Rozdziały:
NATURALNE MATERIAŁY W MIESZKANIU
Obserwując na bieżąco nowinki wnętrzarskie można jednogłośnie stwierdzić, że od kilku sezonów ekologia i zrównoważony rozwój są myślą przewodnią trendów. Powrót do natury jest jednym z nich. W ostatnich latach wielu z nas doświadczyło radości ze slow life. Naturalne rozwiązania i materiały w naszych wnętrzach sprawiają, że czujemy się bliżej przyrody i własnych korzeni. Wpływa to bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, jak urządzić wnętrza wykorzystując naturalne materiały, które podarowała nam natura.
Rattan
Moda na naturalne materiały i plecionki powróciła do nas z lat 70. Obecnie do wyrobu dekoracji wykorzystuje się hiacynt, trawę morską czy liście bananowca, jednak od ostatnich kilku sezonów to rattan króluje w naszych wnętrzach. Najbardziej popularnymi meblami z plecionki są krzesła i fotele, lecz obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo mebli i dodatków wykonanych z tego tworzywa. Jest to surowiec naturalny pochodzący z Azji uzyskiwany z palm rotangowych. Po minimalnej obróbce świetnie nadaje się do wyplatania mebli i różnego rodzaju akcesoriów. Sprawdzi się nie tylko w stylu boho, który charakteryzuje się elementami z naturalnych materiałów, ale również jako dodatek do stylu skandynawskiego, japandi czy modern rustic i wielu innych. Oprócz niepowtarzalnego wyglądu ważną rzeczą jest fakt, że rattan jest materiałem biodegradowalnym.
Drewno
Chęć powrotu do natury sprawiła, że zapomniane przez wiele osób drewno, powróciło do łask. Szczególnie meble wykonane z litego drewna będą rozwiązaniem uniwersalnym i ponadczasowym. Drewno nadaje wnętrzom szlachetności i elegancji. Pasuje do większości stylów aranżacji wnętrz i dodaje do nich ciepło i efekt przytulności. Wybór drewnianych akcentów sprawi, że całe pomieszczenie nabierze charakteru i nie będziemy musieli się martwić o ich trwałość. Nie warto inwestować w meble pokrywane okleiną, które oprócz taniego wyglądu mogą okazać się niskiej jakości.
Szkło
Mimo długiego procesu rozkładania się szkło uważane jest za tworzywo ekologiczne, ze względu na łatwość przetworzenia i możliwość ponownego zużycia. Odpowiednio wykorzystane we wnętrzach doda im elegancji i przestrzeni. Nie zniszczy się szybko, jest niezwykle łatwe w czyszczeniu i prezentuje się bardzo nowocześnie. Jeśli planujemy aranżację małego mieszkania, warto zdecydować się na szklane elementy ze względu na optyczne powiększenie przestrzeni. Mogą to być jedynie dodatki, np. lustra, których od wielu lat projektanci sprytnie używają w małych pomieszczeniach. Wstawienie szklanych drzwi, mebli czy schodów lub wykorzystanie szkła w łazience dodatkowo przyniesie głębię i elegancję do naszych czterech kątów.
Kamień
Unikatowy, piękny i trwały materiał nadający szlachetności każdemu wnętrzu. Ze względu na wysoką wytrzymałość kamień jest cenionym surowcem. Jest w stanie przetrwać niemalże każde warunki atmosferyczne, wodę, uszkodzenia, a nawet ogień. Dodatkowo decydując się na wykończenia tym materiałem, możemy mieć pewność, że jest jedyny w swoim rodzaju. Sprawdzi się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Najczęściej wybieranymi odmianami są: marmur, piaskowiec, granit, a także trawertyn. Kamień można wybrać na blat kuchenny, do wykończenia kominka, jako schody, zlewy, a nawet pokryć nim całe ściany.
LeN
Len dzięki swojemu neutralnemu wyglądowi pasuje do niemal każdego wnętrza. Potrafi pięknie ocieplić surowe, nowoczesne pomieszczenia oraz zbalansować takie, w których jest wiele dodatków. Ten uniwersalny materiał często można spotkać w aranżacjach w stylu skandynawskim, który stawia na wykorzystywanie naturalnych tkanin. Idealnie sprawdza się jako zasłony. Nadaje lekkości i delikatności naszej przestrzeni. Len najlepiej prezentuje się w zestawieniu z innymi naturalnymi tworzywami, np. drewnem, kamieniem, wełną czy jedwabiem.
Bawełna
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bawełniane zasłony, koc, czy ozdobne poduszki wykonane z tego materiału – bawełna pasuje do wszystkiego! Jest to tkanina naturalna, miła w dotyku i tania. Dzięki swej wytrzymałości oraz dobrej przepuszczalności powietrza jest najczęściej wybieranym materiałem na pościel.
Wełna
Wełna jest pięknym i ciepłym materiałem posiadającym właściwości termiczne. Koc o grubym splocie świetnie sprawdzi się we wnętrzach japandi i skandynawskim, a nawet rustykalnym. Natomiast w stylu nowoczesnym lepiej prezentował będzie się wełniany pled w geometryczne wzory. Paski lub zygzaki będą idealnym rozwiązaniem w mieszkaniach, gdzie brakuje nam mocniejszych akcentów, a całość wygląda zbyt neutralnie. Koce z motywami sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru. Niezależnie od stylu wełniane koce możemy wykorzystać w każdym domu – w chłodny wieczór siedząc na tarasie z kubkiem gorącej herbaty.
Jedwab
Najdroższy i najszlachetniejszy materiał na świecie. Jego naturalny połysk sprawia, że wnętrza sprawiają wrażenie bardziej luksusowych. Nic dziwnego, że jest tak często wybierany jako materiał na pościel czy nocną bieliznę. Wysokiej jakości jedwab, oprócz pięknego wyglądu, jest niezwykle miękki w dotyku i delikatny. Nie ma na świecie materiału, który mógłby mu dorównać. Reguluje temperaturę – podczas zimy ociepla nasze ciało, a latem ochładza. Odpowiednia dbałość o ten materiał sprawi, że będzie nam służył przez wiele lat. Jedwab jest również wykorzystywany na poduszki ozdobne, dywany czy koce. Wyroby z tej tkaniny są zdecydowanie warte inwestycji.
Jakie meble wybrać do naturalnych wnętrz?
W naturalnych wnętrzach warto postawić na:
- modne obecnie meble wykonane z naturalnych materiałów, m.in. szklane szafy lub regały z przeszkleniami, stoły i krzesła wykonane z litego drewna, fotele rattanowe, sofy i kanapy pokryte lnem. Będą się one najlepiej komponować z wnętrzami nawiązującymi do ekologicznego i zrównoważonego stylu;
- kształty i formy nawiązujące do natury. Najczęściej spotykane to okrągłe stoły czy inne meble przypominające skały, drzewa oraz inne formy zaczerpnięte z przyrody. Opływowe kształty ścian czy mebli. Głównym założeniem tej idei jest funkcjonalność i ergonomiczność;
- materiały w naturalnych barwach. Meble czy dodatki o bardzo minimalnej obróbce z zachowanym naturalnym kolorem. Stonowane, neutralne odcienie idealnie pasujące do stylu eko.
Nasz pomysł na świetne zestawienie: stolik do kawy z litego drewna, lniana, jasnobeżowa sofa, rattanowy fotel, biała, szklana lampa podłogowa i zielona, duża roślina. Jak Ci się podoba takie połączenie?
Dodatki
We naturalnych wnętrzach wykorzystaj także dodatki, takie jak:
- rośliny – są nieodzownym elementem każdego naturalnego wnętrza i nie tylko. Oczyszczają powietrze i sprawiają, że pomieszczenie wygląda na bardziej przytulne. Patrzenie na rośliny pomaga nam się również zrelaksować. Wybieraj gliniane lub kamienne doniczki, aby podkreślić styl eko.
- drewniane i rattanowe dekoracje – jeśli chcesz zawiesić lub postawić w swoim mieszkaniu obrazy, zdecyduj się na ramki wykonane z naturalnych materiałów.
TWÓJ DOM, TWOJA OAZA SPOKOJU
Moda na naturalne wnętrza szybko nas nie opuści. Wykorzystując naturalne materiały, będziesz miał pewność, że meble i akcesoria będą Ci służyły przez wiele lat, a jeśli stonowane przestrzenie po czasie Ci się znudzą – przy neutralnej bazie łatwiej jest dokonać zmian przekształcając jedynie kilka detali. Nasi projektanci z NARYSUJEMY z przyjemnością podzielą się z Toba swoją wiedzą, aby stworzyć dla Ciebie wnętrze pełne harmonii i naturalnych elementów. Skontaktuj się z nami i razem stwórzmy Twoje idealne miejsce.