STYL BOHO W MIESZKANIU

łapacz snów w salonie

Geneza stylu

Zacznijmy od początku. Styl boho (fr. la boheme, czyli cyganeria) wywodzi się z XIX wieku, a określenie to oznaczało grupę artystyczną, czyli środowisko malarzy, pisarzy, rzeźbiarzy, aktorów. Dla tych ludzi ważna była pełna swoboda w wyrażaniu siebie i swojej twórczości, a sami żyli według własnych zasad. Styl ten przez lata często się zmieniał, co wiązało się z czerpaniem inspiracji z różnych kręgów. Dziś nie brakuje elementów z kultury afrykańskiej lub vintage. 

łóżko z baldachimem

Kolorystyka 

Styl boho bardzo lubi otoczenie natury, więc pożądane są kolory nawiązujące do roślinności. Warto wprowadzić odcienie takie jak: zieleń, czerwień, brąz czy żółty. Sprawdzi się również klasyczna kolorystyka, czyli biel, szarość lub beż. Styl boho lubi nieoczywiste, lekko pstrokate kolory oraz niebanalne połączenia faktur i stylów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Połączenie czerwonego fotela z żółtymi poduszkami nie powinno więc nas zaskoczyć. 

Materiały w stylu boho 

Aranżację w tym stylu bardzo często wyróżniają rzeczy, które zrobione są ręcznie. Donice, wazony, plecionki czy kosze wiklinowe pięknie zaprezentują się jako dodatek do naszego wnętrza. Materiały, które najczęściej się wybiera, są z surowców naturalnych, ekologiczne i z recyklingu, np.: 

  • bawełna,  
  • rattan,  
  • wiklina,  
  • len,  
  • wełna, 
  • stare drewno.  

Bardzo dużo elementów dekoracyjnych jest wykonanych z tekstyliów, które zapewniają łatwe przenoszenie, a to wpływa na brak efektu przytłoczenia pomieszczenia. W stylu boho nie jest obca idea minimalizmu, aczkolwiek nazwalibyśmy go raczej minimalistycznym nieładem.  

fotel z wikliny

Meble 

Meble w tym stylu powinny nieść za sobą jakąś historię. W stylistyce pożądane są stare lub ręcznie wykonane elementy wyposażenia – takie, które można kupić na różnych targach czy w sklepach z antykami. Wykorzystać można też większość mebli, które już mamy. Wystarczy pomalować je na inny kolor i odświeżyć. Jeżeli musimy kupić nowe wyposażenie, postawmy na naturalne materiały i matowe wykończenia. Zrezygnujmy z przytłaczających szafek nocnych na rzecz delikatnej wikliny lub bambusa, a pustą przestrzeń wypełnijmy wygodnymi pufami, bujanym fotelem czy malutką witrynką. Możemy zdecydować się także na jedwabny baldachim nad łóżkiem.  

Dodatki 

Zamiłowanie do wszystkiego co pierwotne, klasyczne i wykonane ręcznie – to elementy kluczowe w stylu boho. Wszelkie, pierwotne rzeźby, dodatki, rośliny czy sztuka: plecione kosze, gliniane garnki, będą tu jak najbardziej pasować. Aby wnętrza nie wydawały się chłodne, możemy położyć np. perski dywan bądź lniane poduszki z frędzlami czy  z kwiatowymi wzorami. Aranżując wnętrza w stylu boho, warto inspirować się wieloma kulturami. Wprowadź do wnętrz azteckie romby, afrykańskie wzory czy wielobarwne, marokańskie tkaniny. Nie musimy oczywiście sprowadzać wszystkiego z danych krajów. Takie dodatki znajdziemy również w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz,  jak i popularnych sieciówkach. 

salon w jasnych kolorach pełen kwiatów

Zaprojektujemy Twoje marzenia

Naturalne materiały i kolorystyka to tylko połowa sukcesu w tworzeniu wnętrza boho. Równie ważne jest stworzenie odpowiedniego nastroju. To dzięki niemu poczujesz się w swojej sypialni czy salonie przytulnie i komfortowo – niemal jak na wakacjach. Jeżeli potrzebujesz pomocy, firma NARYSUJEMY chętnie zajmie się aranżacją Twojego wnętrza. Oferujemy pomoc wykwalifikowanej kadry, cenimy sobie dokładność oraz ambicję. Traktujemy każde wnętrze jak dom dla Twojej duszy. Zaprojektujemy mieszkanie tak, aby dobrze Ci się w nim funkcjonowało – w bliskości z naturą oraz w harmonii z samym sobą. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakich materiałów użyć do stworzenia dodatków w stylu boho?

Materiały wybierane najczęściej są z surowców naturalnych, ekologiczne i z recyklingu, np. bawełna, rattan, wiklina, len, wełna lub stare drewno. Jest tu bardzo dużo elementów dekoracyjnych wykonanych z tekstyliów, które zapewniają łatwe przenoszenie, a to wpływa na brak efektu przytłoczenia pomieszczenia.

Jaka kolorystyka panuje w mieszkaniach z aranżacją boho?

Styl boho bardzo lubi otoczenie natury, więc pożądane są kolory nawiązujące do roślinności, czyli zieleń, czerwień, brąz czy żółty. Sprawdzą się również klasyczne odcienie bieli, szarości lub beżu.

Jakie meble powinny znaleźć się w mieszkaniu w stylu boho?

Meble w tym stylu powinny nieść za sobą jakąś historię. W stylistyce pożądane są stare lub ręcznie wykonane elementy wyposażenia – takie, które można kupić na różnych targach czy w sklepach z antykami. Wykorzystać można też większość mebli, które już mamy. Wystarczy pomalować je na inny kolor i odświeżyć. Jeżeli musimy kupić nowe wyposażenie, postawmy na naturalne materiały i matowe wykończenia.

Jakie dodatki do mieszkania w stylu boho?

Zamiłowanie do wszystkiego co pierwotne, klasyczne i wykonane ręcznie – to elementy kluczowe w stylu boho. Wszelkie pierwotne rzeźby i dodatki, rośliny czy sztuka: plecione kosze, gliniane garnki, będą jak najbardziej pasować. Aby wnętrza nie wydawały się chłodne, możemy położyć np. perski dywan bądź lniane poduszki z frędzlami, czy z kwiatowymi wzorami.