Site stats

WNĘTRZE EKLEKTYCZNE – MIESZAJ I ŁĄCZ!

różowa sofa, szare ściany w salonie

MIESZKANIE W STYLU EKLEKTYCZNYM

Eklektyzm oznacza swobodę twórczą. W praktyce to określenie, które pozwala na łączenie motywów, eksperymentowanie w zakresie mebli i dodatków. Styl eklektyczny w projektowaniu wnętrz pozwala na wyrażenie siebie. To połączenie, które najbardziej odda styl domowników. Jeśli mądrze rozplanuje się elementy, jest szansa na stworzenie wnętrza, które docenią zarówno mieszkańcy, jak i goście. Potrzeba jednak wspólnego mianownika, tak by różnorodność stylu nie stwarzała wrażenia chaosu, a ładnie dopełniała całość.

granatowa sofa, białe ściany w salonie

Zachowaj umiar

Styl eklektyczny to swoboda w projektowaniu, jednak nie wystarczy postawić obok siebie mebli z różnych okresów. Projektowanie wnętrz w duchu eklektyzmu to wbrew pozorom trudna sztuka, lecz efekt finalny może być imponujący. Trzeba zachować umiar, wyczucie i zastosować się do wskazówek.

  1. Wspólny mianownik

By eklektyczne wnętrze było spójne, trzeba zapanować nad zróżnicowaniem motywów i wybrać wspólny mianownik. Można pozwolić sobie na kilka elementów korespondujących ze sobą – wtedy pomieszczenie mimo pozornego chaosu będzie wyglądać spójnie i korzystnie.

  1. Niekompletne dodatki

Podstawą eklektyzmu jest oczywiście różnorodność. Nie inaczej jest w przypadku dodatków. Tu także trzeba zastosować spójność. Może to być jeden kształt dekoracji – kwadratowe poduszki na sofę w różnych wzorach, ale z zachowaniem figury, zastawa stołowa w kształcie zaokrąglonych rogów, ale w różnym kolorze.

  1. Harmonia

Poza łączeniem różnych mebli czy dekoracji ważna jest także harmonia. Wykorzystanie płynnych przejść, na przykład połączenie naturalnego drewna z płytkami w kuchni, wygląda dobrze i jest równocześnie praktyczne.

  1. Łączenie

Połączenie różnych materiałów w całość, inaczej patchwork, to jeden z motywów, który sprawdza się w eklektyzmie jak mało co. Dekoracje typu obrus, pled można wykonać ze skrawków materiałów czy ubrań. Warto eksperymentować, łącząc ze sobą różne kształty oraz materiały.

Meble i kolorystyka

Kolory w eklektyzmie można stosować bez ograniczeń. Dobrze sprawdzą się zarówno granaty, zielenie, pomarańcze i żółcie, jak i biele, beże oraz szarości. Eklektyzm nie lubi jednak zbytniego przepychu, więc niech kolorów przewodnich będą jedynie dwa, trzy. Świetnym rozwiązaniem będzie połączenie czarnego z białym lub złotego z czerwienią. Eklektyzm lubi niebanalne ornamenty – orientalne wzory, typ szachownicy, beton, drewno, cegłę, marmur. Gładkie faktury można śmiało łączyć z betonowym ściankami, dodać do tego fotel w kwiatowe wzory i stolik retro. Styl eklektyczny to także meble. Tu można kierować się jedną zasadą – eksperymentuj! Co to oznacza w praktyce? Można postawić na modele ze szkła, metalu, wikliny, bambusa, drewna. Eklektyczne wnętrza wręcz uwielbiają łączenie mebli z różnych epok. Doskonale będą wyglądać też motywy vintage. Jeśli w swoim mieszkaniu masz modele z poprzednich lat – nie chowaj ich. Dodadzą klimatu.

krzesła retro, nowoczesny żyrandol, niebieski fotel

Eklektyczny salon

Salon w tym stylu zapewnia swobodę twórczą, jednak trzeba się trzymać pewnych zasad. Dużą rolę odgrywa kolorystyka. Nie ma jednak stałej gamy barw, które najlepiej będą pasować do tego stylu. Salon może być pomalowany zarówno na beż, jak i na czerwień czy butelkową zieleń. Warto jednak trzymać się kilku kolorów i nie popadać w zbytnią przesadę. W kwestii odcieni dominują raczej dwa główne tony. Stawia się na barwy uzupełniające, np. do jasnych, pudrowych wnętrz dobiera się fuksjowe ozdoby. Poleca się także wybierać kontrastowe barwy i dodatki. Czerwone poduszki na sofie będą świetnie prezentowały się na tle butelkowej zieleni. Jeśli chodzi o materiały, tu też jest spora rozpiętość. Doceniane są oryginalne połączenia, np. styl industrialny z elementami glamour. Ciemne meble będą się idealnie komponowały z kryształowym żyrandolem. Pozornie klasyczna szafka daje dużo możliwości aranżacyjnych. Drewniane regały śmiało można zestawić z wzorzystą tapetą lub ceglastą ścianą.

Rośliny a eklektyzm

Rośliny to coś, co mocno upodobał sobie styl eklektyczny. Kuchnia otwarta na salon stanowi idealną przestrzeń do ekspozycji roślinnych okazów. Mogą to być imponującej wielkości rośliny pnące lub egzotyczne drzewka owocowe. Polecane są także zioła. Taka kuchnia może z powodzeniem stanowić namiastkę przydomowego ogródka. Hodowanie ich w mieszkaniu ma sporo zalet. Przede wszystkim łatwy dostęp do świeżych składników, które dodają smaku potrawom. A także funkcja dekoracyjna. Uprawianie roślin to też duża satysfakcja. Jeśli zdecydujemy się na domowy ogródek, trzeba zapewnić ziołom odpowiednio dużo miejsca i słońca. Zieleń może stać się także jednym z kolorów przewodnich domu. Dobrze sprawdzi się w połączeniu z tapetą w drzewa.

niebieskie ściany, granatowa sofa, meble retro

FUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA W PIĘKNYCH WNĘTRZACH

W stylu eklektycznym nie ma miejsca na nudę. Można dowolnie łączyć faktury, wzory i kolory. Trzeba pamiętać jednak o umiarze. Jeśli chcesz odmienić swoje mieszkanie – skontaktuj się z zespołem NARYSUJEMY! Podpowiemy, jak w łatwy sposób łączyć poszczególne meble i dodatki, by projektowanie wnętrza eklektycznego było świetną zabawą! Stworzymy oryginalny projekt, który zwizualizuje Twoje marzenia.