Rozdziały:
Czyli miejska dżungla
Dzikość i egzotyczność — to określenia, które idealnie oddają styl urban jungle. To przede wszystkim naturalne kolory i dużo roślin. Poniżej podpowiadamy, jak wykończyć wnętrze, które odda charakter miejskiej dżungli.
Co oznacza Urban jungle?
Urban jungle to nic innego jak miejska dżungla. Założenia dla tego stylu to zastosowanie we wnętrzach motywów roślinnych, zielonych i ziemistych kolorów, a także naturalnych materiałów. Pomimo, że aranżacja ta kojarzy się z dzikością i odważnymi rozwiązaniami, można stworzyć także wnętrze, które będzie stonowane i niezbyt krzykliwe.
Jak w każdym stylu umiar i odpowiednie proporcje są kluczem do gustownie urządzonego mieszkania. Urban jungle to kompromis pomiędzy miejskim charakterem a naturalnymi akcentami.
W jakich barwach urządzić mieszkanie w myśl miejskiej dżungli?
Zdecydowanie dominującą barwą w urban jungle jest zieleń. Mnogość jej odcieni daje nam możliwość zastosowania różnych wariantów, które sprawią, że pomieszczenie nie będzie nudne. Zarówno miłośnicy jasnych wnętrz, jak i tych ciemniejszych, znajdą odpowiedni ton dla siebie Kolorowe wnętrza — seledyn, morski, neonowy, wiosenny, butelkowa zieleń, trawiasty. A to tylko niektóre odcienie, których można użyć.
Nasuwa się jednak pytanie: Z czym zestawić tę zieleń? Świetnie sprawdzi się połączenie z żółciami, pomarańczami oraz ziemistymi kolorami (brąz, beż). Takie kolory łatwo wkomponować np. za pomocą mebli oraz innych dodatków. Jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze nabrało elegancji, połącz zieleń ze złotymi dodatkami, takimi jak: wykończenie mebli, dodatki na ścianie, lampa czy rama lustra. Z pewnością taka kombinacja stworzy wrażenie wyrafinowanej przestrzeni.
Materiały i wzory w urban jungle
W klasycznej wersji tego stylu wykorzystywane jest bogate zdobnictwo. We wnętrzach znajdziemy mnogość florystycznych akcentów, w szczególności akcenty liściastych roślin. Najczęściej spotkamy desenie z liśćmi monstery, palmami lub paprociami. Interesującym jest fakt, że nie występują one tylko w odcieniach zieleni. W bardziej fantazyjnych pomieszczeniach, które urban jungle również dopuszcza, można spotkać te wzory w tonach niebieskich czy pomarańczowych, zastosowanych na tapecie bądź zasłonie.
Miejska dżungla to nawiązanie do dzikiej flory i fauny, w związku z czym najlepszą opcją będą meble i dodatki z naturalnych materiałów i surowców. Powszechnie stosowana zieleń świetnie współgrać będzie z drewnem, wikliną oraz kamieniem. W przypadku zasłon, dywanów i narzut warto zastosować grube tkaniny jak wełna, bawełna, len. Mięsiste materiały nie są jednak obowiązkowym elementem w urban jungle. Jeżeli bardziej odpowiadają Ci aksamitne i miękkie tkaniny, to tropikalny styl możesz przenieść w postaci florystycznych wzorów.
Dodatki w tropikalnym wnętrzu
Coś, co niepowtarzalnie dodaje pomieszczeniu oryginalnego charakteru, to dodatki. W miejskiej dżungli warto postawić na elementy z naturalnych surowców, które wśród kolorów ziemi, zieleni i roślin dodadzą niepowtarzalnego klimatu. Chcąc osiągnąć egzotyczny klimat w pomieszczeniach, rozważ poniższe dodatki:
- wiklinowe kosze,
- makramy,
- obrazy przestawiające ogólnie pojęta florę,
- etniczne motywy,
- meble wykonane z rattanu,
- poduszki i narzuty we wzory przedstawiające liście, kwiaty, owady,
- figurki i spinki do zasłon w kształcie liści, kwiatów.
Najważniejszym elementem będą zielone rośliny, które są tak naprawdę podstawą urban jungle. Najczęściej spotykanymi wyborami są monstery, paprocie oraz różne odmiany palmy. W takich wnętrzach znajdziemy również sukulenty Kolorowe wnętrza — na co zwrócić uwagę przy wyborze barwy do pomieszczenia aloes, kaktus. Chcąc uzyskać wrażenie nieposkromionej dżungli, umieść dużą ilość roślin w jednym miejscu. Jedną z niewątpliwych zalet roślin, jest ich pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, gdyż swoimi właściwościami neutralizują szkodliwe substancje zawarte w powietrzu.
Czy urban jungle jest odpowiednia dla każdego pomieszczenia?
Egzotyczny styl stał się na przestrzeni ostatnich lat bardzo popularnym wyborem. Powstają też liczne kombinacje miejskiej dżungli z elementami z innych wariantów aranżacji, jak na przykład scandi boho. Poniżej przedstawiono, w jakich pomieszczeniach urban jungle sprawdzi się najlepiej.
- SALON
Jest to świetne miejsce na zastosowanie egzotycznych elementów, za względu na dużą przestrzeń oraz z reguły dobre naświetlenie. Zastosowanie zielonych roślin i dodatków w kolorze ziemi, stworzą z tego pomieszczenia idealną strefę relaksu.
- SYPIALNIA
Miejska dżungla może przejawiać się głównie w dodatkach. Dlatego też jej minimalistyczna wersja świetnie sprawdzi się w sypialni. Wystarczy wzorzysta poszewka na poduszki w motywach roślinnych oraz kilka doniczek rozstawionych w pobliżu łóżka, aby wnętrze nabrało tropikalnego charakteru. Dodatkowo paleta barw, stosowana w tym stylu, pozwoli nam się uspokoić i zrelaksować.
- KUCHNIA
Z uwagi na uniwersalny charakter roślin, można je umieścić w każdym pomieszczeniu. Ułatwia to tym samym przemycenie urban jungle do praktycznie każdego wnętrza. W kuchni dodatkowo bardzo dobrze sprawdzą się drewniane blaty i cieliste dodatki. Jeżeli pragniesz więcej szaleństwa, możesz zdecydować się na tapetę w odważnych kolorach i wzorach.
- ŁAZIENKA
Przestrzenią, gdzie również wpasuje się egzotyczny charakter, jest łazienka. Elementami, jakimi możesz wypełnić to wnętrze, są na przykład mata prysznicowa imitująca trawę czy lubiące wilgoć rośliny.
Miejska dżungla to sposób na zaznanie egzotyki w otaczającym nas miejskim zgiełku. Jest to powrót do natury w ciekawym i nietuzinkowym wydaniu. Pozytywnym aspektem tego stylu jest też możliwość połączenia go z innymi nurtami aranżacji wnętrz.
Oryginalne projekty wnętrz
Urban jungle to jedna z wielu inspiracji, które NARYSUJEMY może Ci zaproponować. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i komfortowo.