Wnętrze w stylu hampton

komplet wypoczynkowy w salonie, parkiet, biała sofa

Cechy charakterystyczne dla stylu hampton

Styl ten nawiązuje do kontaktu z naturą, bliskością plaży i szumu morza. Pojawiają się tutaj takie elementy jak:

  • mieszanka stylów,
  • kolory prosto z plaży,
  • marynistyczne dekoracje,
  • naturalne oświetlenie.
otwarta kuchnia, duże okno

Łączenie stylów

Styl hampton, to połączenie kilku nurtów wnętrzarskich. Otwarta przestrzeń, o dużych oknach i przeszklonych ścianach, to cecha charakterystyczna dla stylu kalifornijskiego. Inspiracją dla architektury i mebli, będzie z kolei styl kolonialny. Podłogi oraz meble wykonane są z jasnego drewna takiego jak biała jodła lub sosna. Trend angielski widoczny jest w delikatnych motywach roślinnych i kwiatowych oraz w naturalnych tkaninach, np. lnie czy bawełnie. Dopełnienie stanowi styl francuski, który uwidocznia się w eleganckich detalach zdobień mebli. Te klasyczne elementy, połączone z ażurowymi meblami z rattanu lub wikliny, pozwolą nam na zaaranżowanie wygodnej i przytulnej przestrzeni. To połączenie stylów tworzy unikalny nurt Hampton, który jest kojarzony z elegancją, wygodą i harmonią, ale bez zbędnej egzaltacji.

Kolory natury

Kolorystyka tego stylu jest jasna i pastelowa. Wychodzi bezpośrednio z oceanu, przez plażę, do domu. Dominuje tutaj biały, stosowany na ścianach, meblach i tekstyliach. Następnie neutralny, piaskowy beż, który często jest stosowany jako tło dla innych kolorów. Pastelowe zielenie, niebieski, róż, żółty, to kolory, które nadają przestrzeni świeżości. Pojawiają się także barwy ziemi: takie jak odcienie piasku, brązu czy szarości, które nadają przestrzeni wrażenie ciepła i spokoju. Szczególnie można je zauważyć na dywanach lub matach rzuconych na podłogę. Wykorzystuje się także czarny, ale uwzględniany jest on w detalach, na przykład ozdobnych nogach stolików lub w metalowej konstrukcji żyrandoli. Wszystkie te jasne barwy mają skłaniać do wypoczynku.

Marynistyczne motywy

We wnętrzach hampton pojawiają się przede wszystkim motywy nawiązujące do wybrzeża. Liny żeglarskie, kotwice, kompasy, latarenki, modele żaglówek oraz obrazy z martwą naturą, to charakterystyczne elementy dla tej stylistyki. Marynistyczne, biało – niebieskie pasy, występują często na tkaninach. Na wszechobecnych poduszkach i miękkich narzutach widzimy również detale takie jak muszle, rozgwiazdy, ryby i rośliny morskie lub ornamenty geometryczne inspirowane marokańskimi mozaikami. Wszystko, co wyrzuci morze na brzeg, jak chociażby zakonserwowany w morskiej soli konar drzewa lub duża muszla, doda wnętrzu unikalnego charakteru. Skrzynie i kufry znajdujące się w przedpokoju lub sypialni, nawiązują do morskich podróży. Wszystkie te dodatki mają wprowadzać nas w błogi stan relaksu.

salon z białymi meblami

Źródła światła

Ogromną rolę dla wnętrza w stylu hampton odgrywa naturalne oświetlenie. Przeszklone drzwi tarasowe oraz duże okna pozwalają na dostęp światła dziennego do wnętrza, co ma uwydatniać walory dużej powierzchni. Często stosuje się tutaj rolety, zasłony lub białe, drewniane okiennice zwane shuttersami, które pozwalają na regulację ilości światła wpuszczonego do pomieszczenia. Natomiast oświetlenie sztuczne ma wprowadzać relaksacyjną atmosferę. Do stworzenia przytulnego klimatu we wnętrzu przydadzą się zarówno lampy podłogowe, jak i te mniejsze, stojące na kredensach lub komodach. Lampy stojące przybierają często kształt latarni morskich. Natomiast te mniejsze, stojące na stole, są bardziej ekskluzywne: szklane, porcelanowe lub drewniane z drapowanymi abażurami. Oświetlenie powinno być rozmieszczone tak, aby tworzyło przytulną atmosferę, a jednocześnie było funkcjonalne, zapewniając dobre oświetlenie w każdym pomieszczeniu.

Jak stworzyć wakacyjny nastrój w mieszkaniu?

Pomimo że styl ten hołduje przestronnym wnętrzom, podczas projektowania możemy skupić się na kilku kluczowych elementach i przenieść je do naszego mieszkania. Jasne, pastelowe barwy ścian, pozwalają na wprowadzenie różnych odcieni błękitu, przywołujących na myśl ocean. Miękkie, biało-błękitne, tapicerowane meble, kanapy otulone wzorzystymi w geometryczne wzory poduszkami, nadają wnętrzu wakacyjnego charakteru. Meble powinny być wykonane ze szlachetnych materiałów takich jak: drewno, marmur oraz metal i odznaczać się wysoką jakością wykonania. Takie meble powinny być w neutralnym kolorze oraz mieć ponadczasowy, prosty fason. Jeśli uda nam się zakupić kredens ze szklanymi drzwiczkami, warto wyeksponować w nim kolekcje biało – niebieskiej porcelany. Dodatkami mogą tutaj być plecionki zrobione z wikliny lub rattanu w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało. Wprowadzamy dywany i zasłony z naturalnych tkanin takich jak bawełna, aby dodać tekstury i koloru do pomieszczenia. Nieodzownym elementem są żywe rośliny w doniczkach. Możemy je także przenieść w postaci obrazów przedstawiających nadmorski pejzaż.

niebieski dywan, szare kanapay

Klucz do stylu hampton

Zapraszamy do odkrycia magii stylu hampton w swoim mieszkaniu! Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci w pełnym projektowaniu i aranżacji wnętrz w tym eleganckim stylu. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu, Twoje mieszkanie stanie się prawdziwym projektem aranżacyjnym, harmonijnie łączącym klasyczne elementy z nowoczesnym designem. Wykorzystaj naszą wiedzę i doświadczenie, aby cieszyć się unikalnym stylem hampton w swoim domu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory dominują w stylu hampton?

W stylu hampton dominują jasne, pastelowe kolory takie jak: biały, beżowy, szary i pastelowy niebieski. Pochodzą one bezpośrednio z pejzażu nadmorskiego, który wprost z morza, przez plażę, wchodzi do wnętrza domu. Często też wykorzystuje się odcienie zieleni, różu i pomarańczu. Kolory te nadają wnętrzom lekkości i przestrzeni.

Jakie cechy stylu marynistycznego występują w nurcie hampton?

Meble z jasnego lub białego drewna, liny marynarskie, kotwice oraz latarenki to elementy stylu marynarskiego, które w łatwy sposób można umieścić we wnętrzu hampton. Wszystko, co wiąże się z morzem, a zatem muszle, a nawet konary drzew, zakonserwowane w soli morskiej, wyrzucone na brzeg.