Site stats

WNĘTRZA W STYLU BOHO

salon w stylu boho

ARTYSTYCZNA SWOBODA

Jesli szukamy wolności wyrazu, która będzie mieścić się w granicach określonej estetyki, styl boho będzie dla nas doskonałym rozwiązaniem. Styl boho to zbalansowane połączenie dekoracyjności, swobody oraz artystycznego wysmakowania, które z pewnością zachwycą każdego. W tym artykule analizujemy takie kwestie jak: 

  • Co jest kluczowe dla stworzenia spójnego wystroju? 
  • Jakie elementy wpasowują się w koncepcję boho? 
  • Skąd wywodzi się określenie ,,boho” i jak funkcjonowało w sztuce? 
sofa, fotel, duża lampa

PODRÓŻ DO PARYŻA

Słowo „la bohème” stało się sławne u schyłku XVIII wieku, kiedy we Francji funkcjonowały rozmaite grupy niezależnych artystów. To właśnie oni zapoczątkowali ten niezwykły trend, który szybko przeniósł się do innych dziedzin – także wystroju wnętrz. Skrócone określenie ,,boho” odzwierciedla styl życia i spojrzenie na świat awangardowych Paryżan, którzy w pełnym sztywnych zasad świecie odważyli się żyć sztuką.  
Sam styl boho charakteryzuje niesamowita różnorodność wzorów, tkanin oraz materiałów. I tu pojawia się ponownie aspekt historyczny, związany z częstą utratą majątków po rewolucji francuskiej – artyści zaczęli komponować różną twórczość z wykorzystaniem tego, co mieli pod ręką. Później ta estetyka stała się niejako motywem przewodnim dla kultury hippisowskiej, by wreszcie w wielkim stylu powrócić w czasach współczesnych.  Urządzenie przestrzeni w stylu boho może być wyzwaniem, jednak taka realizacja będzie wiązać się z olbrzymią satysfakcją oraz odbyciem podróży w głąb własnych artystycznych pragnień.  

PONADCZASOWA WOLNOŚĆ

Wnętrza w stylu boho z reguły mają być przytulne, ponieważ sprzyja to relaksowi oraz odzyskiwaniu twórczych sił. Z reguły takie aranżacje zawierają kilka podstawowych elementów, które składają się na estetykę typową dla tego nieco rustykalnego stylu, wciąż jednak pozostawiają ogromne pole do popisu dla designera. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy stylu boho począwszy od mebli aż po dekoracje: 

Meble  Powinny być przede wszystkim komfortowe. Mogą być wykonane z lekkiej wikliny bądź nieco twardszych gatunków drewna.  
Dodatki Częstym wyborem są rośliny w plecionych doniczkach, ręcznie wykonane makramy czy makatki na ścianę, barwne dywany oraz ręcznie wykonane figurki w etnicznej tematyce. 
Ozdoby W styl boho świetnie wkomponują się osobiste elementy. Postaw na pamiątki z różnych stron świata, albumy pełne zdjęć bądź inne podarunki od członków rodziny.  
szara sofa, kolorowe poduszki

KLIMAT BOHO

Styl ten jest odwróceniem sztywnych reguł niegdyś panujących w społeczeństwie. Nie oznacza to jednak, że brakuje w nim swoistego ładu i porządku. Decydując się na aranżację w stylu boho, pamiętajmy o włączeniu w wystrój wyrazistych kolorów. Barwy w tym nurcie często nawiązują do otaczającego świata. Śmiało sięgnijmy po głęboką zieleń przypominającą roślinność dżungli, beże i brązy nawiązujące do ziemi oraz błękity i turkusy związane z kolorystyką nieba. W stylu boho jest również miejsce dla słonecznej żółci i wyrazistej pomarańczy, ponieważ te kolory w naturalny sposób dodają kompozycji przytulnego wydźwięku. Ważne są również elementy w kontrastujących barwach. Łagodne beże, pastele czy stylizowane na metal motywy wniosą do wnętrza powiew elegancji. Pamiętajmy o intrygujących wzorach oraz deseniach (także motywach zwierzęcych). Pozwolą na dopełnienie całości wystroju i nadanie jej charakteru. Popularne są wzory zaczerpnięte z Maroka, Indii czy też Afryki. We wnętrzu boho nie powinno zabraknąć frędzli! Nie możemy zapominać o klimatycznych dodatkach, takich jak wcześniej wspomniane makramy, plecionki czy przekazywane z pokolenia na pokolenie pamiątki rodzinne. Jeżeli pasjonują nas elementy folklorystyczne z różnych części świata, śmiało wprowadźmy je do swojego wnętrza! 

SYPIALNIA W STYLU BOHO

granatowa sofa, drewniany stoliczek

Estetyka boho świetnie sprawdzi się w sypialni. Wiele bowiem elementów tego stylu wprowadza do wnętrza świeżość, naturalność oraz lekkość, co uniemożliwi przypadkowe osiągnięcie przytłaczającej kompozycji. Zdecydujmy się na rattanowy fotel oraz drewniane szafki z plecionymi, wymiennymi szufladkami, które będą hołdem złożonym naturze. Nad łóżkiem dobrze zaprezentuje się okazała makrama bądź popularny łapacz snów w wybranym kolorze. Możemy z powodzeniem bawić się ilością dodatków – dekoracyjne lustro w drewnianej ramie czy bambusowy abażur lampy przykują uwagę i w pomysłowy sposób odmienią nawet konwencjonalne wnętrze. Jeśli nie boimy się mnogości barw, wprowadźmy do sypialni ozdobny dywan w bogate wzory bądź narzutę na łóżko w etniczne kształty – w razie potrzeby łatwo przeniesiemy je do innych pomieszczeń. 

NASTRÓJ W SALONIE

Salon jest królestwem w naszym domu, w którym z powodzeniem możemy stworzyć niezwykle fantazyjną aranżację w stylu boho. Postawmy na połączenie wygody i funkcjonalności – niech królują niskie pufy i stoliki kawowe, tworząc przestrzeń sprzyjającą długim wieczorom w towarzystwie przyjaciół. Śmiało wprowadźmy do swojego salonu meble z duszą, które skrywają fascynującą przeszłość. Nie bójmy się elementów vintage, które dodadzą niezwykłego klimatu. Skupmy się na detalach – wyszywane poszewki na poduszki, wiszące kwietniki, mnogość kadzidełek i zapachowych świec zapewnią niesamowity nastrój w naszym domu.  
 

TWOJE WNĘTRZE, NASZA WIZJA!

Styl boho to jeden z bardziej oryginalnych rodzajów aranżacji, który gwarantuje swobodę wyrazu oraz zachwycającą przestrzeń połączoną ze światem przyrody. Jeżeli marzysz o swoim własnym, przytulnym kącie nawiązującym do tego stylu, skontaktuj się z nami. Nasz zespół projektantów z NARYSUJEMY zaprojektuje dla Ciebie wnętrze marzeń i zapwni kompleksowe wsparcie na każdym edtapie aranżacji. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co dokładnie wyróżnia styl boho?

Styl boho wyróżnia różnorodność materiałów oraz etniczne nawiązania tworzące przytulną całość w nieco awangardowym klimacie. 

Skąd wywodzi się styl boho?

Początki estetyki boho wywodzą się z końca XVIII wieku, z Francji, w której poszkodowani przez rewolucję francuską artyści tworzyli z wykorzystaniem ograniczonej ilości materiałów.