Rozdziały:
KORZENIE STYLU JAPOŃSKIEGO
Przed wpływem kultury amerykańskiej, tradycyjne japońskie wnętrza wypełniał półmrok, a cienie rzucane przez belki czy wnęki malowały kształty na ścianach i podłodze. Światło delikatnie przesączało się przez ścianki shoji wykonane z papieru ryżowego. Do budowy domów używano drewna, gliny, papieru i bambusa, a szkło i beton pojawiły się później wraz z otwarciem Japonii na wpływy innych kultur.
Aktualnie styl japoński jest połączeniem tradycji i technologii, wnętrza są jasne, pełne światła, a także wykorzystują inteligentne rozwiązania i nowoczesne materiały. Wciąż popularne są drewno, papier i bambus, z których powstają papierowe klosze, jak słynna lampa Akari zaprojektowana przez Isamu Noguchiego w 1951 roku.
Nurt ten nie jest nowością w Polsce, gdyż pojawił się już w latach 90. Co ciekawe, do stworzenia idealnego mieszkania nie trzeba dużej przestrzeni, co jest dowodem na to, że Japonia, będąca jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata, stworzyła rozwiązania, które doceniają przede wszystkim młodzi, zabiegani ludzie.
ATRYBUTY STYLU JAPOŃSKIEGO
Mieszkanie w stylu japońskim docenią zwłaszcza osoby poszukujące spokoju, harmonii i mające zamiłowanie do natury. Estetyka jest inspirowana prostotą i minimalizmem, które można dostrzec w przygotowywaniu pokoi do medytacji przez buddyjskich mnichów. Japończycy wprowadzili te zasady do swoich mieszkań, nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, jak kawalerki.
Charakterystyczne jest ustawianie mebli na środku pomieszczenia. Dzięki temu można ukryć szafy i zabudować powierzchnie pionowe drewnianymi panelami, co tworzy nowoczesne rozwiązanie, nawiązujące do tradycji japońskich wnętrz.
Jednak w kuchni sytuacja jest inna, zgodnie z zasadą „forms follow function” Japończycy odważnie odsłaniają serca niezabudowanych zmywarek czy lodówek z chromowanej stali, podążając za skrajnie funkcjonalnym podejściem.
CHARAKTERYSTYCZNE BARWY STYLU JAPOŃSKIEGO
W stylu japońskim dominują naturalne barwy, które symbolizują ziemię w filozofii zen, takie jak:
- czerwień,
- czerń,
- biel.
W aranżacji wnętrz kolorystyka jest przemyślana, z jasnymi ścianami jako bazą i ciemniejszymi dodatkami podkreślającymi geometryczne kształty.
Ciekawostką jest, że czerń w tej stylistyce nie kontrastuje z bielą, ale współgra z innymi stonowanymi barwami. Intensywne kolory są stosowane w jednym miejscu, tworząc centralny punkt pomieszczenia.
Kontakt z naturą, ważny dla kultury japońskiej, odzwierciedla się także w materiałach używanych w wystroju wnętrz. Podłogi to najczęściej drewniany lub bambusowy parkiet, płytki imitujące kamień lub bambusowe maty. Do wykończenia można sięgnąć po gatunki drewna takie jak czerwona sosna, klon lub cyprys.
UMEBLOWANIE W STYLU JAPOŃSKIM
Najbardziej charakterystyczne dla stylu japońskiego są parawanowe drzwi przesuwne lub otwierane, wypełnione papierem bądź tkaniną, które nadają wnętrzu lekkości, czystości i nie przyciemniają pomieszczenia. Takie modele często można spotkać w salonach odnowy i SPA.
Meble są proste, geometryczne oraz nisko osadzone nad podłogą. W przypadku kanapy trzeba wybrać wariant przysadzisty, bez nóżek i podłokietników.
Typowe są również:
- nadstawki na szafki i komody,
- dwustronne regały, które dzielą pomieszczenia na dwie części,
- niskie ławy, przy których parzy się herbatę.
OPRAWA I OŚWIETLENIE
Można dodać do wnętrza akcenty nawiązujące do tradycji Wschodu, jak figurka Buddy, wachlarz czy lampion. Dla bardziej nowoczesnych pomieszczeń idealnym wyborem mogą być proste lampy z papierowymi kloszami czy ceramiką kuchenną w stylu wabi-sabi.
Nieodłącznym elementem japońskiego stylu są również rośliny, zarówno cięte, jak i doniczkowe. Sztuka aranżacji bukietów ikebana to propozycja dla miłośników florystyki. W przypadku okazów doniczkowych świetnie sprawdzą się:
- palma,
- bambus,
- drzewko bonsai,
- storczyk,
- orchidea.
W dekoracjach roślinnych należy jednak trzymać się zasady umiaru, mają jedynie podkreślić związek z naturą.
Z uwagi na to, że najczęściej używa się tutaj świateł bocznych, podłogowych i kierunkowych, rezygnując z oświetlenia sufitowego, konstrukcja drzwi parawanowych wpływa na natężenie światła w pomieszczeniu. Wieczorami lampiony i świece odgrywają dużą rolę w tworzeniu odpowiedniej atmosfery.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu wnętrza, możesz podjąć współpracę z naszym zespołem NARYSUJEMY. Chętnie Ci pomożemy i zaproponujemy najbardziej nietuzinkowe rozwiązania. Realizujemy projekty stacjonarnie w Warszawie i okolicy oraz współpracujemy zdalnie z klientami z całego kraju.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Skąd wywodzi się styl japoński?
Styl japoński wywodzi się z kultury i tradycji Japonii, która jest znana z jej minimalistycznego podejścia do projektowania, harmonii z naturą, prostoty form i zasady umiaru. Jego estetyka jest inspirowana prostotą i minimalizmem, które można dostrzec w przygotowywaniu pokoi do medytacji przez buddyjskich mnichów.
Jakie kolory dobrać do stylu japońskiego?
W stylu japońskim dominują kolory nawiązujące do natury. Ważne jest również stosowanie kontrastów, takich jak czarno-białe kombinacje lub zestawienia jasnych i ciemnych barw. Warto unikać jaskrawych wzorów, a skupić się na stonowanych, spokojnych odcieniach.
Jakie meble wybrać dla aranżacji w stylu japońskim?
W stylu japońskim preferowane są proste, niskie i minimalistyczne meble, wykonane z drewna, bambusa lub innych ekologicznych materiałów, o oszczędnych formach. Niskie komody, stoliki, ławy, a także szafki z charakterystycznymi nadstawkami czy dwustronne regały mogą doskonale wpasować się w japońską estetykę wnętrz.
Jakie dodatki mogą wypełnić mieszkanie w stylu japońskim?
Wnętrze w stylu japońskim można uzupełnić o różnego rodzaju dodatki, takie jak figurki Buddy, wachlarze, lampiony, lampy z papierowych kloszy, ceramikę kuchenną w stylu wabi-sabi czy sztukę układania bukietów ikebana. Rośliny, zarówno cięte, jak i doniczkowe, również są istotne. Ważne jest zachowanie zasady umiaru.