Image Alt

URZĄDŹ DOM W STYLU SHABBY CHIC

sypialnia z metalowym łóżkiem

Romantyczny klimat wnętrzA

Shabby chic jest już mocno zakorzeniony w aranżacji wnętrz. Jako styl, który łączy w sobie urok pięknych kształtów starych mebli z całym ich zużyciem, wnosi do wystroju wnętrz płynącą elegancję i prawdziwie romantyczny nastrój.

postarzała komoda w jadalni

Krótka historia stylu 

Styl shabby chic narodził się w Anglii w latach 80. XX wieku, jego założycielką jest Rachel Ashwell. Trend ten to połączenie elegancji vintage i rustykalnego klimatu. Ashwell odwiedziła Anglię i zauroczyła się tamtejszymi domami oraz wystrojem w stylu retro. Po powrocie do USA zaczęła sprzedawać meble i dekoracje, które sama odnawiała i zdobiła tworząc swój własny styl, który nazwała „shabby chic”.  

Charakterystyka stylu

Styl shabby chic charakteryzuje się przede wszystkim użyciem mebli i dodatków wykonanych z drewna, które są postarzane. Kolorystyka jest pastelowa, a tkaniny delikatne i aksamitne. Popularne jest użycie mebli i dodatków z drugiej ręki lub odnowionych zabytków. Występuje tu dużo białych elementów, które nadają wnętrzu lekkości. Modne jest stosowanie przecieranych tkanin takich jak len, aksamit czy koronka. Możesz wybierać spośród licznych tekstur drewna, kamienia – każdy z nich doskonale wpisze się w wymagania trendu. Styl shabby chic jest przytulny, ciepły i elegancki.  

Meble w stylu shabby chic

W tym trendzie popularne są meble z drugiej ręki lub odnowione zabytki, które nadają wnętrzu oryginalnego charakteru. W stylu shabby chic spotkać można również te z aplikacjami z koronki czy z motywami roślinnymi, kwiatowymi. Wyposażenie często jest białe, jednak można spotkać również je w pastelowych kolorach, takich jak beż, róż, błękit czy szarość. 

Meble, które często pojawiają się w aranżacjach w stylu shabby chic to: 

 • szafy i komody zdobione frezami, 
 • stoliki kawowe, konsolki, ławki, 
 • sofy i fotele z aksamitu czy tkaniny, 
 • łóżka z baldachimami czy zdobione aplikacjami z koronki, 
 • stoliki nocne, lampiony, świeczniki i inne dodatki. 

Ważne jest, by były one przecierane, z myślą o nadaniu im rustykalnego i vintage charakteru. Powinny być przede wszystkim delikatne i subtelne, a jednocześnie eleganckie i stylowe.

kuchnia z postarzałym stołem

Pamiętaj o dodatkach 

Dodatki w stylu shabby chic to przede wszystkim detale, które nadają wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru. Są to elementy, które często są zdobione kwiatami, motywami roślinnymi czy aplikacjami z koronki. 

Przykładowe, słynne dodatki w stylu shabby chic to: 

 • ramki na zdjęcia, obrazy i plakaty z motywami roślinnymi lub zdobione koronką,
 • kwiaty i rośliny zarówno żywe, jak i sztuczne,
 • lampiony, świeczniki, kandelabry,
 • tkaniny i tekstylia, głównie narzuty, poduszki, zasłony z koronką czy delikatnymi motywami roślinnymi,
 • ozdoby ścienne, zwłaszcza lustra, zegary, ozdoby z drewna czy metalu,
 • porcelana i szkło, takie jak filiżanki, talerze, wazony.

Dodatki te powinny być skromne i subtelne, a jednocześnie eleganckie i stylowe. Ważne, aby stanowiły uzupełnienie mebli i były dopasowane do stylu wnętrza.

Dla kogo jest styl shabby chic? 

Trend ten jest przeznaczony dla osób, które cenią sobie przytulne i ciepłe wnętrza. Styl shabby chic jest szczególnie popularny wśród osób, które lubią meble i dodatki z drugiej ręki, odnowione zabytki czy vintage. Cenią oni sobie oryginalność, niepowtarzalność i ciepły klimat, jaki daje ten kierunek. Łatwo dostosować go do indywidualnych potrzeb i preferencji, z pewnością pozwoli stworzyć przyjazne wnętrze. Z tego względu dobrze sprawdzi się u licznej grupy fanów takich zastosowań.  

postarzały stolik kawowy

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Styl shabby chic to wbrew pozorom niezwykle trafny i pewny wybór w przypadku wyboru aranżacji wnętrz. Zastosowanie się do powyższych wskazówek to gwarancja posiadania pomieszczeń, których designem będziesz cieszyć się przez długie lata. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą propozycję dostosowaną wprost do Ciebie. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się wyszukanym i oryginalnym mieszkaniem lub domem.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak narodził się styl shabby chic?

Styl shabby chic narodził się w Anglii w latach 80. XX wieku, jego założycielką jest Rachel Ashwell. To połączenie elegancji vintage i rustykalnego klimatu. Charakteryzuje się przede wszystkim użyciem mebli i dodatków wykonanych z drewna, które są postarzane.

Dla kogo jest styl shabby chic?

Trend ten jest przeznaczony dla osób, które cenią sobie przytulne i ciepłe wnętrza. Styl shabby chic jest szczególnie popularny wśród osób, które lubią meble i dodatki z drugiej ręki, odnowione zabytki czy vintage. Łatwo jest go dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji, a jego zastosowanie pozwala na stworzenie przytulnego i ciepłego wnętrza.

Czym charakteryzuje się styl shabby chic?

Podstawowym założeniem stylu shabby chic jest uzyskanie efektu starych mebli, które są tutaj najważniejszym elementem. Nie tylko stare, ale także nowo nabyte egzemplarze oczywiście wymagają odpowiedniego udekorowania. Takie wyposażenie często jest wielokrotnie malowane. Kluczowe jest stworzenie ciepłych i przytulnych wnętrz.