Site stats

Shabby chic – informacje o stylistyce

łóżko z baldachimem

Stylowa historia i urok

Shabby chic jest odłamem stylistyki retro, znanym przede wszystkim z wnętrz charakterystycznych dla XIX i XX wieku. Mimo że projekty w takim stylu kojarzą się z daleką przeszłością, to sam design nie jest wiekowy. Jego początek zawdzięczamy angielskiej projektantce Rachel Ashwell, która w latach 80. zaczęła handlować wyposażeniem stylizowanym na starsze (zazwyczaj były to zabiegi wizualne: wyblakła i odrywająca się farba, zniszczone, pełne bruzd lub rys drewno). Początkowo styl ten miał wielu przeciwników, którzy argumentowali, że jest on nieinteresujący a nawet tandetny. Z biegiem czasu aranżacja zyskała swoich wiernych fanów i zwolenników. Widzieli w niej potencjał dyktowany elegancją i szykownością. Wizualizując sobie shabby chic, widzimy piękny letni dzień w posiadłości na przedmieściach Zjednoczonego Królestwa. Na pierwszy rzut oka wnętrza wydają się lekko obskurne. Jeżeli jednak przyjrzymy się całej kompozycji, zaczynamy dostrzegać uroki tego miejsca i to, jak wiele pracy włożył projektant choćby w same detale!

wolnostojący zegar shabby chic

Zacznijmy od najważniejszego

Meble w tej stylistyce są tak istotne, ponieważ powinny znajdować się dosłownie wszędzie. Shabby chic jest przeciwieństwem minimalizmu – bogate i zróżnicowane wyposażenie to tzw. “must have”. Koniecznie wyposaż salon w oryginalne fotele, toaletki, stoliki do kawy, półki czy szafki – najlepiej spiszą się te, które nie są pierwszej młodości. Takie wyposażenie sprawi, że pokoje staną się niepowtarzalne i zadziorne. Poza nimi istnieje długa lista innych mebli, które także wpiszą się w kanon tego designu. Przedstawiamy ją poniżej:

  • ekstrawaganckie komody,
  • pikowane kanapy,
  • drzwi z wyrzeźbionymi symbolami, choćby roślinności,
  • tapicerowane krzesła,
  • pasujący pokaźny stół,
  • ozdabiane regały.

Jak uzyskać efekt retro na nowym wyposażeniu? Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowany zabieg. Jedną z możliwości jest nałożeniu kilku warstw np. czarnej farby a na jej powierzchnię, po wyschnięciu, nałożymy jeszcze jasny odcień. Po całym procesie malowania musimy wyposażyć się w szlifierkę, bądź też zwykły papier ścierny. Tak, aby następnie (przy pomocy tych narzędzi) umiejętnie postarzyć przedmiot. Jest to świetna alternatywa, jeżeli nie mamy budżetu lub też nie chcemy inwestować w zabytkowe meble.

sofa vintage i białe stoliki

Barwy w stylizacji shabby chic

Na szczęście w tej stylistyce wybór nie jest tak ograniczony, jak np. w stylu skandynawskim. Współcześnie pokoje w tej aranżacji zwykle korzystają z pastelowych, standardowych odcieni. Dekoratorzy często decydują się na wybór jednego koloru, jakim jest biały. Pokrywa on znaczną część wyposażenia. Poza nim jako akcent wyróżnia się barwa niebieska lub pudrowa oraz purpurowa. Świetnie spiszą się fototapety z florą właśnie w tych kolorach. Mogą znaleźć się na nich także zielone detale w formie łodyg kwiatów. Specjaliście zniechęcają jednak do używania mocnych, często ciężkich farb – jest to spowodowane faktem, że znacznie trudniej w takich warunkach zadbać o melancholijny klimat.

Akcesoria z duszą!

Gdybyśmy mieli stworzyć ranking “ważności” poszczególnych elementów w shabby chic, na podium zaraz po meblach, znalazłyby się ozdoby. W tym designie korzystamy z różnych inspiracji ze stylu skandynawskiego i francuskiego, które czasem mogą wydawać się nader przestarzałe. Taka aranżacja ubóstwia koronki w różnych formach – zasłon, serwet czy też wyszywanych tisztuchów. Nie bójmy się też porcelanowej zastawy, wolnostojących zegarów, rzeźb, zdjęć ze złotym obramowaniem i ozdobnych świec. Jak już wspominaliśmy, ornamenty roślinne będą jak najbardziej na miejscu. Mogą być widoczne naprawdę wszędzie. Zarówno na płachtach, poszewkach, jak i na wyposażeniu kuchennym. Klamki zwykle bywają ozdobne, dlatego mile widziane będą wszelkie mosiężne i fikuśne wzory.

Na sam koniec – światło

Żeby cała aranżacja była spójna, zadbajmy o miłe oświetlenie. Nad stołem jadalnianym, możesz pokusić się o elegancki żyrandol – bez wątpienia w takiej atmosferze posiłki będą o niebo smaczniejsze! Na ścianach niech zawisną ozdobne lampki z szykownym kloszem – nocą zagwarantują romantyczny nastrój, który jest tematem przewodnim takiej aranżacji.

pikowana kanapa shabby chic

Urok shabby chic nie tylko dla pań

Bez wątpienia na shabby chic przeważnie decydują się panie, jednak mężczyźni lubiący przytulne i pełne przepychu design z charakterem, także będą zachwyceni. Styl ten łączy w sobie wiele cudownych cech, o których marzą współcześni lokatorzy. Jeżeli uważasz, że do Ciebie również on przemawia – zapraszamy do przejrzenia oferty naszych designerów z NARYSUJEMY. Z chęcią zrealizujemy fotorealistyczny projekt. Naszą współpracę możemy nawiązać w naszym biurze w Warszawie, jak i internetowo w całym kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co zrobić ze starymi, niepotrzebnymi meblami?

Stare, niepotrzebne meble możesz wykorzystać ponownie i przerobić je na wyposażenie w stylu shabby chic. W naszym artykule tłumaczymy, jak to zrobić.

Jaka stylizacja wnętrzarska jest oryginalna, a nawet niecodzienna?

Jedną z takich stylizacji jest shabby chic – powstała ona na przełomie lat 80. i nawiązuje do XIX-wiecznych salonów.