Image Alt

STYL TOSKAŃSKI WE WNĘTRZACH

komoda i ściana w kolorze terrakoty

UROK TOSKANII

Toskania to malownicza włoska kraina, w której nie ma miejsca na pośpiech. To miejsce, które chętnie odwiedzane jest przez miłośników słońca i dobrego wina. Jak przenieść odrobinę tego klimatu do własnego wnętrza? Wbrew pozorom wystarczy kilka elementów, aby nasza przestrzeń nabrała wyjątkowego, włoskiego charakteru.  

ELEMENTY STYLU

Najbardziej charakterystycznymi elementami stylu toskańskiego we wnętrzach są takie elementy we wnętrzach, jak: 

  • naturalny kamień, 
  • ściany z odsłoniętą cegłą, 
  • drewniane meble, 
  • terakota, 
  • metalowe kwietniki, 
  • ceramika, 
  • okiennice, 
  • różnorodna roślinność. 
sofa, dodatki, ściana w kolorach ziemi

NATURALNY KAMIEŃ I ŻÓŁTA CEGŁA 

Odsłonięta, żółta cegła oraz naturalny kolor kamienia to elementy widoczne w stylu toskańskim zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. We wnętrzu domu bardzo dobrze widoczne są drewniane belki konstrukcyjne podtrzymujące strop. Ten surowy styl uzupełniony jest ręcznie malowanymi ceramicznymi płytkami w kuchni. Na podłodze dominuje terakota. Kolorystyka wszystkich elementów bazuje na gamie kolorów ziemi – od kremowego odcienia cegły, przez odcienie żółtego, ziemistych zieleni, błękitów, aż do odcieni czerwieni i terakoty. 

DREWNIANE MEBLE

Meble powinny być wykonane z solidnego drewna. Idealnymi materiałami są orzech, dąb i palisander. W jadalni powinien pojawić się masywny stół, przy którym zmieści się cała rodzina. Obowiązkowe jest również kredens z wyeksponowaną zastawą stołową oraz podręczne, mniejsze komody. W sypialni ważnym elementem jest drewniana rama łóżka, która musi wspierać się na szerokich nogach oraz masywna szafa, która pomieści garderobę gospodarzy. Wszystkie te elementy są celowo postarzane przez tak zwane szczotkowanie drewna. Doskonałym dodatkiem w sypialni będą zasłony w jasnych kolorach o grubym splocie. 

DEKORACYJNA TERAKOTA

Nieodłącznym elementem tego stylu jest terakota na podłodze. Wykorzystuje się ją już od starożytności. Formowana jest z oczyszczonej gliny, a następnie wypalana w piecu. To rodzaj materiału, który wymaga pielęgnacji. Trzeba ją impregnować lub woskować, aby zachowała błyszczącą powierzchnię. Z wypalania gliny tworzy się również dekoracyjne figurki, wazony lub donice.  

biała sofa, drewniana ściana

METALOWE DODATKI

Istotnymi elementami tego stylu są żeliwne dodatki takie jak: świeczniki, podstawy lamp czy żyrandole. Metalowe kwietniki z roślinami urozmaicają przestrzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. W takich oto kwietnikach doskonale prezentują się czerwone pelargonie lub zioła. Unikalny efekt wizualny tworzą również metalowe uchwyty na frontach mebli kuchennych lub okucia klamek. 

ZDOBIONA CERAMIKA

W stylu toskańskim nie może zabraknąć ceramiki, czyli ręcznie malowanych wazonów, rozłożystych mis i płaskich talerzy. Obowiązkowym elementem jest artystyczna zastawa stołowa w postaci filiżanek lub talerzy na drewnianej komodzie lub w kredensie. Na głównym stole w salonie pięknie wyglądać będzie ceramiczny, zdobiony wazon ze świeżo zerwanymi polnymi kwiatami.  

FUNKCJONALNE OKIENNICE 

Nadmorski klimat sprzyja sielance, aby jednak chronić się przed nadmiernym nasłonecznieniem, toskańskie domy mają zainstalowane okiennice. Spełniają one kilka funkcji. Blokują dostęp promieni słonecznych, które ogrzewają powietrze i w ten sposób utrzymują niską temperaturę w pomieszczeniu. Innym aspektem jest funkcja ochronna przed włamaniem i kradzieżą. Okiennice takie pełnią też funkcję estetyczną. W kontrastujących kolorach zieleni lub czerwieni współgrają z odcieniami cegły lub kamienia. 

panel ścienny w kuchni w kolorze ziemi

ARANŻACJA NASZEGO WNĘTRZA

Urządzając mieszkanie w stylu toskańskim nie musimy rozpoczynać projektowania od wszystkich pomieszczeń. Zacznijmy wprowadzać pojedyncze elementy do danej przestrzeni. Jeśli mamy taką możliwość, warto zainwestować w duży drewniany stół, który umieścimy w salonie. To wokół niego kręci się życie rodzinne i towarzyskie. Wystarczy choć jedna ręcznie zdobiona zastawa stołowa, na której można spożywać włoskie posiłki. Dojrzałe pomidory i oliwki podawane z daniem głównym, a jednocześnie serwowane w towarzystwie domowego wina, na pewno będą cieszyć się aprobatą mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup kredensu lub komody. Często takie niepowtarzalne meble można kupić na targach staroci za niewielkie kwoty. Możemy też zawiesić zasłony o surowym splocie na drewnianych kółkach. Najłatwiejszym, a zarazem najtańszym sposobem na wprowadzenie stylu toskańskiego do naszego domu, jest zastosowanie roślin śródziemnomorskich w glinianych donicach. Te bardziej odporne możemy wystawić na balkon. Pelargonie lub lawendy pięknie go ubarwią. 

TWORZYMY WNĘTRZA Z DUSZĄ I CHARAKTEREM

Witaj w krainie wiecznej wiosny i magicznej harmonii stylu toskańskiego! Projektowanie mieszkania w tym wyjątkowym klimacie to sztuka, a nasi projektanci wnętrz z NARYSUJEMY znają jej tajemnice, jak nikt inny. Nasze doświadczenie w aranżacji wnętrz sprawi, że Twoje mieszkanie ożyje kolorami słońca i ciepłem włoskich winnic. Daj się ponieść marzeniom i razem z nami stwórz niezwykłą przestrzeń, pełną uroku Toskanii. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak wygląda styl toskański?

Styl toskański charakteryzuje się surowością. Naturalny kamień i odkryta cegła to elementy tego stylu. We wnętrzu domu dominują elementy drewniane, takie jak odkryte drewniane belki stropowe oraz solidne meble rustykalnie postarzone. Kolorystyka wszystkich tych elementów bazuje na barwach ziemi.

Jak wygląda salon w stylu toskańskim?

Salon to miejsce spotkań włoskiej rodziny. Ta przestrzeń musi pomieścić solidny drewniany stół wraz z krzesłami dla co najmniej 12 osób. Niezbędny jest kredens z ozdobną zastawą stołową oraz podręczne komody.