Rozdziały:
Skandynawski design łączy trendy i kolory
Skandynawski styl od wielu sezonów utrzymuje się na liście najbardziej lubianych trendów w wystroju wnętrz. W 2023 roku wnętrza urządzone w nurcie skandynawskim są barwne, kontrastowe, łączące różne trendy i materiały. Tradycyjnym elementem pozostaje funkcjonalność oraz przytulność, wszak głównym celem skandynawskiego designu jest poprawa codziennego życia.
Aranżacja mieszkania w nowoczesnym stylu Scandi
Meble mają być nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim funkcjonalne i ponadczasowe. Wybierz kilka kluczowych elementów wystroju do każdego pokoju, powinny być nie tylko stylowe, ale i użytkowe. Wkomponuj starannie dobrane akcesoria i dodatki, aby nadać wnętrzu spójny charakter.
Aby zaaranżować salon, dodaj kilka wyrazistych elementów – dobrze sprawdzi się duża, miękka sofa o okrągłych kształtach i wygodne fotele. Obok sofy możesz umieścić dużą lampę podłogową, która zapewni dodatkowe źródło światła. Ustaw pufy, przykryj podłogę puszystym dywanem i umieść kilka starannie dobranych dużych roślin doniczkowych. Piękną dekoracją w stylu skandynawskim będą nowoczesne obrazy, grafiki, figurki o niezwykłych kształtach, wazony, dodatkowe źródła światła i oczywiście tekstylia. Pamiętaj, aby zrobić miejsce tylko na przedmioty i meble, które naprawdę kochasz.
Sypialnia
Skandynawskiego klimatu temu pomieszczeniu nadadzą drewniane meble, rattanowe dodatki i oczywiście dywan. Odpoczynkowi będzie sprzyjać paleta delikatnych barw na ścianach i tekstyliach, jasna podłoga oraz duża ilość naturalnego światła. W sypialni doskonale się sprawdzi tekstura i delikatne wzory – ścianę można ozdobić tapetą o delikatnej fakturze, a na kanapę położyć narzutę z finezyjnym splotem. Jeżeli zależy Ci na kolorze, dodaj zielone elementy oraz stołek z ciemnego drewna. Nie zapominaj o czarno–białym połączeniu i geometrycznych wzorach. Jeżeli wolisz delikatniejsze odcienie, sięgnij po połączenie szarości z różem. Na półkach umieść ozdobne świeczniki z kolorowego szkła i dodaj dekoracje ścienne. Zaakcentuj przestrzeń nowoczesnymi elementami – na przykład lampą o ciekawym kształcie. Najważniejsze, aby sypialnia sprzyjała relaksowi i odpoczynkowi.
Jadalnia
Skandynawska jadalnia łączy funkcjonalny design i piękną formę. Głównym elementem pomieszczenia jest duży stół w neutralnych kolorach, takich jak jasnobrązowy, biały bądź czarny. Obecnie coraz częściej używa się marmurowych blatów, które sprawiają, że wnętrze wygląda bardziej klasycznie i dostojnie. Do takiego wystroju pasują czarne krzesła, wyraziste żyrandole czy wiszące na łańcuchach lampy. Jeżeli przeważają białe meble, stylowym dodatkiem okażą się szare, aksamitne krzesła.
Również w jadalni możesz dodać koloru i pomalować ściany na stonowany niebieski. Ten pomysł na wnętrze szczególnie się sprawdzi, jeżeli masz drewnianą podłogę w jodełkę. Aby dodać praktyczności, warto zwrócić uwagę na zabudowane meble – wykorzystaj przestrzeń od podłogi aż po sufit! Jako że tradycyjny skandynawski wystrój nie lubi wielu dodatków, wybierz puchate poduszki na krzesła bądź postaw stonowane wazony na stół – możesz umieścić w nich trawę pampasową, gałązki bawełny czy pachnącą lawendę.
Łazienka
Aby utworzyć domowe spa w skandynawskim stylu, warto zwrócić się ku pastelowym kolorom, drewnianym elementom i prostym formom. Ciekawym akcentem będą czarne elementy wystroju kontrastujące z jasnym wnętrzem. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, masz kilka opcji nowoczesnej łazienki:
- Połącz marmurowe podłogi i drewniane panele ścienne. Drewno ociepli przestrzeń i nada jej skandynawski wygląd.
- Ciekawym dodatkiem będzie stołek z drewna tekowego. Mały, drewniany taboret przyda się do położenia na nim suchych ręczników czy postawienia płynów do mycia ciała.
- Jeżeli twoja łazienka na to pozwala, postaw w niej wolnostojącą wannę. Dodaj rośliny, które preferują wilgotne środowisko lub dekoracje z trawy pampasowej.
- Wybierając kafelki, spójrz na propozycje w odcieniach szarości bądź w kształcie plastrów miodu.
- Pastelowe akcenty – jeżeli masz ochotę na kolor, sięgnij po pastelowe odcienie. Stonowany niebieski, różowy czy brzoskwiniowy ożywią jasne wnętrze. Wolisz mocny akcent – wybierz akcesoria w kolorze granatowym albo czerwonym.
Kolorystyka w stylu skandynawskim
Tradycyjnie, w skandynawskim wystroju wnętrz używa się jasnych barw – podstawowym kolorem jest biel, różne odcienie szarości oraz beż – barwy piasku i odcieni kamieni. Jednak w 2023 roku warto postawić na kolor. W tym sezonie szczególnie popularny jest mariaż czerwonego z niebieskim, pudrowy róż oraz brzoskwiniowy. Jeżeli wolisz inne odcienie, wybierz kolor lawendowy, pistacjowy, seledynowy, żółty i oczywiście zielony. Tu projektanci są jednogłośni – kolor musi być!
Bawiąc się kolorystyką, weź pod uwagę, że jasne odcienie są podstawą, natomiast ciemne i mocne barwy są stosowane jako akcent. Jasne ściany dobrze jest połączyć z ciemną podłogą w kolorze ciemnego brązu lub szarości. Ta sama zasada dotyczy mebli – jasny blat zestaw z ciemnymi nóżkami. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest dodanie kolorowych obrazów, poduszek, zasłon czy krzeseł.
Oświetlenie
Oświetlenie gra niezwykle ważną rolę w skandynawskich wnętrzach – aby uzupełnić brak naturalnego światła, mieszkańcy północy stosują wiele źródeł oświetlenia i sposobów na rozjaśnienie wnętrza. Ciekawą opcją będzie powieszenie misternego żyrandola. Aby był odpowiedni do skandynawskiego stylu, projektanci radzą sięgać po modele w odcieniach bieli, szarości lub czerni. Innym źródłem światła mogą być lampy podłogę, spoty i lampy stołowe. Elementu przytulności dodadzą uwielbiane przez Skandynawów świece i piękne kolorowe świeczniki.
Żeby nie pozbawiać się cennego źródła naturalnego światła, mieszkańcy północy często nie stosują zasłon w oknach. Zamiast tego inwestują w marmurowe parapety, które ozdabiają pięknymi roślinami i małymi dziełami sztuki. Jeżeli pozwalają na to warunki mieszkaniowe, cudownego akcentu doda kominek elektryczny, który wspaniale się sprawdzi jako dodatkowe źródło światła w chłodne wieczory.
Dodatki
Podczas ozdabiania wnętrza w stylu Scandi, kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Przede wszystkim zaopatrz się w puchate dywany i miękkie, naturalne tekstylia, takie jak wełniane koce, bawełniane ręczniki czy futrzane narzuty. Sięgnij po dywan z długim włosiem, monochromatyczny bądź w geometryczne wzory. Niech otaczające cię przedmioty będą miłe i przyjemne w dotyku.
Dodaj rośliny – jeżeli umiesz się nimi opiekować, będą najpiękniejszą ozdobą twojego wnętrza. Zainwestuj w kilka designerskich dodatków od projektanta – w końcu, kraje skandynawskie słyną właśnie z designu. Zarówno meble, jak i dzieła sztuki posłużą Ci przez długie lata. Designerski fotel jest bardzo typowy dla skandynawskich wnętrz, równie typowe są dodatki wykonane ze szkła dymionego oraz porcelany. Do dzisiaj istnieją stare, skandynawskie manufaktury produkujące oryginalne, stylowe przedmioty. Postaw na jakość, nie na ilość. Pozwól, aby dodatki opowiadały historię twojego domu i odzwierciedlały twój charakter.
Tworzymy wnętrza, które spełniają marzenia
Wnętrza w stylu skandynawskim to nie tylko ładne i funkcjonalne pomieszczenia, ale również sposób na życie. Taki wystrój sprzyja wypoczynkowi i relaksowi, jednocześnie zachęcając do aktywności i pozytywnego podejścia do życia. Jasne barwy, minimalistyczne formy i naturalne materiały sprawiają, że skandynawskie wnętrze jest zawsze modne i eleganckie. To styl, który warto wybrać, jeśli chce się urządzić dom lub mieszkanie w sposób prosty, ale jednocześnie niebanalny i piękny. Chciałbyś zaaranżować swoją przestrzeń w stylu skandynawskim? Skontaktuj się z naszym zespołem NARYSUJEMY. Nasi projektanci pomogą Ci urządzić wymarzone cztery kąty. Sprawdź naszą ofertę!
Najczęściej zadawane pytania
Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu Scandi w 2023 roku?
Styl Scandi charakteryzuje się jasnymi, ciepłymi odcieniami. Barwy czerpią inspirację z przyrody: zieleń roślin, odcienie kamieni, drewna i piasku znajdują swoje odzwierciedlenie w wystroju skandynawskich wnętrz. Kremowe ściany, białe meble, jasna podłoga – to wszystko, zbliża nas do świata natury. Skandynawowie lubują się w niebieskich i czerwonych dodatkach – stosują je, aby dodać wnętrzom kontrastu i je ożywić. Jednak w 2023 roku właśnie te kolory stają się trendem w aranżacji skandynawskiego wnętrza. Warto zainwestować w dodatki w kolorze czerwonym lub niebieskim albo postawić na jeden piękny detal łączący oba kolory. Drugim trendem kolorystycznym stylu skandynawskiego w 2023 roku, jest miękki, ciepły odcień brzoskwini oraz mieszanka różowo–pomarańczowego.
Co jest cechą charakterystyczną dla Scandi w 2023 roku?
W 2023 roku skandynawski wystrój wnętrz jest niezwykle kontrastowy i barwny. Kontrasty dotyczą połączeń różnych stylów, materiałów oraz barw. Odważnie zestawiaj niebieski z czerwonym, a zielony i pomarańczowy z różowym. Nie wiesz, jak to zrobić? Postaw na kolorowe szkło, rattanowe dodatki i okrągłe, zabawne kształty. W 2023 roku przeszłość i przyszłość spotykają się w skandynawskich wnętrzach z uroczymi nostalgicznymi wibracjami.
Jakie są dodatki w stylu Scandi w 2023 roku?
Sięgnij po dodatki tekstylne – sprawdzą się miękkie koce, wzorzyste poduszki, puchate dywany. Ważne jest, aby wybierać naturalne materiały, takie jak wełna, bawełna, kaszmir czy skóra. Doskonałym zakupem będzie designerski przedmiot prosto od projektanta lub wykonany w tradycyjnej skandynawskiej manufakturze. Porcelanowe ozdoby, misterne dymione szkło czy drewniane rzeźby. Każdy z tych elementów posłuży przez długie lata. Tradycyjną ozdobą skandynawskich wnętrz są rośliny – wystarczy postawić kilka dużych doniczek, aby nadać charakter każdemu wnętrzu.
Jakie są kluczowe elementy skandynawskiego stylu aranżacji wnętrz?
Do kluczowych elementów skandynawskiego wnętrza należą: naturalne materiały, które wprowadzają ciepło do wnętrza i tworzą atmosferę domowego komfortu. Drewniane meble i podłogi, wełniane dodatki czy skórzane elementy – to wszystko sprawia, że wnętrze zyskuje na przytulności. Skandynawowie chętnie ozdabiają swoje mieszkania roślinami, miękkimi poduszkami i rozkosznymi narzutami. Warto zauważyć, że podstawową paletą kolorystyczną stanowią jasne barwy natury, natomiast mocne kolory stosuje się jako ciekawe elementy aranżacji wnętrz.