Projektowanie wnętrza w stylu art déco

aranżacja wnętrza w stylu Art Deco

Historia art déco

Nazwa „art déco” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „sztukę dekoracyjną”. Styl ten pojawił się po I wojnie światowej i doskonale oddaje on estetykę wyrafinowania z lat 20. Inspirowany klasycznymi formami i dekoracjami etnicznymi (afrykańskimi, egipskimi, azteckimi, greckimi), charakteryzuje się głównie uproszczonymi kształtami geometrycznymi.

salon z welurową sofą i kwiatową tapetą

Charakterystyka stylu

Głównymi elementami cechującymi styl art déco, są:

  • zastosowanie wyraźnych kształtów geometrycznych w meblach, dekoracjach, tapetach oraz teksturach,
  • tworzenie różnorodnych kombinacji z kontrastowymi kolorami, materiałami i fakturami,
  • Stosowanie dekoracji w postaci: łuków, cokołów i ząbkowanych linii na powierzchniach ścian lub sufitów,
  • dobór dominujących i wyrazistych kolorów,
  • wykorzystywanie powierzchni o błyszczącym i opalizującym wykończeniu,
  • korzystanie z luksusowych materiałów i faktur nawiązujących do stylu glamour: drewna lakierowanego, mosiądzu i kryształu,
  • wykorzystywanie kości słoniowej i macierzy pereł z Afryki do wykończenia mebli, klamek do drzwi lub w formie ekstrawaganckich ozdób,
  • korzystanie z japońskich technik malarskich.
złote, geometryczne lustro naścienne

Meble art déco

Meble w stylu art déco najczęściej są wykonywane ręcznie z materiałów takich jak: wysokiej jakości drewno (mahoń, platan, klon, orzech, jasny dąb, palisander, fornir hebanowy) oraz z kość słoniowa. Meble są lakierowane i tapicerowane skórą węża, rekina, krokodyla lub ich imitacjami.

Styl secesyjny włączył do wystroju wnętrz ciężkie stoły, szafki nocne i szafki kuchenne z blatami zamiast stolików nocnych. Dekoracyjne ławy kawowe, eleganckie fotele i stylowe sofy są niezbędnym wyposażeniem.

Akcesoria i tekstylia

Architekci w swoich realizacjach chętnie wykorzystują błyszczące, luksusowe tkaniny i dodatki z materiałów takich jak: aksamit, welur, satyna, jedwab. Elegancki design obejmuje chromowane i złote akcenty oraz powierzchnie ozdobione drewnianymi elementami. Charakterystycznymi przedmiotami dekoracyjnymi dla art déco są kunsztownie rzeźbione ramy lustra, kryształowe wazony oraz ornamentowe figurki dekoracyjne. Kolorami dominującymi w tej stylistyce są połączenia czerni z zielenią, czerwienią lub bielą, fioletu i pomarańczy, złota i czerwieni.

Aranżacje wnętrz w stylu art déco

Współczesne wnętrza art déco łączą walory dekoracyjne lat 20. z nowoczesną funkcjonalnością. Nie należy jednak ściśle trzymać się zasad wystroju, narzuconych w projektach z ubiegłego wieku, aby stworzyć mieszkanie w tym stylu. Przy odrobinie wyobraźni przestrzennej można stworzyć niepowtarzalne wnętrze w stylu art déco.

Obecnie, projektując wnętrze secesyjne należy stosować: geometryczne i eleganckie meble, wyraziste zestawienia kolorystyczne oraz motywy kwiatowe. Na rynku istnieje znaczna dostępność mebli w stylu art déco. Jednak, jeśli można sobie na to pozwolić, warto zainwestować w renowację oryginalnych mebli z lat 20. Artystyczne dekoracje, takie jak lustra i oświetlenie, mogą dodać wnętrzom odrobinę wyrafinowania i ekstrawagancji, pożądanej w tym stylu.

ciężkie biurko w gabinecie

Wprowadź secesję do swojego wnętrza

Elegancja stylu art déco z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony architekt wnętrz zapewni Ci unikalny projekt i aranżację wnętrz w duchu art déco. Ten luksusowy styl łączy przepych z geometrycznymi wzorami, tworząc wyjątkową atmosferę w Twoim mieszkaniu. Dzięki naszej pomocy osiągniesz harmonię między nowoczesnością a tradycją, tworząc wnętrze pełne klasy i wyrafinowania. Zaprojektuj z nami swoje wymarzone mieszkanie w stylu art déco i poczuj magię tego niezwykłego nurtu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory stosować projektując wnętrze w stylu art déco?

Podczas projektowania wnętrz secesyjnych warto stosować kontrastowe zestawienia kolorystyczne, takie jak: czerń i biel, zieleń i czerwień, czerwień i złoto, fiolet i pomarańcz. Dodatkowo na etapie wybierania tapety zwróćmy uwagę na te z motywami kwiatowymi.

Czego unikać podczas projektowania wnętrz art déco?

Stylistyka ta charakteryzuje się głównie przepychem, obecnością motywów geometrycznych oraz kontrastami kolorystycznymi. Warto więc unikać barw neutralnych i minimalistycznych, opływowych wykończeń mebli.