SUROWOŚĆ I ORYGINALNOŚĆ LOFTU

schody zakręcone

PODSTAWY STYLU

Trend loft jest niezwykle charakterystyczny i raczej nie do podrobienia w kwestii osobliwości. Pierwsze loftowe pomieszczenia powstały z wykorzystania starych hal fabrycznych lub magazynów, które przerabiano na siedziby mieszkalne. W obecnych czasach styl ten mocno inspiruje surowość wnętrz sprzed lat. Jest synergią pomiędzy nowoczesnymi aranżacjami a ostrością wykończenia budynku. Jakie są główne punkty w loftowym lokalu? Cechami charakterystycznymi są na pewno:

 • duża przestrzeń,
 • wysokie sufity,
 • jasność,
 • otwartość,
 • używanie niewielu ścian i ścianek działowych,
 • elementy ciężkie i stalowe,
 • segmenty nośne, słupy i schody,
 • wielkie okna.

Wprowadzenie akcentu szkła i stali w obramowanie okna, różnorodne elementy nośne, słupy i schody, powoduje optyczne powiększenie przestrzeni i wpuszczenie do niej naturalnego światła. Pełnią one także funkcję niepowtarzalnych zdobień, które podkreślają surowość wykonania i swojskość.

kolor brązowy w loftowym nurcie

MATERIAŁY DLA LOFTU

Tutaj liczą się nie tylko dobierane meble czy koloryt ścian. Loft to przede wszystkim różne materiały od cegły po drewno, im bardziej mają one charakter retro, tym lepiej dla kontrastu z nowoczesnymi modelami lub ozdobnymi drobiazgami. Tworzywa i detale, jakich używa się do utworzenia klimatu loftowego, są bardzo popularne, więc także łatwo dostępne do zakupienia i niedrogie. Powoduje to, że bez przeszkód i przyjemnie jest odtworzyć wizję danego stylu, zaadaptować go w swoim mieszkaniu, czy to w bloku, czy w domu. Jakie więc wybory idealnie sprawdzą się do takiego wnętrza? Zarówno ściany, jak i podłogi danego lokum, powinny być wykonane z naturalnych surowców, jak drewno, beton, cegła, które wiodą prym ze wszystkich pozostałych. Można wykorzystywać zarówno ich ciemne, jak i jaśniejsze odmiany. By zapobiec zbyt mocnemu przyciemnieniu całego wnętrza, można zdecydować się na zestawienie białej farby na ścianach z innymi kolorystykami lub teksturami. Dla pobudzenia większej kreatywności można wprowadzić do wnętrza fototapetę. Wszelakie posadzki mogą być wykonane z polerowanego betonu lub żywicy. Można też wykorzystać imitacje betonu i jego wykończeń, czyli płytki gresowe. Naturalność jest tutaj w cenie, jednak warto też pamiętać, aby zachowywać niedoskonałości, przykładowo we wspomnianym drewnie. Loft kocha stal, dlatego warto wykorzystywać ją w każdym możliwym detalu.

drewniane nowoczesne schody i parkiet

BARWY I POŁĄCZENIA

Mieszkanie loftowe to przestrzeń, która posiada swoją konkretną i odpowiednią paletę barw. Najbardziej oczywistymi, takimi, które można najczęściej spotkać, są biel i czerń. Tworzą one kontrastujące tło dla innych kolorów, na ten przykład pomarańczowego lub jasnych brązów. Wspomniany pomarańcz często widoczny jest we wnętrzach jako cegła lub płytka ceglana, często o odcieniu terakoty. Innym typowym tonem dla loftu jest szarość, zwłaszcza w formie betonu, ale też płytek czy koloru farby. Może mieć różne odcienie od bardzo ciemnych do jasnych. Dodanie wielokolorowych akcentów do lokum wytworzy niezwykle interesujący kontrast i ożywi metraż. Przyda się też wprowadzenie mebli o intensywnych odcieniach lub dopasowanie bardziej szalonych kolorystycznie poduch, dywanów lub drobiazgów w dekoracjach. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że styl ten wyróżnia się minimalistycznym podejściem do barw, więc lepiej zachować umiar i unikać nadmiernego natłoku różnych odcieni.

DOPEŁNIENIE WNĘTRZA

Wszelakie dodatki w nurcie loftowym są wręcz wskazane, wnętrze bez nich wygląda na puste i niedokończone, zwłaszcza z powodu jego surowości. Dopełnienie w postaci różnych drobiazgów, zwłaszcza gdy są one zapożyczone z innych trendów, jest na miarę złota. Ilość wszelakich i ciekawych osób do wykorzystania w pokoju jest naprawdę duża i o dziwo różnorodna. Można śmiało postawić na wszelakie:

 • element i dekoracja ręcznie robione,
 • ozdobniki z terakoty,
 • zdobienia czy rzeźby z surowców naturalnych,
 • szkło lub stal z odzysku,
 • retro gadżety,
 • wzorzyste koce, rolety, poduszki.

Przy dekoracji okien, lepiej zdecydować się na stalowe akcenty lub dodatki postawione na parapecie, czy przykładowo ustawienie dużych donic z roślinami. Rolety są o wiele lepszym wyborem niż zasłony, ponieważ styl ten skupia się na dużych oknach i na naturalnym świetle, które ma wypełniać pomieszczenie loftowe.

loftowe biuro, czerwona cegła

NIEZAWODNE MEBLE

Jakie modele mebli będą właściwe w mieszkaniu loftowym? Chyba najlepszym pomysłem będzie umieszczenie tych naturalnych, o surowym i niedoskonałym wyglądzie. Do takich należy między innymi drewno o dowolnym odcieniu, z widocznymi słojami, popękany beton lub porysowany, stary metal. Uwaga należy się też takiemu rozwiązaniu jak meble ręcznie malowane albo proszkowane danymi kolorami. Perfekcyjnie wkomponują się w ten nurt ciężkie stoły oraz wszelkie wyposażenie robione ręcznie, rzemieślnicze lub imitujące takowe. Bez względu na metraż, loftowe wnętrze łączy surowość z wygodą, dlatego warto złagodzić ten klimat poprzez zastosowanie tapicerowanych obrębów sprzętów. Przy ostrych strukturach i formach warto postawić na delikatne i aksamitne tworzywa. Należy unikać przesadnego zapełnienia przestrzeni, skupiając się na kluczowych aspektach. Najczęściej umeblowanie ma industrialny charakter i uwidocznione elementy konstrukcyjne.

Najlepiej loft sprawdzi się w miejscach, które faktycznie były dawnymi fabrykami lub magazynami. W miastach deweloperzy coraz częściej wykupują takie fabryki i przerabiają na mieszkania. To właśnie tam cechy stylu są najbardziej widoczne, na przykład wysokie sufity i otwarta przestrzeń.

KILKA SŁÓW NA ZAKOŃCZENIE

Surowość i klimat loftu, który jest niewiarygodnie niepowtarzalny, przyciąga z każdym rokiem coraz więcej fanów. Można niezwykle połączyć ze sobą nowoczesność i ostrość tego wnętrza. Utworzyć klimat przyjemnego relaksu i przestrzeni. Najlepiej ten nurt odnajduje się w naturalnych materiałach, retro meblach i klasycznych barwach. Trend industrialny ma wspaniały klimat, który można zaadoptować w swoim mieszkaniu, dlatego, jeśli jesteś zainteresowany tematem lub planujesz nową aranżację, skontaktuj się z zespołem NARYSUJEMY. Dołożymy wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to styl loftowy?

Trend loft jest niezwykle charakterystyczny i raczej nie do podrobienia w kwestii osobliwości. Pierwsze loftowe pomieszczenia to były takie, z wykorzystaniem starych hal fabrycznych lub magazynów, które przerabiano na siedziby mieszkalne. W obecnych czasach styl ten mocno inspiruje surowość wnętrz sprzed lat. Jest synergią pomiędzy nowoczesnymi aranżacji a ostrością wykończenia budynku.

Jakie meble do stylu loftowego?

Chyba najlepszym pomysłem będzie umieszczenie mebli naturalnych, o surowym i niedoskonałym wyglądzie. Do takich należy między innymi drewno o dowolnym odcieniu, z widocznymi słojami, popękany beton lub porysowany, stary metal.

Jakie dobrać kolory w stylu loft?

Najbardziej oczywistymi, takimi, które można najczęściej spotkać, są biel i czerń. Tworzą one kontrastujące tło dla innych kolorów, na ten przykład pomarańczowego lub jasnych brązów. Wspomniany pomarańcz często widoczny jest we wnętrzach jako cegła lub płytka ceglana, często o odcieniu terakoty.

Jakie ozdoby i materiały do loftowego wnętrza?

Tutaj liczą się nie tylko starannie dobierane meble czy koloryt ścian. Loft to przede wszystkim różne materiały, od cegły po drewno, im bardziej mają one charakter retro, tym lepiej dla kontrastu z nowoczesnymi modelami lub ozdobnymi drobiazgami. Przy dekoracji okien lepiej postawić na stalowe akcenty lub dodatki postawione na parapecie, czy przykładowo ustawienie dużych donic z roślinami.