WYRAŹ SIEBIE W STYLU EKLEKTYCZNYM

stonowane pomieszczenia pełne kolorowych obrazów

Mieszkanie w stylu eklektyczNym

Styl eklektyczny może być wyjątkowym pomysłem na aranżację domu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to połączenie różnych trendów i rozwiązań nie ma żadnych reguł. Eklektyzm wymaga jednak dużej swobody i wyczucia, a stosując kilka zasad, można stworzyć niepowtarzalne wnętrze. 

kolorowe krzesła w kuchni

Charakterystyka eklektyzmu 

Styl eklektyczny charakteryzuje się łączeniem elementów i motywów z różnych epok architektonicznych. Może to obejmować zastosowanie różnych nurtów w jednym budynku lub też łączenie elementów z różnych aranżacji w jednym pomieszczeniu. W eklektycznym stylu często można zauważyć cechy charakterystyczne z innych okresów jak gotyk, renesans, barok, klasycyzm czy neoklasycyzm. Podobnie jest w przypadku materiałów budowlanych. Nie bój się zastosować w jednym mieszkaniu cegły, kamienia, drewna i marmuru. Różne mogą być także okna w pomieszczeniach, użycie kolumn, sklepień czy łuków także będzie dobrym rozwiązaniem. Eklektyczny styl jest ceniony przede wszystkim za swoją oryginalność i indywidualizm, który pozwala na tworzenie unikatowych i niepowtarzalnych pomieszczeń. 

Różnorodne meble 

Meble w stylu eklektycznym tak jak inne elementy mogą pochodzić z różnych epok i stylów meblarskich. Dobrze sprawdzą się zarówno te z ciężkimi ornamentami, skomplikowanymi zdobieniami i wysokimi zwieńczeniami, które są charakterystyczne dla stylu gotyckiego, jak i te z ozdobnymi rzeźbami, kompozycją liści i kwiatów, które reprezentują styl renesansowy. W przypadku aranżowania wnętrz możesz połączyć wyposażenie pochodzące z kultury azjatyckiej, afrykańskiej czy skandynawskiej. Jak widzisz panuje tutaj duży chaos, można jednak wskazać na kilka cech rozpoznawczych mebli eklektycznych, a są to: 

  • oryginalność i indywidualizm, 
  • różnorodność stylów,  
  • brak asymetrii, 
  • zastosowanie różnych kolorów, tekstur i motywów,  
  • odmienność rozmiarów i kształtów. 
stary dywan w nowoczesnym salonie

Jakie oświetlenie wybrać? 

Warto tutaj połączyć nowoczesność z tradycją, stworzy to unikalny i indywidualny wystrój. Może to obejmować połączenie różnych kształtów i materiałów, takich jak metal i drewno lub zestawienie nowoczesnych i tradycyjnych kształtów, na przykład kuli i klosza. Celem jest stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego projektu, który przyciąga uwagę i dodaje charakteru do przestrzeni. Nie bój się eksperymentować i łączyć ze sobą różnych kształtów żyrandoli, kinkietów czy lamp podłogowych. 

Kreatywne dodatki 

Dodatki w stylu eklektycznym mogą obejmować różnorodne przedmioty takie jak obrazy w różnych motywach typu abstrakcje czy geometria. Doskonale sprawdzą się dywany, narzuty, poduszki w różnych kolorach i kształtach. Takie rozwiązanie zwróci na siebie uwagę i rozweseli Twoje mieszkanie. Zastawa stołowa również może być różnorodna i charakterna. Pamiętaj również o pudełkach, półkach czy koszach – będą one dobrym miejscem do przechowywania dodatkowych elementów. 

Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? 

Eklektyzm pozwala na swobodne mieszanie różnych stylów co oznacza, że można dostosować wystrój do własnych preferencji i upodobań. Jest to idealny styl dla osób, które chcą stworzyć przestrzeń pełną indywidualizmu, kreatywności i charakteru. Trend eklektyczny jest również dla tych którzy cenią sobie różnorodność i nie boją się eksperymentowania z różnymi elementami wystroju wnętrz. Polubisz go, jeśli fascynuje Cię łączenie starych elementów z nowoczesnymi i cenisz sobie niebanalne, kreatywne rozwiązania. 

kolorowa sypialnia

Projektujemy z pasją i doświadczeniem

Styl eklektyczny to gwarancja posiadania oryginalnych, niezwykle wyszukanych i niecodziennych wnętrz. Doskonale łączy w sobie ulubione motywy i trendy właścicieli. W ten sposób urządzone mieszkanie może w pełni odpowiadać Twojemu charakterowi i stylowi życia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że połączenie tak wielu rozwiązań może być kłopotliwe i czasochłonne. Dlatego, jeśli urządzanie wnętrz sprawia Ci trudność i nie wiesz od czego zacząć, nie zwlekaj i napisz do nas. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą kompletny projekt wnętrza, który spełni Twoje wszelkie oczekiwania. Pracujemy stacjonarnie na terenie Warszawy, natomiast współpracę zdalną podejmujemy na terenie całego kraju. Skontaktuj się z nami już teraz i ciesz się nieszablonowymi rozwiązaniami w swoim domu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy eklektyczny wystrój jest drogi?

W tym przypadku wiele zależy od indywidualnego podejścia. Styl eklektyczny pozwala eksperymentować i samemu decydować o swoich wnętrzach. Możesz zakupić więc zarówno nowe, drogi meble i elementy, jak i te używane, tańsze czy już te znajdujące się w Twoim mieszkaniu.

Dla kogo jest styl eklektyczny?

Polecany jest on głównie osobom, które lubią eksperymentować i same podejmować decyzje dotyczące swoich wnętrz. Takie rozwiązanie przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz niebanalne rozwiązania.

Jak narodził się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny pochodzi z XIX wieku, kiedy to artyści i projektanci zaczęli łączyć elementy różnych stylów i epok, aby stworzyć unikalne i interesujące projekty.  Aktualnie jest to sposób na przełamanie dotychczasowych rozwiązań i poszukiwanie swojego indywidualnego stylu.