Urządzamy mieszkanie w stylu loft

biała sofa narożnik

Skąd pochodzi loft?

Jego historia sięga lat 60. XX wieku, więc jest to stosunkowo nowy styl urządzania wnętrz. Kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych spowodował, że opuszczone fabryki oraz magazyny były aranżowane jako budynki mieszkalne. Tworzono z nich nie tylko przestrzeń do życia, ale również pracownie artystyczne czy galerie sztuki.

Otwarte przestrzenie wypełnione naturalnym światłem stanowiły inspirujące otoczenie dla każdego artysty. Tak zrodził się styl, który z biegiem czasu stał się dostępny nie tylko dla właścicieli wielkogabarytowych, starych nieruchomości, ale również dla osób mieszkających w domu czy bloku.

schody kręcone, ściana murowana

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje tego stylu:

Hard loftSoft loft
Faktyczne, historyczne pustostany fabryk i magazynów zaaranżowane na mieszkania czy pracowanie.Mieszkania i domy bez historii poprzemysłowej, jednak zaprojektowane w taki sposób, aby stanowiły stylistyczną replikę „prawdziwych loftów”.

Charakterystyka stylu loft

Dominującą cechą motywu loft jest przestronność. Efekt otwartej przestrzeni w naszym domu czy mieszkaniu możemy uzyskać, decydując się na aneks kuchenny, czyli połączenie kuchni z salonem. Duże, niczym nieosłonięte okna, zapewnią źródło naturalnego oświetlenia. Na ścianach dominują betonowe szarości oraz tradycyjna biel. Można również dodać akcenty surowej cegły, co podkreśli zimny charakter loftu. Podłogi najczęściej są drewniane lub betonowe, co perfekcyjnie wpisuje się w motyw przewodni tego stylu. Właściwe dla tego trendu są także wystające rury czy przewody wentylacyjne, a nawet elementy konstrukcyjne budynku.

drewniane krzesła, ciemne ściany, ciemne meble kuchenne

Wyposażenie i dodatki

Meble w takim wnętrzu powinny być praktyczne. Pamiętajmy, że najważniejsza jest przestrzenność, więc nie powinno się przesadnie wyposażać wnętrza. Niewątpliwie króluje tu minimalizm i prostota, więc umiar w doborze dodatków jest mile widziany. Nie oznacza to jednak braku akcentów dekoracyjnych.

Ciekawe dopełnienie aranżacji stanowią plakaty, rysunki techniczne czy oryginalne grafiki dawnych reklam. Jeśli drzemie w Tobie artystyczna dusza, możesz także przyozdobić pomieszczenie swoim dorobkiem twórczym. W poszukiwaniu, jedynych w swoim rodzaju dodatków, warto udać się do antykwariatu czy vintage shopu. Aby nieco ocieplić cztery kąty, należałoby zadbać o lniane czy skórzane tekstylia, jednak w loftach nie zobaczymy raczej dywanów oraz zasłon.

Styl loft czy industrialny?

Projektowanie wnętrz w stylu loft często określane jest motywem industrialnym. Pomimo wielu wspólnych cech, są to dwa odrębne sposoby aranżacji.

 Oba style łączy czas powstania oraz adaptacja pustostanów. Minimalizm, otwarta przestrzeń i przywiązanie do naturalnych materiałów to cechy charakterystyczne każdego z tych trendów. Odmienność tkwi w szczegółach, a konkretnie w sposobie dekoracji. W stylu industrialnym możemy zobaczyć nieszablonowe elementy wyposażenia, np.:

  • stolik z silnika samochodowego,
  • fabryczne schody,
  • fragment dźwigu.

W lofcie raczej nie uświadczymy tak awangardowych dodatków. Także wystrój zdaje się bardziej surowy niż w stylu industrialnym.

Niewątpliwie, różnice w obu kierunkach są subtelne i coraz częściej granice między nimi się zacierają.

biała sofa, drewniana podłoga

O czym warto pamiętać podczas aranżacji w stylu loft?

Styl loft to przede wszystkim surowość i prostota. Niemniej, nie zapominajmy o wygodzie, którą można przemycić w każdej aranżacji wnętrz. Ważne, abyśmy czuli się komfortowo w swoim domu lub mieszkaniu. Dobrze urządzone miejsce jest funkcjonalne, a odpowiednio wyposażone tworzy spójną całość. Działajmy w myśl zasady – mniej znaczy więcej.

Jeśli planujesz urządzić nieruchomość w stylu loft, skorzystaj z pomocy ekspertów. Skontaktuj się z zespołem NARYSUJEMY, a my doradzimy, jak właściwie i z korzyścią dla Ciebie zaprojektować Twoje wnętrze. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale także online w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest loft?

Mianem loftu określamy budynek mieszkalny zaadaptowany w starych fabrykach czy pomieszczeniach przemysłowych oraz mieszkania wysokie i przestrzenne, zaprojektowane w stylu industrialnym.

Czy mogę urządzić mieszkanie lub dom w stylu loft?

Oczywiście! Brak poprzemysłowej historii nieruchomości nie jest przeszkodą do zaprojektowania mieszkania w stylu loft. Używając odpowiednich materiałów oraz wyposażenia możemy odtworzyć ten trend w każdym pomieszczeniu.

Styl loft i industrialny – czy są tożsame?

Obydwa te style są do siebie bardzo podobne i wielokrotnie nazewnictwo stosowane jest zamiennie. Jednakże są to dwa odrębne sposoby aranżacji, a różni je przede wszystkim zdobienie.

Jakie barwy i materiały dominują w stylu loft?

Najbardziej popularne są betonowe szarości i klasyczna biel. Jako surowiec świetnie sprawdzi się drewno, metal, cegła oraz szkło.