Wnętrze dla dziecka — styl Montessori

pokój Montessori

Pedagogika Montessori w pokoju dziecka

Słowo ,,Montessori’’ dla wielu może stanowić zagadkę. Tak naprawdę jest to system dydaktyczny dla dzieci, który nazwę zawdzięcza swojej autorce Marii Montessori. Na czym dokładnie polega? Jej kluczowymi elementami jest uważne podążanie za rozwojem najmłodszego członka rodziny. Styl Montessori stosuje się podczas projektowania klas szkolnych i przedszkolnych, jednak sprawdza się on równie dobrze w aranżacji dziecięcych pokoi.

parkiet, białe ściany w pokoju dziecięcym

Kim była Maria Montessori?

Na początku XX w. powstał nowatorski system wychowania opracowany przez lekarkę, pochodzącą z Włoch. Maria Montessori wierzyła, że w każdym dziecku tkwi ogromny potencjał i możliwości robienia wartościowych rzeczy, a rolą opiekuna jest wydobycie mocnych stron u swoich podopiecznych. Dlatego Montessori kładła szczególny nacisk na całościowy rozwój dziecka, który następuje w indywidualnym tempie, jednak może być wspierany przez odpowiednie środowisko. Przystosowanie przestrzeni do specjalnych potrzeb dziecka sprawa, że lepiej będzie rozwijać kreatywność oraz z większą ciekawością eksplorować otaczający go świat. Dlatego tak ważna jest przemyślana aranżacja wnętrza dziecięcego pokoju, w którym maluch spędza większość swojego dnia. Idealny pokój to miejsce, w którym może efektywnie uczyć się poprzez dobrze zaplanowaną zabawę, która będzie wspierać jego samodzielność i prawidłowy rozwój.

Pokój dziecięcy w stylu Montessori

Podobnie jak w pozostałych kierunkach wnętrzarskich, styl Montessori posiada swoje unikalne cechy, którymi powinniśmy się kierować podczas projektowania wnętrza dziecięcego pokoju. Jedną z nich jest łatwość, z jaką maluch powinien sięgać do znajdujących się w pokoju przedmiotów. Samodzielność dziecka w tym zakresie wzmacnia w nim pragnienie odkrywania świata. W pokoiku Montessori nie znajdziemy wysokich mebli, do których dziecko nie jest w stanie dosięgnąć. Zostaną zastąpione niskimi półkami i regałami, z których może swobodnie korzystać, niezależnie od pomocy dorosłego. Układanie przedmiotów według ich zastosowania sprawi, że najmłodszy członek rodziny będzie bardziej skłonny odstawiać je na miejsce. Ponadto takie zorganizowanie przestrzeni, pomoże w utrzymaniu porządku. Kolorystyka pokoju w stylu Montessori powinna opierać się na jasnych kolorach ścian i podłóg. Stonowane odcienie w połączeniu z drewnem oraz białymi listwami sprawdzą się tu najlepiej. Takie zestawienie wspiera rozwój kreatywnego myślenia i stymuluje kształtujący się jeszcze mózg. W pokoju dziecka powinny przeważać przedmioty wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego.

Sposób na nudę

Jeśli nasze dziecko odczuwa nudę, gdy wciąż bawi się tymi samymi zabawkami, dobrym pomysłem może być ich cykliczne wymienianie. Pomocna przy tym, może okazać się zamknięta szafka, do której dorosły może chować przedmioty, którymi dziecko przez jakiś czas nie będzie się zajmować. Rotowanie zabawek malucha sprawi, że chętniej będzie on przebywał w swoim pokoju i z zainteresowaniem bawił się ,,nowymi’’ przedmiotami. Ponadto, używanie takiej szafy może nam pomóc w zachowaniu porządku. Aranżując pokój dziecięcy w stylu Montessori, warto zadbać o to, by nasze dziecko miało stały dostęp do przedmiotów, które będą rozwijały jego kreatywność. Mogą to być w szczególności pomoce plastyczne, takie jak:

  • białe kartki,
  • ciastolina,
  • plastelina,
  • kredki,
  • farby,
  • klej,
  • nożyczki.
czarno biały pokój dziecięcy

Podział na strefy

Pokój w stylu Montessori charakteryzuje się wyraźnym podziałem na strefy, w których dziecko może wykonywać różne aktywności. Strefa wypoczynku to miejsce, w którym może zaspokoić swoją potrzebę snu i zregenerować się. Znajdują się tam poduszki, łóżko, koc czy lampka nocna. Ciekawym pomysłem może być również wyodrębnienie miejsca do zabawy, które będzie składało się ze skrzynek na zabawki, ułożonymi na przyjemnym w dotyku dywanie. Biurko i szafki to elementy, tworzące strefę pracy plastyczno-manualnej i nauki. W tej części pokoju najważniejszymi elementami są półki z książkami, niski fotel lub poducha, na której dziecko będzie mogło usiąść. Szczególnie w strefie nauki, należy mieć na uwadze dobre oświetlenie, które pomoże naszemu dziecku w pełni korzystać z tego miejsca. Warto jasno zaznaczyć, które szafki w pokoju służą do przechowywania ubrań, a które do przechowywania zabawek. W tym celu możemy wykorzystać kontrastujące ze sobą kolory.

Samodzielność dziecka

Maria Montessori uważała, że zabawki dziecka powinny nie tylko spełniać funkcję rozrywkową, ale również edukacyjną. Opiekun powinien je umiejętnie dobierać w taki sposób, aby najlepiej rozwijały dziecko w aspekcie poznawczym. Dlatego tak ważne jest zastąpienie plastiku, naturalnymi materiałami, np. drewnem. Wnętrze urządzone w stylu Montessori to przestrzeń, w której dziecko powinno być jak najbardziej samodzielne. Udostępnienie mu włączników, aby bez pomocy dorosłego mogło sterować światłem w pomieszczeniu, będzie wspierało jego samodzielność. Rolety lub żaluzje, które umieścimy w pokoju również powinny umożliwiać dziecku samodzielne regulowanie ilości światła, które wpadnie do środka. Wybierzmy takie szafki, których wysokość pozwoli dziecku na swobodny wybór ubrań lub zabawek.

murowana ściana

Styl Montessori w całym domu

Styl Montessori sprawdzi się nie tylko w pokoju dziecięcym. Wielu rodziców decyduje się na wprowadzenie zmian w całym mieszkaniu, co pozwala na wspieranie rozwoju i samodzielności dziecka zawsze i wszędzie. Zainstalowanie w łazience nisko zawieszonej umywalki, która pozwoli maluchowi na samodzielne umycie rąk może być ciekawym rozwiązaniem. Obniżenie wysokości włączników światła w całym domu zdecydowanie pomoże w rozwoju samodzielności u najmłodszych członków rodziny.

Zaprojektujemy wnętrze najlepsze dla Twojego dziecka

Aranżując pokój dla naszego dziecka, na pierwszym miejscu stawiamy na jego bezpieczeństwo oraz wspieranie prawidłowego rozwoju. Te dwa cele pomaga nam osiągnąć styl Montessori, który kładzie nacisk na samodzielność dziecka. Jednak projektowanie wnętrz, które będą spełniać wszystkie powyższe wymagania może nie być łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonaliści z NARYSUJEMY pomogą Ci w pełni wykorzystać zalety stylu Montessori. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale zamówienia online realizujemy na terenie całej Polski. Wspólnie stworzymy wnętrze, które będzie piękne, funkcjonalne i najlepsze dla Twojego dziecka.