Aranżacja małego salonu

ciemne podłogi w salonie

Naprawdę? A wydaje się większy

Mały salon może sprawić domownikom duży kłopot. Aranżacja takiego wnętrza powinna więc być przemyślana, aby nie tylko wydawało się optycznie większe, ale i funkcjonalne.

Funkcjonalność w salonie

Wybierając meble do małego salonu, zwróć uwagę na ich wielkość oraz funkcjonalność — staraj się nie przytłoczyć pokoju nadmiarem mebli i dodatków. Rezygnując z dużych mebli, postaw na wielofunkcyjne meble, takie jak rozsuwane stoły czy rozkładane sofy. Meble w małym salonie powinny wprowadzać porządek i nie zabierać zbyt dużo przestrzeni. Postaw więc na niższe meble, aby wydawał się wyższy i większy. Meble o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Powinny być one również jak najlżejsze, tak, aby łatwo było je przestawić. Jeśli poza sofą w naszym małym salonie zmieści się również fotel, warto wybrać obrotowy. Wtedy będziemy mogli z tego samego miejsca oglądać telewizję, aby za chwilę móc obrócić się i rozmawiać z domownikami lub gośćmi na kanapie. Pamiętaj również o tym, że meble do małego pomieszczenia powinny być funkcjonalne, postaw więc na takie z różnorodnymi schowkami, czy te składane. Jeśli chodzi o kolorystykę oraz design mebli, wybierz postaw na gładkie fronty, bez dekoracji. Mile widziane będą meble lakierowane, szklane czy z naklejonym lustrem. Najbezpieczniejsze będą jasne barwy, pastelowe, delikatne szarości czy naturalne odcienie drewna. To wszystko pomoże odbić światło i optycznie powiększyć przestrzeń.

niebieskie zasłony i fotele w małym salonie w bloku

Dodatki

Decydując się na dodatki, również warto zachować umiar. Postaw na lekkie zasłony, lampy wiszące, a także na lustro na ścianie optycznie powiększy małe wnętrze. Pomyśl również nad dywanem, o barwnym deseniu. Lustro na ścianie powiększy optycznie pokój, a zwiewne zasłony dodadzą wnętrzu lekkości. Jeśli chodzi o kolory poduszek, lamp i innych dodatków, można tutaj zastosować mocniejszy akcent. Ważne, aby unikać eksponowania zbyt wielu przedmiotów. Chodzi bowiem o stworzenie przejrzystej i uporządkowanej przestrzeni. Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, najprostszym pomysłem na powiększenie przestrzeni w salonie, będzie powieszenie telewizora na ścianie. Tym samym, na półce pod nim zyskasz dodatkowe miejsce. Ciekawym sprzętem będzie również rzutnik, który wprowadza niesamowity klimat sali kinowej. Nie rzuca się on również w oczy w czasie, gdy jest wyłączony.

Kolorystyka

Jeśli chodzi o ściany, postaw na jasne, pastelowe kolory. Odbiją one światło, optycznie powiększając przestrzeń. Kolory, na które warto postawić to:

  • klasyczna biel,
  • beż,
  • szary,
  • pastele, takie jak błękit czy kolor seledynowy.

Klasyczna biel zawsze wygląda elegancko, stanowiąc najbardziej uniwersalne tło dla dodatków w najróżniejszych kolorach i stylach, a skończywszy na stylowej palecie szarości. Dobrze sprawdzą się także pastele, mięta, róż czy błękit. Jeżeli jednak pastele i jasne barwy to nie Twoja bajka, możesz zdecydować się na jedną ze ścian w innym, mocniejszym kolorze. Pamiętaj jednak, aby pasowała do reszty pomieszczenia. Użycie nasyconych kolorów stworzy idealne tło dla jasnych mebli. Warto również zastanowić się nad użyciem różnych odcieni jednego koloru. Przechodzenie jednej barwy od jasnego do ciemnego odcienia pomoże w uzyskaniu efektu przestronności. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie chłodnych odcieni, wydają się one bardziej oddalone, niż są w rzeczywistości.

okrągły szklany stół w jadalni w otwartej kuchni

Mały salon z jadalnią

Takie rozwiązanie często spotykane jest w blokach. Aby jak najlepiej zarządzić małą przestrzenią, prace rozpocznij od dokładnego planowania. Aranżacje z wykorzystaniem narożnika zamiast standardowych krzeseł czy blat zamiast stołu zaoszczędzą miejsce i mogą wyglądać bardzo korzystnie. Dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie okrągłego stołu, najlepiej, gdy będzie rozkładany. Dekorując mały salon z jadalnią, trzymaj się jednej palety kolorów. Jeśli krzesła przy stole są z niebieskim obiciem, ten sam kolor zastosuj także np. na zasłonach.

Sofa do małego salonu

Sofa jest chyba najważniejszą częścią wnętrza salonu. Kanapa narożnikowa nie pasuje do takiego wnętrza, ponieważ przytłacza swoją wielkością. W ograniczonym metrażu najlepiej sprawdzi się sofa modułowa, która daje najwięcej możliwości zestawień. Warto również zastanowić się nad kanapą dwuosobową. Jeśli zaś chodzi o kolory sofy do salonu, świetnie sprawdzą się te nasycone, bardziej zdecydowane, takie jak szarości czy pomarańcze. Praktyczna, ale nieduża sofa w mocnej barwie będzie idealną ozdobą małego salonu.

salon i aneks kuchenny obraz na scianie

Styl vintage w małym salonie

Styl vintage nawiązuje do poprzednich epok, a najprościej wprowadzić go do wnętrza poprzez stylizację mebli. Nie muszą to być koniecznie meble kupione w sklepie z antykami, ale nowe, którym nadaje się wiekowego wyglądu. W salonie możesz wybrać retro komodę pod telewizor czy inny mebel. Styl retro kocha wzory i kolory, w zależności, którą dekadą czy epoką chcesz się inspirować, pamiętaj jednak, że w przypadku małego wnętrza co za dużo, to nie zdrowo.

Sztuka aranżacji przestrzeni

Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować swój mały salon skorzystaj z usług projektanta wnętrz, aby nie tylko usprawnić proces, ale i cieszyć się spójnym i eleganckim pomieszczeniem! W NARYSUJEMY realizujemy kompleksowe projekty domów i mieszkań w Warszawie, a online oferujemy usługi w całym kraju!