Aranżacja małych wnętrz

jasne kolory jak biel, pastele

Jak urządzić małe mieszkanie?

Mała powierzchnia mieszkania nie jest tak łatwa do zaprojektowania. Podczas planowania aranżacji trzeba pamiętać, że liczy się każdy centymetr. Ważne jest wykorzystanie miejsca do przechowywania, ale też potrzeby estetyczne i przestrzenne domowników. Najważniejszy jest plan oraz motyw przewodni, który nada pomieszczeniu charakter.

Aranżacja niewielkiego mieszkania to przede wszystkim:

  1. Powściągliwość w stosowaniu zbyt intensywnych kolorów.
  1. Konsekwencja w użyciu kształtów.
  1. Funkcjonalność.
  1. Jasne barwy i matowa struktura.
  1. Zabudowa zaprojektowana pod wymiar.
  1. Wysoki standard materiałów wykończeniowych.
  1. Odpowiednie doświetlenie wnętrza.
  1. Prostota form.
jasne meble, czarne lampy, szklany stolik

Przestrzeń, minimalizm i harmonia

Otwarta przestrzeń w ostatnich latach jest bardzo popularna. Likwidując liczbę ścian działowych, zyskujemy więcej miejsca i wrażenie optymalnego powiększenia. Obecnie mieszkania zawierają strefę dzienną, na którą składają się salon – często z miejscem na jadalnię, aneks kuchenny oraz przedpokój. Ścianę działową możemy zastąpić zasłoną przesuwaną na szynach sufitowych, parawanem lub płytą meblową w systemie przesuwnym.

W małych pomieszczeniach najlepiej postawić na prostotę, stosując meble posiadające minimalistyczne formy, stonowaną kolorystykę oraz brak fantazyjnych zdobień. Mieszkanie może wydawać się ciasne, gdy będą przeważały bogate wzory i barwy. Sprawdzą się meble, w których będziemy mogli ukryć swoje rzeczy, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększy. Aby wyposażenie nie przytłoczyło wnętrza swoim rozmiarem, powinno kolorem “zlewać” się z otoczeniem.

Światło i kolor

Światło jest bardzo ważne przy aranżacji małego mieszkania. Nie stosujemy więc ciemnych kolorów, stawiamy raczej na jasne np. beże, szarości, biele. Przy niewielkich powierzchniach ważne jest, aby jak najbardziej powiększyć je optycznie. Pomogą nam w tym lustra lub inne powierzchnie odbijające światło. Dobrze również sprawdzą się meble z lakierowanego MDF–u, błyszczące tkaniny czy elementy dekoracyjne wykonane ze szkła, najlepiej transparentne, które dodatkowo nie zabierają przestrzeni.

Natomiast jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, oprócz lamp sufitowych rozmieszczonych centralnie dobrze dodać światło punktowe oraz oprawy świetlne. Wymodelujemy za ich pomocą wnętrze, oświetlając nisze, obrazy, wnęki, blaty robocze. Jeśli rozmieścimy dużo takich punktów świetlnych, możemy zrezygnować z oświetlenia centralnego, sufitowego.

dekoracyjna biała cegła, białe meble, szara sofa

Wydzielanie stref

Dla funkcjonalności małego mieszkania warto wydzielić strefy przeznaczone dla różnej aktywności w domu. Nie chodzi tu o to, by oddzielić miejsca ściankami działowymi, bo w takim wnętrzu najważniejsza jest przestrzeń. Funkcjonalne strefy wydzielamy symbolicznie, np. oddzielając aneks kuchenny od salonu za pomocą blatu kuchennego czy stołu. Może do tego celu posłużyć też dywan, niewielki regał albo kanapa.

Jaką podłogę zastosować na niewielkiej powierzchni?

Podłoga w takim wnętrzu powinna być ułożona z tych samych materiałów na całej powierzchni. Jeśli zastosujemy w każdym z pomieszczeń inny rodzaj posadzki, mieszkanie stanie się optycznie mniejsze, będzie również sprawiało wrażenie nieuporządkowanego.

Jaki wystrój małego mieszkania?

W niewielkim pomieszczeniu bardzo łatwo wprowadzić chaos. Lepiej jest zrezygnować z otwartych półek na rzecz szaf, pawlaczy. Najlepiej schować wszystkie drobiazgi, by pomieszczenie nabrało wyrazu uporządkowanego. W małej kuchni dobrze zastosować zabudowę “pod sam sufit”. Na wierzchu najlepiej zostawić rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Jeśli lubimy kolekcjonować pamiątki, musimy znaleźć dla nich miejsce np. w postaci gabloty. Dobrze jest też wyposażyć wnętrze w meble na wymiar czy modułowe, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń. Pozwoli to również na zagospodarowanie każdego kąta naszego domu, np. przestrzeni pod schodami, najniższych części poddasza czy ściany z kominkiem w kuchni. Najważniejsza jest ich funkcjonalność, wybierajmy zatem łóżka i stoły z szufladami, rozkładane kanapy, siedziska ze schowkami – w ten sposób zyskamy dużo więcej miejsca do przechowywania.

Ważnym elementem są także dekoracje. Zbyt duża ich ilość, a tym bardziej takich, które ze sobą kontrastują, zmniejszy przestrzeń w mieszkaniu. W przypadku niewielkiego metrażu idealną ozdobą mogą być wspomniane już wcześniej lustra, które tworzą element dekoracyjny, a jednocześnie powiększają przestrzeń.

kuchnia z wygodnym barkiem

Tworzymy wnętrza, które spełniają marzenia

Zaprojektowanie małego wnętrza wcale nie musi być trudne. Wystarczy zastosować rozwiązania, które powiększą przestrzeń i zadbają o nasz komfort. Wraz z zespołem projektantów wnętrz z NARYSUJEMY urządzimy nawet niewielką powierzchnię domu lub mieszkania, zapewniając funkcjonalność i styl. Z Pracujemy na terenie Warszawy i okolic, zdalnie na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu.

Najczęściej zadawane pytania

Jakimi zasadami kierować się przy aranżacji małych powierzchni?

Podczas aranżacji małego wnętrza należy przede wszystkim być konsekwentnym przy doborze form i kształtów, wybierać meble pod zabudowę wykonane z wysokiej jakości materiałów. Należy również kierować się minimalizmem, dobierając dekoracje, zadbać o odpowiednie doświetlenie oraz unikać zbyt intensywnych kolorów.

Jakie są sposoby na powiększenie małego mieszkania?

Stosujmy jasne kolory oraz zmniejszmy ilość ścian działowych, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie również wydzielenie stref, oddzielając aneks kuchenny od salonu np. za pomocą blatu kuchennego czy regału z książkami. Ważne jest też oświetlenie – mogą to być lampy sufitowe, ale dodatkowo zamieśćmy oświetlenie punktowe.

Jaki powinien być wystrój na małej powierzchni?

Urządzając małe mieszkanie, stosujmy meble na wymiar i modułowe. W kuchni zabudowę warto wykonać “pod sam sufit”. Kupując wyposażenie, skupmy się na ich funkcjonalności – zrezygnujmy z otwartych modeli na rzecz takich, w których będziemy mogli przechować dużo drobiazgów.