Styl klasyczny we wnętrzach

parkiet, beżowa sofa

Od zawsze klasyczne wnętrza były rozchwytywane. Zawdzięczają to swojej wytworności, lekkości i nieodmownej gracji. W dzisiejszych czasach design zebrał rzeszę miłośników, preferujących nietuzinkowe rozwiązania dekoracyjne, symbolizujące stoicyzm i wszechobecną równowagę. Zdarza się to konsternować wielu początkujących lub amatorskich projektantów, starających się uzupełnić posiadłość o niepotrzebny splendor. W tym miejscu należy podkreślić, że jest to aranżacja stroniąca od nader luksusowego wyposażenia.

Z całą pewnością styl klasyczny nie przypomina wielkich, barokowych sal balowych, pełnych złotych dodatków, obrazów czy luster. Sam klasycyzm skłania się raczej do stonowanych projektów, gdzie każdy element znajduje się na swoim miejscu. Dzięki temu uzyskujemy efekt błogości i porządku. Są to słowa, które stuprocentowo oddają sedno tej stylizacji wnętrzarskiej.

czarne ściany w łazience, czarna wanna

Zwykle kojarzy się ona z zamierzchłymi czasami, co oczywiście nie jest błędnym stwierdzeniem, ponieważ klasyczne aranżacje uwielbiają wracać do korzeni. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że nie możesz spróbować współczesnej odsłony. Zanim postaramy się jeszcze bardziej przybliżyć niuanse stylu klasycznego, chcielibyśmy wspomnieć, że jest on niezwykle uniwersalny. Stąd pozwala on na dozę dowolności, co jest dowodem na to, że jest stworzony dla każdego.

Z czego znana jest aranżacja w stylu klasycznym?

Przeciwnicy klasycyzmu próbują udowodnić, że jest on monotonny. My stanowczo sprzeciwiamy się tej tezie. Takie wnętrza muszą być funkcjonalne, jak i ergonomiczne. Jest to niezmienna cecha tego designu. Jednak nie będzie to żadnym błędem, jeżeli postarasz się przełamać aranżację, np. nietypowymi, nowoczesnymi detalami. Jak już wspominaliśmy, ważne abyś trzymał się reguł designu. Takich jak wyczucie przy doborze dodatków czy ogólna powściągliwość przy wybieraniu, np. odpowiedniej farby pasującej do koloru wyposażenia.

Paleta barw

Nawiązując do poprzedniego akapitu, kolory odgrywają bardzo istotną rolę. Zazwyczaj kojarzą się nam przede wszystkim z:

  • różnymi odcieniami szarości,
  • bieli, szczególnie tej śnieżnej,
  • odcieniami brunatnego,
  • barwami cielistymi, jak np. écru.

Jak i kiedy warto wykorzystać bardziej odważne barwy? Z pewnością w sytuacjach, gdzie odczuwamy, że naszym pomieszczeniom brakuje radości. Wtedy pokuś się o ozdobne tkaniny, jak firany, koce, poduszki. My proponujemy te w odcieniach:

  • szmaragdowego,
  • błękitnego,
  • purpurowego,
  • morskiego.

Istotną kwestią okazuje się również selekcja surowców. Zachęcamy do zainwestowania w te trwałe i szlachetne. Wyróżniamy tu bazalty, marmury, drewno dębowe, bukowe, skórzane wyroby, welur, tkane okładziny. Każda z wymienionych rzeczy, odpowiednio oprawiona, wpisze się w klasyczny kanon piękna. Ciekawym wykończeniem są również malowane boazerie, motywy snycerskie, gzymsy i listwy zdobiące sufit.

sztukateria, śliwkowa sofa

Unikalne wyposażenie

Grzechem by było zapomnieć o fundamencie stylistyki – o meblach. Przypominając zasadę umiaru, wystrzegajmy się od przepychu. Ogranicz ogromne i przytłaczające swoją formą wyposażenie. Zdominuje ona całe wnętrze oraz odciągnie uwagę od delikatnych elementów. Nie musisz całkowicie z nich zrezygnować. Oczywiście możesz postawić na jeden lub dwa modele o takiej charakterystyce, pamiętając o tym, że do każdego z nich, np. regału w stylu wiktoriańskim, dopasowujemy przedmioty o lekkim, nienagannym kształcie. Wyposaż się w komody z szufladami lub półkami, w których umieścisz ulubione drobiazgi. Wspaniałe będą szafy, wykonane przez doświadczonego rzemieślnika, z solidnej beli drewna, np. hebanowego.

Salon koniecznie wyposaż w typowe meble klasyczne, jak tapicerowana, pikowana lub skórzana kanapa z wieloma haftowanymi poduszkami. Projektanci zachęcają do zakupu dwóch lub nawet trzech identycznych modeli, które później ułożymy na wzór prostokąta bez jednej podstawy. Tak umiejscowione sofy zastąpią fotele lub modułowe wersalki. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na to nietypowe rozwiązanie, będziesz potrzebował niskiego, eleganckiego stołu, który postawisz przed nimi.

W sypialni idealnie spisze się wytworna rama łóżka, na której postawimy wygodny, obszerny materac, wzbogacając go o jedwabną pościel. Tuż obok przyda się stolik nocny a na nim klasyczna lampą z kloszem. Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią, pomyśl o szykownej toaletce z pokaźną taflą.

beżowe meble kuchenne

Gustowne akcesoria

Ciekawym elementem, wzbogacającym całą historię wnętrza, będą antyki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mogą być to także te, znalezione na targowisku lub w antykwariacie. Szukając ich, zadbajmy, by akcesoria współgrały ze sobą, tworząc jedną całość. Pomogą w tym podobne wzory, barwy czy wykorzystywany materiał.

Zachęcamy do zaaranżowania swoich okien. Postarajmy się o to, by jak najwięcej światła dziennego dostawało się do pomieszczenia, dzięki czemu pokoje będą jaśniejsze i pałające radością.

Wnętrza z klasą dla wymagających klientów

Styl klasyczny jest naprawdę dobrym rozwiązaniem dla każdego. Jego uniwersalność wpisuje się w gusta każdego – nawet awangardowej duszy, która potrzebuje mocnych akcentów. Nasz zespół NARYSUJEMY także uwielbia klasyczne rozwiązania wnętrzarskie, dlatego chcemy Cię zaprosić do zapoznania się z naszą obszerną ofertą.

Pytania i odpowiedzi

Jaki styl wybrać dla swojego pierwszego domu?

Najlepszym rozwiązaniem będzie styl klasyczny. Jest on bardzo uniwersalny, dzięki czemu przetrwa z Tobą wiele lat. Jego uniwersalność pozwala także na jego edycję z upływem lat, np. poprzez dodanie ciekawych współczesnych akcesoriów.

Jakie są klasyczne materiały wnętrzarskie?

Bez wątpienia będą to wszelkie surowce naturalne jak drewno lub kamień. W tym artykule dowiesz się więcej o klasycznych materiałach, jak i o całej stylistyce klasycznej.

Jakie kolory będą bezpieczne w stylistyce klasycznej?

Są to neutralne kolory, takie jak beż, biel lub brąz. Zdarza się, że są one przełamywane intensywnymi barwami, takimi jak turkus, zieleń czy purpura.