Rozdziały:
PRZYTULNA PROSTOTA
Rok 2023 obiera nowe aranżacyjne kierunki oraz wyznacza nowe trendy. Jeśli jeszcze kilka miesięcy temu zachwycaliśmy się minimalistycznymi projektami wnętrz urządzonymi w chłodnym klimacie. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że prostota również może być przytulna i to właśnie takiego połączenia będziemy szukać w tym sezonie. Efekt ten osiągniemy aranżując nasze wnętrza w stylu japandi. Czym charakteryzuje się ten nurt oraz jak urządzić mieszkanie zgodnie z koncepcją przytulnego minimalizmu? W tym artykule powiemy jakie kolory, meble i dodatki tworzą styl japandi.
Styl japandi – czym się charakteryzuje?
Styl japandi to stosunkowo nowy nurt aranżacyjny, który bije prawdziwe rekordy popularności w stylistyce wnętrz. Japandi inspiruje się zarówno kulturą japońską, jak i filozofią scandi, co czyni go mieszanką funkcjonalnej wygody charakterystycznej dla stylu skandynawskiego oraz zamiłowania do natury japońskiego ascetyzmu. Podsumowując, najważniejsze cechy japandi to:
- komfort i przytulność,
- prostota i funkcjonalność,
- spokój i harmonia,
- bliskość natury,
- stonowane kolory,
- oszczędność form,
- minimalistyczne bryły,
- umiar w doborze dekoracji i dodatków,
- naturalne, surowe materiały.
Jeśli zatem naszym priorytetem jest stworzenie prostych, ale zarazem komfortowych wnętrz, styl japandi będzie idealnym wyborem. Jest on również znakomitą alternatywą dla tych, którzy nie przepadali za chłodną estetyką minimalistycznych stylizacji należących do trendów poprzednich lat.
Kolory w stylu japandi
Japandi uwielbia stonowane barwy oraz ciepłe odcienie, które mają być przyjemne dla oka i kojące dla naszych zmysłów. Beż, alabastrowa biel, kolor piaskowy czy barwy ziemi to główni kandydaci do tej roli. Oprócz tego w aranżacjach w stylu japandi znajdziemy popielate odcienie szarości, dalekowschodnie brązy i delikatne róże. Urządzając wnętrza w tej stylistyce, powinniśmy się skupić na maksymalnie trzech kolorach oraz wystrzegać się stosowania ciemnych barw na dużych płaszczyznach. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z mocniejszych tonacji i kolory, takie jak czerń czy niebieski, również znajdą swoje zastosowanie, chociażby w postaci drobnych akcentów lub dekoracji.
Materiały wykończeniowe
W aranżacjach w stylu japandi wykorzystuje się głównie naturalne surowce i materiały, dlatego w takim wnętrzu raczej nie ma miejsca na imitacje czy sztuczne tworzywa. Znakiem rozpoznawczym omawianego przez nas nurtu aranżacyjnego jest drewno i to w dużych ilościach. Najczęściej wprowadzane jest w postaci drewnianej podłogi, ścian wyłożonych drewnianymi panelami czy po prostu mebli lub dekoracji wykonanych z drewna. Warto tutaj podkreślić, że w stylu japandi najlepiej ten surowiec prezentuje się w formie surowej z widocznym usłojeniem, niepoddane obróbce. Cedr, cyprys, modrzew, jesion, buk oraz sosna biała to najczęściej wykorzystywane gatunki. Oprócz tego we wnętrzach urządzonych w stylu japandi znajdziemy elementy wykonane z rattanu, wikliny, bambusa oraz kamienia. Zasada naturalnych materiałów dotyczy również tkanin i tekstyliów – len i bawełna w szczególności wpisują się w estetykę tego modnego stylu.
Odpowiednie meble
Jak już wspomnieliśmy japandi to przede wszystkim meble wykonane z drewna, ale co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wyposażeniu takiego wnętrza? Smukłe, wizualnie lekkie meble na wysokich nóżkach sprawdzą się w tej stylistyce najlepiej. Ten minimalistyczny styl stawia na prostotę i funkcjonalność, dlatego powinniśmy wybierać modele o oszczędnej formie i prostych kształtach. W kuchni, warto zrezygnować z bogato zdobionych kompletów na rzecz gładkich blatów, np. z kamienia oraz szafek w jednolitym kolorze bez frezów i widocznych uchwytów. Z kolei w salonie znakomicie będą się prezentować tapicerowane sofy i fotele o miękkich liniach i obłych krawędziach. Styl japandi to również symetria i harmonia, dlatego regały, szafy i krzesła również powinny być uosobieniem prostej, ale nowoczesnej formy. Podobnie jak w przypadku pozostałych odmian minimalizmu, powinniśmy unikać zbyt dużej ilości przedmiotów pozostawionych na widoku, ponieważ mogą one burzyć ład i harmonię stanowiącą kluczowy element takiej aranżacji. Warto zatem wyposażyć się w pojemne szafy i komody, w których schowamy wszystkie bibeloty i dzięki którym nasze pomieszczenie stanie się bardziej uporządkowane oraz przestronne.
Dekoracje i dodatki
Styl japandi ostrożnie podchodzi do kwestii dodatków, ponieważ jak już wspomnieliśmy, zbyt duża ilość dekoracji może w tym wypadku sprawić, że pomieszczenie straci swój uporządkowany i harmonijny charakter, na którym nam tak bardzo zależy. Tym samym, wszystkie akcenty dekoracyjne powinny być starannie przemyślane. Unikajmy drobnych dodatków skupionych w dużych ilościach, takich jak np. kącik z pamiątkami lub zdjęciami na komodzie. Dużo lepiej w tym wypadku sprawdzi się ceramiczny wazon z suszoną trawą pampasową lub pojedyncza minimalistyczna grafika oprawiona w prostą ramkę. Styl japandi to przede wszystkim oryginalne i przykuwające wzrok dekoracje. Dlatego, w tego typu kompozycjach bardzo często wykorzystuje się lustra w ramie z zaokrąglonymi krawędziami umieszczone nad komodą, efektowne rośliny takie jak paproć lub kwiat bawełny, ikebany, postarzane dywany w jednolitym kolorze czy podnóżki z kwadratowymi poduszkami.
Tworzymy wnętrza, które przyciągają wzrok!
Zainspirowałeś się stylem japandi i planujesz urządzić swoje nowe mieszkanie w tej wyjątkowej stylistyce? A może chcesz odświeżyć wygląd wnętrz, które służą Ci już od dobrych paru lat z wykorzystaniem elementów stylu japandi? Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, w obu przypadkach możesz zaufać doświadczeniu NARYSUJEMY. Nasz zespół utalentowanych projektantów stworzy aranżacje dopasowane specjalnie do Twoich oczekiwań. W pracy kierujemy się profesjonalizmem, a na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby naszych klientów. Obecnie działamy na terenie Warszawy i okolic, ale nasze usługi są również dostępne w formie zdalnie w całej Polsce.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym jest styl japandi?
Styl japandi to połączenie skandynawskiej wygody i funkcjonalizmu z umiarem i zamiłowaniem do natury kultury japońskiej. Wnętrza urządzone w tej stylistyce bazują na ciepłych kolorach, naturalnych materiałach, oszczędnych w formie meblach oraz oryginalnych dekoracjach, nierzadko nawiązujących do elementów przyrody.
Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu japandi?
Japandi wykorzystuje paletę ciepłych i piaskowych barw, takich jak beż, popielate szarości, delikatne brązy oraz róże czy alabastrową biel. W aranżacji mogą również pojawiać się mocniejsze akcenty w postaci koloru czarnego lub niebieskiego, ale powinny obejmować niewielką powierzchnię.
Jakie meble są odpowiednie w stylu japandi?
Urządzając wnętrze w stylu japandi postaw na smukłe i wizualnie lekkie modele na wysokich nóżkach. Najlepiej sprawdzą się meble wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno. Unikaj natomiast zdobień i kieruj się prostotą formy.