Zasady feng shui w Twoim wnętrzu

belki sufitowe, drewniana podłoga

Na czym polega feng shui?  

Feng Shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni, mająca na celu osiągnięcie harmonii z naturalnym środowiskiem i otoczeniem. Jest to jednak o wiele więcej niż jedynie aranżacja wnętrz. To sztuka kierowania tzw. energią Qi przez domy, budynki i osiedla, tak aby ta witalna i ożywcza energia nas wspierała. Feng Shui wywodzi się z filozofii Tao (Taoizmu), która głosi, że wszystko jest przeniknięte właśnie energią Qi.   

W domu zasady feng shui obowiązują niezależnie od szerokości geograficznej i kultury. Chińskie słowo „feng” oznacza wiatr, który rozprasza energię, a „shui” to woda, która ją gromadzi. Zrównoważenie tych dwóch elementów stanowi główną zasadę tej praktyki. Starożytni Chińczycy wierzyli, że taka harmonia zapewni nam nie tylko dobre samopoczucie i wygodę, ale także wpłynie na wszystkie aspekty życia – miłość, zdrowie, sukces, karierę i obfitość.  

Trzy najistotniejsze zasady  

Celem tej chińskiej filozofii, jak już wiemy, jest takie zaaranżowanie przestrzeni, aby energia płynęła swobodnie, zapewniając domownikom dobre zdrowie, wspaniały nastrój i generalną pomyślność. Można to osiągnąć bez nadmiernego wysiłku, przestrzegając trzech głównych zasad feng shui:  

  • harmonii i estetyki,  
  • zasady porządku,  
  • nieprzywiązywania się do przedmiotów.  

Jak te zasady zastosować w praktyce? Harmonia i estetyka odnoszą się do ogólnego wyglądu pomieszczenia. Osiągniemy to dzięki opływowym kształtom i miękkim krawędziom wybranych przez nas mebli i akcesoriów. Dodatkowo dla lepszego przepływu energii powinniśmy dbać o wrażenie piękna roztaczane w naszej przestrzeni. Zasada porządku zdaje się rozumieć sama przez się – nie zagracamy, dbamy o czystość i świeżość. Ostatnia reguła w pewien sposób łączy się z poprzednią, ponieważ zachęca do racjonalnego podejścia do otaczających nas przedmiotów – te popsute czy niepotrzebne powinniśmy usunąć z naszego domu, aby udrożnić przepływ dobrej energii.  

białe meble kuchenne

Spokój barw feng shui  

Podczas aranżacji wnętrz zgodnie z zasadami feng shui, warto dążyć do maksymalnego wykorzystania naturalnego światła. Jeśli pomieszczenia są zbyt ciemne, można sięgnąć po odpowiednie kolory farb, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Naturalne kolory ziemi i subtelna biel doskonale będą pasować do salonu, tworząc przytulną, komfortową i spokojną atmosferę, podkreślającą jego przeznaczenie jako miejsca relaksu. Dodatkowo delikatny brąz, uspokajająca szarość i piaskowa żółć to idealne wybory do sypialni – zgodnie z chińską filozofią, nie zaleca się ciemnych i przygnębiających barw.  

Przedpokój  

Hol, będący wizytówką domu, powinien emanować dobrą energią już od samego progu. Dlatego ważne jest utrzymanie w nim idealnego porządku, aby energia mogła swobodnie przepływać i docierać do pozostałych pomieszczeń. Nie ma tu miejsca na zagracanie meblami! Unikaj też umieszczania lustra naprzeciwko wejścia – może to zaburzyć energię, która wpływa do naszego domu. Dodatkowo, jeśli jesteś entuzjastą niecodziennych rozwiązań, możesz umieścić niewielką fontannę przed drzwiami (jeśli urządzasz dom), będzie to mieć bardzo relaksujący i kojący rezultat.   

Kuchnia i salon   

Kuchnia, centrum całego domu, powinna być doskonale oświetlona naturalnym światłem i utrzymana w ciepłych pastelowych odcieniach. Porządek jest tu niezbędny. Możemy też podkreślić jej funkcję poprzez dodanie doniczek z ziołami na blacie lub parapecie. Natomiast salon, miejsce relaksu po ciężkim dniu pracy, powinien emanować spokojem. Stonowane barwy, obecność drewna i roślin są tutaj kluczowe. Fotele i kanapy powinny być przy ścianach z widokiem na całe pomieszczenie (dla poczucia bezpieczeństwa), a środek pokoju należy pozostawić pusty, tworząc przestrzeń i harmonię.  

biała sofa narożnik, czarny regał
Modern white kitchen interior with furniture,kitchen interior with white wall.3D rendering

Biuro   

Nasze miejsce pracy jest niezwykle ważne, ponieważ to tam spędzamy wiele godzin każdego dnia. Według zasad feng shui w tej przestrzeni powinna dominować energia Yang, która zapewnia skuteczne działanie. W idealnym scenariuszu należy przeznaczyć osobne pomieszczenie na użytek biurowy. Jeśli to niemożliwe, warto oddzielić biurko od reszty pokoju, np. przy pomocy parawanu lub zasłony. Ważne jest też, żeby nie znajdowało się na linii drzwi-okno, a osoba pracująca miała za plecami ścianę i widok na pokój przed sobą.  

Sypiania zgodna z feng shui  

Urządzając sypialnię zgodnie z feng shui, musimy pamiętać, że jest to nasza oaza spokoju i komfortu. Łóżko należy ustawić tyłem do ściany, jednocześnie unikając bezpośredniego umieszczenia pod oknem. Pozwoli to nam spoglądać na drzwi i całe pomieszczenie, co podświadomie zapewni komfort i bezpieczeństwo. Wybór mebli uzależnijmy od ich materiałów i formy – wybierajmy te naturalne z obłymi kształtami. Hołdując zasadzie porządku, wybierzmy pojemną szafę, która będzie całkowicie zabudowana, w ten sposób żadne przedmioty czy ubrania nie będą zaburzać harmonii naszej sypialni. Aby wykorzystać pozytywną energię Yin, odpowiedzialną za zdrowie, relacje i płodność, warto stworzyć przytulną atmosferę poprzez wybór miękkich tekstyliów i dekoracji (np. świeczniki, lampiony). Dodatkowo nie umieszczajmy w pobliżu łóżka żadnych urządzeń elektrycznych ani luster.   

ceglana ściana, meble wypoczynkowe pod ścianą

Funkcjonalne rozwiązania w pięknych wnętrzach 

Pomimo że nie każdy jest zwolennikiem filozofii Dalekiego Wschodu, zasady feng shui zdają się intuicyjne i sensowne w kontekście aranżacji wnętrz, bez względu na nasze poglądy czy preferowaną estetykę wystroju. Jeśli spodobały Ci się przedstawione przez nas porady, zaproś feng shui do własnego domu, aby zbudować świątynię szczęścia i beztroski w nowoczesnym wydaniu. Gdybyś potrzebował pomocy w urządzaniu wnętrza, nasi specjaliści z NARYSUJEMY pomogą Ci zaprojektować Twój niepowtarzalny dom. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest feng shui?

Feng shui wywodzi się z filozofii taoizmu ze starożytnych Chin. Najogólniej mówiąc, jest to sposób komunikacji z otoczeniem tak, aby wspomóc nasze dobre samopoczucie i ogólną pomyślność. Manifestuje się to w sposobie urządzenia mieszkania lub domu. 

Jakie są najważniejsze zasady feng shui?

Podstawowymi regułami przy urządzaniu przestrzeni zgodnie z feng shui jest: zachowanie harmonii i piękna, utrzymywanie czystości i pozbywanie się zbędnych przedmiotów. Feng shui kładzie nacisk na uporządkowaną przestrzeń z naturalnymi, obłymi kształtami, pełną piękna i spokoju. 

Jak urządzić sypialnię zgodnie z feng shui?

Aranżacja sypialni zgodnie z feng shui powinna opierać się na wybraniu spokojnych barw ziemi jako kolorów bazowych ścian. Ważnym punktem będzie ustawienie naszego łóżka we właściwy sposób, a więc przodem do drzwi, ale nie bezpośrednio pod oknem. Starajmy się również umieścić lustra i elektronikę z dala od tego mebla.