Pokój dziecięcy jak z marzeń

elegancki pokój dziecięcy, zielone ściany

Mała przestrzeń – olbrzymie wyzwanie

Każde dziecko jest inne, różniąc się od swoich rówieśników temperamentem, zainteresowaniami i gustem. Z tego względu nie ma uniwersalnego rozwiązania, które zawsze się sprawdzi podczas projektowania pokoju dla najmłodszych. Za każdym razem pomysł na pokój dziecięcy jest inny, wymaga indywidualnego podejścia i sprytnego wplecenia w funkcjonalność i bezpieczeństwo drobnych akcentów, które ucieszą małego lokatora. Dodatkowo często komplikuje sprawę chęć zachowania konsekwencji w aranżacji wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, tak by otrzymać harmonijną całość. W przypadku pokoju dziecięcego główny nurt, w jakim zostało utrzymane mieszkanie, powinien być interpretowany swobodniej – wystarczą drobne akcenty wplecione za pomocą dodatków i kolorystyki. Najważniejsze jest, aby pomieszczenie było wygodne i przytulne, a przede wszystkim uwzględniało charakter oraz potrzeby malucha. Bardzo istotna jest też powierzchnia, która powinna wynosić minimum 11 do 12 m2. Chociaż dziecko jest oczywiście mniejsze niż dorosła osoba (ale wciąż rośnie), wcale nie oznacza to, że potrzebuje mniej miejsca. Dziecięcy pokój łączy sobie funkcje, które mają przeciwstawny charakter aranżacji: sen, zabawę i naukę. By móc je skutecznie od siebie odseparować potrzebna jest przestrzeń.

Przyjazna przestrzeń z motywem przewodnim

Tak, jak my dorośli decydujemy o stylu mieszkania i wybieramy elementy wyposażenia zgodnie ze swoim gustem, tak samo dziecko włączone w urządzanie pokoju będzie w nim szczęśliwsze, odnajdując pośród czterech ścian swój ulubiony motyw. Dla małego człowieka bardzo ważne jest przebywanie w otoczeniu, które zna i akceptuje. Obranie tematu przewodniego, który jest najbliższy maluchowi, sprawia, że pokój nabiera indywidualnego charakteru, staje się źródłem pozytywnych emocji i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Dlatego najczęściej projektowanie tej przestrzeni zaczyna się właśnie od określenia zainteresowań, preferencji malucha, jego ulubionych bohaterów z bajek czy zwierzątek. Wystarczy nawiązać na jednej ze ścian grafiką lub fototapetą do wybranego motywu. Nadmiar ozdób nie jest wskazany, ponieważ może nieco przytłoczyć wnętrze, uzyskamy wtedy odwrotny efekt. Pozostałe elementy wyposażenia i kolorystyka powinny być dopasowane do przyszłego lokatora. W ten sposób stopniowo budowana jest spójna całość, która płynnie przenikając na różne obszary aranżacji, tworzy przytulną i schludną kompozycję.

błękitne ściany w pokoju dziecięcym

Podział na strefy

Pokój dziecięcy, w przeciwieństwie do salonu, biura czy sypialni, musi pogodzić wiele, zupełnie odmiennych funkcji. Dlatego tak istotne jest zadbanie w nim o to, by poszczególne strefy o przeciwstawnym charakterze były od siebie oddzielone. Taka dyscyplina w aranżacji nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa maluchowi, odcinając go od niewłaściwych dla danej czynności bodźców, ale też ułatwia utrzymanie porządku i uczy podstaw organizacji przestrzeni. W dziecięcym pokoju powinny być wyznaczone trzy nieprzenikające się strefy.

  • Strefa snu – miejsce przeznaczone na odpoczynek, ułatwiające wyciszenie się i relaks. Ważne, żeby w tej przestrzeni dominował spokój, stłumione bodźce oraz rozproszone, delikatnie światło. Nie powinna znajdować się naprzeciw drzwi ani pod oknem. Centralnym punktem jest łóżko i znajdujące się w jego bezpośrednim sąsiedztwie elementy.
  • Strefa zabawy – sprzyjająca energii i bezpiecznej zabawie, to przede wszystkim kącik zabaw z miękkim dywanem, regałem i pudełkami wypełnionymi zabawkami.
  • Strefa nauki – miejsce, które ułatwia koncentrację i skupienie. Najczęściej stoi w niej biurko lub stolik z wygodnym krzesłem. Powinna znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu, ustawiona tak, by strefa zabaw nie rozpraszała dziecka.

By pielęgnować różne dziecięce pasje, warto również pomyśleć o kąciku zainteresowań, który wspiera rozwój małego odkrywcy, ułatwiając mu realizowanie jego hobby. Na koniec, myśląc o przeznaczeniu wnętrza, nie można pomijać różnych osobowości naszych pociech i ich potrzeb. Otwarty na kontakty z innymi maluch musi mieć miejsce, by móc bawić się i wypoczywać w towarzystwie swoich gości. Natomiast mały introwertyk będzie czuł się bezpieczniej, mając swoją prywatną, przytulną przestrzeń w postaci np. pokojowego namiotu.

niebieskie ściany, piętrowe łóżko, drewniana podłoga, pokój dla chłopca

Meble i dodatki

Dobrym pomysłem jest postawienie na wysokiej jakości meble, koniecznie dostosowane do wieku dziecka. Utrzymane w neutralnej kolorystyce drewniane wyposażenie stanowi bardzo wdzięczne tło dla aranżacji, a długowieczny i naturalny materiał przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. W pokoju dziecięcym powinny się znaleźć:

  • łóżeczko – wygodne i odpowiednio zabezpieczające maluszka podczas snu,
  • komoda i/lub szafa – ważne, by była pojemna i umożliwiała przechowywanie ubrań,
  • regał – na książeczki, zabawki i inne skarby pociechy,
  • biurko/stolik – wraz z krzesełkiem.

Wysokość mebli powinna umożliwić maluchowi swobodny dostęp do półek, szafek i szuflad. W ten sposób dziecko może zadbać o porządek, ucząc się samodzielności. Nieskomplikowana baza pozostawia dużą łatwość w dopasowaniu aranżacji do szybko zmieniających się upodobań i wizji młodego człowieka.

Niemniej ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie pokoju. Właściwe rozmieszczenie, natężenie i barwa światła zapewniają dobre samopoczucie, komfort zabawy i nauki. Poza głównym oświetleniem powinny znajdować się też mniejsze punkty świetlne nad biurkiem, w kąciku przeznaczonym do zabawy, a także delikatne, rozproszone światło kinkietu w strefie snu, które ułatwi maluchowi wyciszenie się przed snem.

Dodatki nie tylko wizualnie ocieplają przestrzeń, wypełniając surową schematyczność wystroju, ale też często zwiększają funkcjonalność pomieszczenia. Dywan i mata na podłodze wraz z poduszkami podnosi komfort zabawy, kolorowy organizer czy pojemne brzuszki z kieszenią w zabawkach ułatwiają utrzymanie porządku, a zasłony przyjemnie odcinają od drażniącego, nocnego światła miasta, latem – od ciepła słonecznych promieni.

Zabawa kolorami

Częstym błędem popełnianym podczas aranżacji dziecięcego pokoju jest użycie na ścianach intensywnych, żywych kolorów. Nie należy przesadzać z ilością barw, szczególnie tych, które są zbyt ostre. Nadmiar wprowadza chaos, pobudza, utrudnia spokojny sen, wyciszenie i koncentrację. Warto postawić na jasną, delikatną bazę, którą wystarczy uzupełnić o akcesoria w ulubionym kolorze małego lokatora. W tej roli doskonale sprawdza się biel, pastelowe odcienie różu, niebieskiego, zieleni, delikatne szarości czy drewniane, ciepłe barwy. Stonowana kolorystyka to uniwersalne tło, do którego bardzo łatwo wprowadzić mocniejsze, nadające przytulności akcenty. Już dziecięce zabawki przyjemnie ożywiają przestrzeń roześmianymi minkami i różnorodnością barw. Wystarczy dodać kolorowe zasłonki, dywanik lub matę, poduszki czy oryginalny zegar ścienny, by przełamać delikatne tony aranżacji i otrzymać miłą dla oka kompozycje. Dobrym pomysłem jest też zaakcentowanie jednej ze ścian bardziej wyrazistym kolorem lub wykończenie jej za pomocą fototapety. Wybierając farbę, należy uwzględnić jej wpływ na psychikę małego człowieka. Czerwień może nieco ożywić malucha, pobudzić go do działania, zieleń pomaga wyciszyć się i poprawia nastrój, błękit ułatwia koncentrację, a żółty wpływa pozytywnie na kreatywność. Stworzenie przestrzeni w zgodzie z charakterem dziecka może pomóc w kształtowaniu jego osobowości, wzmacniając i pielęgnując jego pozytywne cechy, a gasząc te negatywne.

pokój dla dziewczynki. różowe ściany

Aby spełnić małe wielkie marzenia

Jeśli nie jesteś pewny, jakie rozwiązania aranżacyjne będą najlepsze, z miłą chęcią pomożemy stworzyć przyjazną przestrzeń, która Cię zachwyci. Z NARYSUJEMY projektowanie wnętrza przestanie być wyzwaniem pełnym pułapek i trudnych kompromisów, a stanie się przyjemnością! Jak najlepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń, nawet przy skromnym metrażu potrafimy uzyskać funkcjonalną, bezpieczną i cieszącą użytkowników aranżację.

Od czego zacząć aranżację dziecięcego pokoju?

W przypadku rezolutnego przedszkolaka warto poświęcić chwilę na to, by znaleźć motyw przewodni pokoju, który jest szczególnie bliski upodobaniom pociechy. Takie tematyczne zaaranżowanie wnętrza tworzy przyjazną, bezpieczną przystań, która harmonijnie nawiązuje w kolorystyce i dodatkach do zainteresowań małego lokatora.

Jak wybrać kolory do dziecięcego pokoju?

Warto postawić na stonowaną kolorystykę. Po pierwsze, jest ona świetnym tłem dla mebli i dodatków, po drugie – w przeciwieństwie do zestawienia zbyt ostrych i różnorodnych kolorów, nie wpływa negatywnie na samopoczucie malucha. Jednak warto zaakcentować jedną ze ścian bardziej wyrazistą barwą, którą należy wybrać, uwzględniając jej psychologię.