Image Alt

STYL EKLEKTYCZNY – RÓŻNORODNOŚĆ W KUCHNI

wnętrze eklektyczne, granatowa sofa

Definicja stylu eklektycznego

Styl eklektyczny to połączenie nowego i starego, szykownego i prostego oraz krzykliwego i stonowanego. Kuchnia w tym stylu to możliwość eksperymentowania z mieszaniem wielu trendów. Wnętrze eklektyczne jest spójne, a jednocześnie będzie przełamywać schematy, tworząc niepowtarzalny efekt. Eklektyzm to idealna opcja dla tych, którzy nie chcą trzymać się jasno wyznaczonych zasad co do aranżacji wnętrz.

Jaka powinna być kuchnia eklektyczna?

Kuchnia w stylu eklektycznym przede wszystkim powinna być wolna od wszelkich ograniczeń – wszystko zależy od preferencji, co dokładnie znajdzie się we wnętrzu. Pomieszczenie ma być różnorodne, istotne jest mieszanie odmiennych stylów, które wzajemnie się uzupełniają. Różnorodność nie wyklucza przytulności oraz oryginalności – te dwa elementy również są istotne w aranżacji. Kuchnia eklektyczna także wyróżnia się kontrastami pod względem kolorów, wzorów oraz faktur. Zalecane jest więc wszelkie łączenie mocnych kolorów bądź odmiennych wzorów znajdujących się na tekstyliach, akcesoriach czy nawet meblach.

Należy mieć jednak na uwadze, że choć eklektyzm jest mieszanką stylów i nurtów, nie oznacza to, aby połączenia te nie były przemyślane. Kierować trzeba się wyczuciem i intuicją, a w aranżacji nie popaść w przesadę, ani nie zatracić się w proporcjach oraz ilości dodatków.

niebieskie ściany, granatowa sofa, meble retro

Jak urządzić kuchnię w stylu eklektycznym?

Bezpieczny i sprawdzony sposób na połączenia to przede wszystkim mieszanie nowego ze starym. W kuchni eklektycznej warto więc zestawić nowoczesne sprzęty AGD ze starymi kredensami. Może być to także połączenie mebli vintage – w postaci taboretów lub krzeseł kuchennych – wraz z nowoczesnymi meblami w białym bądź szarym kolorze.

Kolejną opcją jest mieszanie stylów. Eklektyzm pozwala na łączenie stylów w dowolny sposób – aby nie popaść w przepych, dobrą opcją jest dobór wspólnego mianownika, np. wzór bądź kolor. Łączyć można surowy styl skandynawski z błyszczącym glamour, a także minimalizm wraz z prowansalskimi akcentami. Równie dobrze sprawdzi się też połączenie stylu rustykalnego z loftowym charakterem industrialnych wnętrz. Świetnym polem do popisu w łączeniu stylów będzie kuchnia o klasycznych i bazowych kolorach, takich jak biały czy szary.

Eklektyzm lubi także mieszanie elementów stonowanych z tymi ekstrawaganckimi. Może się to objawiać w postaci delikatnej porcelany ustawionej na obrusie w cętki, a nawet szklanych pater na półkach z blaszanych rurek. Sprawdzi się tutaj każda forma zaskoczenia, łączenie rozmaitych form i faktur, a co najważniejsze – w aranżacji eklektycznej nie należy bać się odważnych połączeń.

Ostatnią mieszanką w eklektycznej kuchni będzie połączenie kolorów. Dobrze sprawdzą się:

  • róż i czerwień,
  • brąz i czerń,
  • fiolet i pomarańcz.

Na pierwszy rzut oka, kolory te mogą nie do końca do siebie pasować, jednak w połączeniu z bazowym kolorem w kuchni będą wyglądać niebanalnie i oryginalnie. Natomiast jeśli stawiamy na dodatki w intensywnych kolorach – najlepiej będą one się prezentować na tle pastelowych i jasnych ścian.

fioletowe ściany, różowa sofa, meble retro

Meble w eklektycznej kuchni

Najbardziej przykuwającymi wzrok elementami w kuchni są zdecydowanie szafki. Opcji jest kilka – postawić można na nowoczesne, białe bądź ciemnoszare szafki z minimalistycznymi uchwytami. Jednak nie jest to reguła, tak samo dobrze odnajdą się szafki o intensywnych kolorach, takich jak zielony bądź czerwony. Mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, aby pozostałe meble i dodatki znajdujące się w kuchni były dla nich stylistycznym przeciwieństwem.

W kuchni nie może również zabraknąć odpowiedniego stołu. Jedną z opcji będzie wybór gotowego zestawu z krzesłami z tej samej kolekcji. Innym, bardziej oryginalnym pomysłem, będzie dobranie kilku krzeseł w różnych stylach. Jednak istotne jest, aby były w tym samym kolorze lub z tej samej linii, ale w kilku odmiennych odcieniach. Takie połączenie nada bardzo ciekawy efekt, który jest pożądany w eklektyzmie.

Dopełnienie kuchni, czyli dodatki

Kuchnia eklektyczna uwielbia różnorodność, dlatego też wszelkie detale odegrają tutaj ważną rolę. W przypadku wyboru prostych i białych mebli, najlepiej dobrać do tego kolorowe i dekoracyjne akcesoria kuchenne. Mogą to być zdobione pojemniki na przyprawy, kawę bądź herbatę – szczególnie te dekorowane rozmaitymi grafikami, hasłami i obrazkami.

Nie należy zapominać o oświetleniu – ma zwracać na siebie uwagę i ożywiać całe pomieszczenie. Postawić można na lampę asymetryczną, metalową w stylu loftowym lub drewnianą z dużym kloszem. Jeśli jednak celujemy w nieco bardziej eleganckie wykończenie – świetnie sprawdzi się oświetlenie z ażurowym kloszem w kolorze złota, srebra czy czerni.

meble retro, beżowe ściany, drewniana podłoga

TWOJE WNĘTRZE, TWOJA HISTORIA, NASZA PASJA

Styl eklektyczny sprawdzi się dla tych, którzy w swojej kuchni szukają różnorodności i kreatywnych połączeń. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy zaprojektują zarówno Twoją kuchnię, jak i pozostałe pomieszczenia, nadając im szyku i funkcjonalności.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Eklektyzm to połączenie nowego ze starym, a także tego, co szykowne i proste. Charakteryzuje się różnorodnością oraz mieszaniem odmiennych stylów i nurtów, które końcowo się uzupełniają.

Co jest najważniejsze w kuchni eklektycznej?

Przede wszystkim jest ona różnorodna i wolna od ograniczeń. Do tego powinna być oryginalna i przytulna, a wszystkie elementy w aranżacji mają ze sobą kontrastować.

Co najlepiej łączyć ze sobą w kuchni w stylu eklektycznym?

Koniecznie mieszanie nowego ze starym, w postaci nowoczesnych sprzętów AGD wraz z meblami vintage. Oprócz tego łączyć można ze sobą style aranżacyjne, kolory, jak również wszelkie elementy stonowane z ekstrawaganckimi.

Jakie dodatki dobrać w kuchni eklektycznej?

Dodatki powinny być kolorowe i dekoracyjne – najlepiej sprawdzą się w przypadku białej kuchni. Mogą to być ozdobne pojemniki na przyprawy, herbatę czy kawę, w szczególności takie o rozmaitych grafikach. O oświetlenie też należy zadbać, a możliwości jest kilka – może to być lampa asymetryczna, metalowa, drewniana bądź ażurowa.