Image Alt

Wnętrza sprzyjające Tobie i Twoim zwierzakom

psia leżanka w stylu sofy

Harmonia w domu

Piękna stylistyka, przytulne wyposażenie, starannie dobrane kolory z pewnością pomogą, by projekt Twojego wnętrza odznaczał się dobrą i przyjemną atmosferą. Ale kluczem do sukcesu stworzenia naszego miejsca na ziemi, są nasi bliscy, w tym zwierzęcy przyjaciele. To oni będą Cię wyczekiwać i witać zanim jeszcze przekroczysz próg drzwi, pocieszą cię w gorsze dni lub zmotywują do wyjścia z domu podczas pracy zdalnej. Poza radością, które wprowadzają do życia te istoty, istnieją też różne obowiązki z nimi związane, w tym zadbanie o ich komfort i bezpieczeństwo. W tym artykule podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrze, które będzie stworzone zarówno dla człowieka, kota czy psa.

O co należy zadbać?

Mając pod opieką czworonoga, powinniśmy zacząć od starannego planu, dopasowanego do naszego kompana. Musimy przeanalizować charakter, rozmiar, temperament i wiele innych czynników, które będą mieć wpływ na dobór wyposażenia. Aranżując kuchnię lub jadalnię, zadbaj o to, by wystające elementy nie były ostre, szafy nie były transparentne – będą niepotrzebnie kusić zwierzaka. Przydatne okażą się schowki i kasetki na sztućce, dzięki którym uzyskasz pewność, że podczas twojej nieobecności nic się nie stanie. Właścicielom szczególnie młodych zwierząt (nie rozpoznających jeszcze zagrożenia), zaleca się ukrycie przewodów elekrycznych. Niezabezpieczenie ich wiąże się z tragicznymi konsekwencjami. Świetnym sposobem, rozwiązującym ten problem, będą meble, które dysponują miejscem na schowanie kabli, poza nimi warto skorzystać z najzwyklejszych listew maskujących lub ze standardowych koszy z pokrywą. Kotom mającym tendencję do uciekania należy sprytnie utrudnić tę aktywność. Odstępy między barierkami na balkonie powinny być jak najmniejsze, tak aby najzwinniejszy i najbardziej elastyczny osobnik nie miał szans przecisnąć się między nimi. Jeżeli nie mamy możliwości ingeracji w rozmiar belek lub prętów, zakupmy słomianą lub drewnianą osłonkę, dobierając odpowiednio odcień drewna, uzyskamy rustykalny, a nawet sielankowy klimat. Jedną z ostatnich kwestii, o których trzeba pamiętać, jest wybór roślin. Na rynku jest szeroki dostęp do kwiatów odpowiednich dla naszych pupili, które nawet „przypadkowo” skonsumowane nie będą zagrażające dla zdrowia. Drugą opcją, bardziej ryzykowną jest wyszkolenia zwierzaka. Jest to metoda skuteczna przede wszystkim dla psów, a jeżeli chodzi o króliki czy koty, które jak wiemy, wolą chodzić swoimi ścieżkami, nie zawsze sam trening będzie dla nich wystarczający.

Higiena i porządek

Jak wiadomo, posiadanie zwierząt nie sprzyja utrzymaniu porządku. Jest to zadanie bardzo trudne, szczególnie gdy nasz przyjaciel jest jeszcze szczeniakiem, uwielbia kąpiele błotne lub po prostu gubi sierść. Zaczynając od młodego psa, priorytetowym elementem w jego wychowaniu, będzie nauka czystości. Na sam początek warto zaopatrzyć się w maty, które zabezpieczą panele przed zbieraniem wody. Szczeniaki bardzo często zainteresowane są meblami, dlatego nie polecamy inwestować w aranżację typu glamour. Znacznie lepiej spisze się stylistyka vintage, gdzie wszelkie bruzdy i zniszczenia, nie będą tak zauważalne. Tkaniny, które są chętniej podgryzane, to przede wszystkim te o niecodziennej fakturze jak juta, rattan i wiklina.

pies w salonie

Ważną kwestią, jest także ta wizualana. Na niektóre materiałach sierść jest bardziej uwydatniona i powinniśmy ich unikać. Do nich należy:

  • aksamit,
  • wełna,
  • oraz welur.

Zamiast nich zbawieniem okażą się tekstylia, którym niestraszna jest wielokrotna ilość prań, są banalne w czyszczeniu i nie porwą się przy pierwszej lepszej zabawie. Przy okazji wyboru materiału, zdecyduj się na ten w kolorze futra zwierzaka, jest to sprytny sposób na kamuflaż wszechobecnej sierści.

Meble przystosowane do potrzeb ludzi i zwierząt

Sztampowym surowcem, chętnie wykorzystywanym przez wielu właścicieli, będzie drewno. Współcześnie zauważamy silny trend wypierający sztuczne materiały na rzecz naturalnych. Nie wyklucza to jednak faktu, że wyposażenie ze stalowymi wykończeniem będzie równie opłacalne, jeżeli posiadamy czworonoga. Tak zaaranżowane, obniżą praktycznie do zera prawdopodobieństwo zniszczenia nóżek od stoły, komody czy łóżka. Co więcej, planując podłogę, pokuś się o wysokiej klasy panele- na nich znacznie łatwiej będzie uniknąć bruzd i rys, powstałych od pazurów. Specjaliści odradzają wykorzystywanie wykładzin i dywanów, których mycie okazuje się uciążliwe.

Zwierzęta również potrzebują wyposażenia zarezerwowanego wyłącznie dla nich. Cudownie będzie, jeżeli będą obite miękkim i przyjemnym materiałem. Dla kotów będą konieczne drapaki, które uratują niejedną kanapę. Żeby pasowały do całości wnętrza, powinny być drewniane i np. owinięte linią z sizali. Dla psa spisze się duża leżanka, pasująca kolorem do całości mebli wypoczynkowych.

psia leżanka w kuchn

Zaprojektuj swoje wnętrze z nami!

Zadbaj o harmonię w swoim mieszkaniu dzięki projektowi wnętrz od NARYSUJEMY. Nasz doświadczony projektant wnętrz pomoże Ci w stworzeniu funkcjonalnej aranżacji, dostosowanej do potrzeb Twoich zwierząt. Projektowanie z nami to gwarancja, że Twój dom będzie przyjazny dla czworonogów, zachowując jednocześnie styl i komfort. Skorzystaj z naszego wsparcia, aby zapewnić sobie i swoim pupilkom idealne wnętrze. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

O czym powinniśmy pamiętać, aranżując wnętrza mając zwierzaka?

Aranżując wnętrza, musimy zagwarantować bezpieczeństwo zwierzakowi. Niestety często okazuje się to trudne, zwłaszcza jeżeli nasz pupil jest energiczny. Obniżysz ryzyko pojawiania się groźnych sytuacji, jeżeli zabezpiecz wszelkie ostre, zagrażające życiu rzeczy. Wskazówki na ten temat są dostępne w tym artykule. 

Jaki materiał będzie najbezpieczniejszy dla zwierząt?

Będą to materiały naturalne takie jak drewno, a także metal, który będzie wykańczał meble.