolorystykaPołączone ze sobą, naturalne barwy drewna, odcienie szarości, biele bądź beże i kolory ziemi. Chromowane tudzież czarne klamki, lampy, uchwyty i ramy wspaniale uzupełnią aranżację.
DodatkiLampy, parasolnik, dywaniki, koszyki, lustra. Pamiętać należy o tym, aby nie przesadzić  z ilością dekoracji i urozmaiceń. Styl skandynawski to przede wszystkim prostota estetyczna i użytkowość.

Konwencja skandynawska jako trend niezwykle uniwersalny, nadaje się idealnie do wystroju przedpokoju. Jasne barwy, waga przywiązywana do użytkowości i estetyczna prostota sprawią, że każdy wiatrołap powita gości w zachwycającym a zarazem praktycznym stylu!

Projekt, który odzwierciedla Ciebie

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do kontaktu, oferując wysokiej jakości pomoc  
w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią doradzimy również w wyborze wyposażenia, doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Gorąco zachęcamy do współpracy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

O czym warto pamiętać przy wyborze mebli do przedpokoju?

Przede wszystkim o funkcjonalności, kompaktowości i wytrzymałości. Przedpokój to pomieszczenie użytkowane bardzo często, o relatywnie małym metrażu w większości mieszkań. Nie zaszkodzi również wybór modeli wielofunkcyjnych, takich jak tapicerowane ławy z wbudowanymi pojemnikami na buty bądź mające na celu dodatkową oszczędność powierzchni, jak np. pawlacz.

Jak zaplanować oświetlenie wiatrołapu?

Najlepiej zacząć od głównego źródła światła, dobranego w zależności od ukształtowania i metrażu wnętrza. Ze względu na to, że przedpokój to pomieszczenie zazwyczaj ograniczone metrażowo  
i pozbawione okien, a więc naturalnie ciemne, oświetlenie główne dobrze jest uzupełnić dodatkowym w postaci lamp ledowych i kinkietów dopasowanych do lustra.