Okładziny ścienne, ciekawa aranżacja ścian

salon, okładzina drewniana

Atrakcyjne wykończenie ścian 

Współczesne trendy wnętrzarskie nie kończą się na malowaniu ścian za pomocą farby i pędzla a producenci prześcigają się w proponowaniu nam coraz to nowych rozwiązań, które pełnić mają również funkcje dekoracyjne. Za ich pomocą stworzyć możemy wyjątkowe powierzchnie, które staną się wizytówką naszych wnętrz.  

salon, okładzina drewniana

Rodzaje okładzin i ich zastosowanie 

Wybór okładzin ścian zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, nasze preferencje, funkcjonalność i budżet. Warto również zwrócić uwagę na odporność na wilgoć i brud oraz trwałość, zwłaszcza w przypadku takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka.  

Wśród najpopularniejszych typów znajdują się: 

  • tapety, 
  • płytki ceramiczne, 
  • panele ścienne, 
  • drewno, korek, 
  • kamień, beton, 
  • cegła. 

Tapety 

Tapety są jednym z popularnych rodzajów okładzin, które są dostępne w wielu wzorach, kolorach i fakturach, co umożliwia łatwe ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Współczesne tapety najczęściej są stosunkowo łatwe do położenia. Możemy wybrać wersję dekoracyjną, winylową, papierową lub tekstylną albo wersje pozwalające na ich malowanie. Tego typu wykończenia możemy zastosować w każdym pomieszczeniu, jednak do kuchni czy łazienki wybierzemy wersję trwalszą, np. winylową, która jest zmywalna i odporniejsza na zniszczenia. 

kwiat w wazonie

Płytki ceramiczne 

Równie popularne są w dalszym ciągu płytki ceramiczne. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów, wielkości i barw, co pozwoli na łatwe ich dopasowanie do różnych pomieszczeń i stylów. Ich zaletą jest także trwałość i łatwość utrzymania w czystości, dlatego też najczęściej spotkamy je w łazienkach i kuchniach. Możemy wybierać spośród płytek szkliwionych, nieszkliwionych, angobowanych, polerowanych czy imitujących drewno. Najczęściej występujące wymiary płytek (w cm) to: 30×60, 20×50, 60×60, 90×60, 45×45 oraz duże formaty, takie jak: 20×120, 60×120 czy 40×100. 

Panele ścienne 

W tym przypadku wybór jest ogromny. Mogą być to panele tapicerowane w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, które nadadzą wyjątkowego charakteru całej sypialni albo będą stanowić wezgłowie łóżka. Ich dodatkową zaletą jest wyciszenie pomieszczenia. Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się w salonie, będą płyty laminowane – matowe lub lakierowane, które stylem przywodzą na myśl minioną epokę. To nowoczesne ujęcie dawnego detalu, który może stanowić doskonały element ozdobny ściany każdego niemal pomieszczenia albo być swego rodzaju łącznikiem pomiędzy nimi. Kolejnym przykładem mogą być tzw. lamele. Zazwyczaj wykonywane są z drewna lub polistyrenu. Ich szerokość, orientacja – pozioma lub pionowa, są kwestią doboru do wystroju danego wnętrza. Poza funkcją dekoracyjną mogą stanowić ściankę ażurową oddzielającą od siebie różne funkcje danego pomieszczenia.  

sypialnia, panele tapicerowane

Drewno 

Boazeria nie jest niczym nowym, ale jej nowoczesne formy nadadzą wnętrzu przytulności i ciepła eksponując przy tym naturalne piękno drewna. Deski mogą mieć różną szerokość, być ułożone w pionie lub poziomie, lakierowane, malowane. To, jaki efekt uzyskamy, zależy też od gatunku drewna, który wybierzemy. Dowolny może być również kształt. Oprócz klasycznej deski, mogą być to klepki parkietowe, bale, drewniane krążki. Ciekawym rozwiązaniem jest okładzina korkowa. Wygłusza pomieszczenie, ma też właściwości antystatyczne, nie wchłania wilgoci, jest łatwa do czyszczenia.  

sypialnia, panele tapicerowane

Kamień, beton, cegła  

Wśród kamienia do wyboru mamy m. in. granit, piaskowiec, marmur, a także imitację kamienia wykonaną z gipsu oraz cegłę – klinkierową i naturalną. Tego typu okładziny są bardziej dekoracyjne niż pozostałe, wręcz reprezentacyjne i znajdują swoje zastosowanie w salonach, w obudowie kominków, przedpokojach. Beton natomiast, podobnie jak cegłę, często możemy zobaczyć we wnętrzach minimalistycznych, loftowych. Może on mieć różną strukturę – gładką, z pęcherzykami powietrza, nieregularnymi porami czy tzw. wżerami.  

Aranżacja wnętrza z różnych okładzin 

Współcześnie mamy do wyboru rożne trendy, które wpływają na wybór okładzin. Aktualnie dość popularne są jasne i naturalne kolory, abstrakcja i style minimalistyczne. Warto pamiętać też o technologiach, które pozwalają na uzyskanie dodatkowych efektów wizualnych. Niektóre okładziny mogą być np. wyposażone w systemy odblaskowe czy foto-luminescencyjne. Ważnym elementem jest również dobór oświetlenia, które wpływa na odbiór faktur i kolorów okładzin. Dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych oraz wybór odpowiednich źródeł światła, aby uzyskać pożądany efekt wizualny. Pamiętajmy też, że istnieje możliwość łączenia różnych rodzajów rozwiązań, np. tapety z płytkami ceramicznymi, co pozwalana na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których wykonane są nasze okładziny, by cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez długie lata.   

Piękne i funkcjonalne pomieszczenia

Jeśli sami nie możemy się zdecydować, co będzie dla naszego wnętrza najlepsze, skorzystajmy z pomocy specjalistów, w tym z porad projektantów wnętrz z NARYSUJEMY, którzy zadbają o odpowiedni dobór okładziny i profesjonalny montaż, co z pewnością wpłynie na estetykę i funkcjonalność wnętrza. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie wybrać tapety do salonu?

Tapety do salonu mogą być papierowe lub winylowe. Występuje wiele wzorów. Mogą być to motywy roślinne lub geometryczne. Wszystko zależy od charakteru wnętrza.  

Na co zwrócić uwagę wybierając okładziny ścienne?

Przede wszystkim zwracamy uwagę na rodzaj materiału, jego trwałość i dopasowanie do naszego wnętrza.  

Czy kamień pasuje do salonu?

Kamień daje szereg możliwości aranżacyjnych. Możemy wybrać marmur, granit albo piaskowiec. Doskonale sprawdzą się jako obudowa kominka lub element dekoracyjny całej ściany.