NOWOCZESNOŚĆ I ELEGANCJA W SALONIE

przestronny, biały salon, duże kanapy

CHARAKTERYSTYKA NOWOCZESNEGO STYLU

Salon to w dzisiejszych czasach serce domu. To w nim najczęściej spędzamy czas z rodziną, przyjaciółmi, a także odpoczywamy. Dlatego warto zadbać o to, aby był nowoczesny, wygodny i funkcjonalny.

PRZESTRZEŃ – KLUCZ DO SUKCESU

W nowoczesnym salonie przestrzeń jest kluczowa. Powinien on być przede wszystkim przestronny i jasny. W takim wnętrzu można poczuć się swobodnie i wygodnie. Ważne, aby dobrze wydzielić strefy, np. wypoczynkową, jadalnianą i relaksacyjną. Otwarte przestrzenie są coraz bardziej popularne, dlatego też warto zastanowić się nad rozwiązaniem, w którym salon połączony jest z kuchnią. Taki projekt wnętrza pozwoli nam na łatwe przemieszczanie się między pomieszczeniami, a jednocześnie stworzy wrażenie większej przestrzeni.

MEBLE

W nowoczesnym salonie królują proste, geometryczne linie. Meble i dodatki wyróżniają się kątami prostymi. Ważne jest, aby wybierane wyposażenie było nieduże, ale funkcjonalne. Szafki, regały i komody powinny być modułowe, co pozwala na dowolne komponowanie i łączenie ze sobą elementów. Dzięki temu możemy stworzyć własną, unikalną aranżację. Warto pamiętać, że nowoczesne meble powinny być lekkie i nie przytłaczać pomieszczenia.

KOLORY

W stylu nowoczesnym, który można wykorzystać w wielu pomieszczeniach, królują jasne i klarowne kolory. Meble i wszelakie ozdoby występują w odcieniach bieli, szarości, czerni, a także ciemnych odmianach brązu lub grafitu. Warto pamiętać, że kolorystyka wyposażenia powinna być neutralna, aby móc swobodnie łączyć je z innymi szczegółami wystroju. Meble najczęściej mają wysoki połysk, co dodaje im elegancji. Sporo jest też tutaj surowych elementów lub takich, które ja imitują. Do aranżacji używa się szkła, metalu, drewna, skóry i tworzyw sztucznych. Te surowce łączą się ze sobą w sposób spójny, tworząc harmonijną całość. Ważne, aby meble i dodatki były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu salon nabierze elegancji i klasy.

kominek w salonie, szarość i drewno

JAK OCIEPLIĆ NOWOCZESNY SALON?

Styl nowoczesny w salonie charakteryzuje się minimalizmem i raczej delikatnymi formami, które można łatwo przytłoczyć. Dlatego nie używa się w nim zbyt wielu ozdób, mebli czy różnorodnych, intensywniejszych kolorów. Jednak pozostaje on na tyle plastyczny, aby móc wkomponować w niego akcenty z innych stylów. Do takiego salonu można wprowadzić nurt skandynawski, industrialny lub glamour. Dodatkowymi rozwiązaniami na ocieplenie nowoczesnej aranżacji mogą być:

 • drobne akcenty koloru, na przykład złota,
 • wkomponowanie zdobień lub wzorów na lampach, dywanach, firanach lub ścianach,
 • obrazy lub duże, wiszące ozdoby,
 • donice z roślinami zielonymi.

WYBÓR MEBLI

Nowoczesny salon to przede wszystkim przestrzeń otwarta, jasna, o minimalistycznym charakterze, w której meble odgrywają kluczową rolę. Jakie meble wybrać do nowoczesnego salonu? Oto kilka wskazówek.
 
1. Prosta i funkcjonalna meblościanka

Meblościanka to kluczowy element każdego salonu. W przypadku nowoczesnych wnętrz warto postawić na prosty model, który będzie funkcjonalny i praktyczny, ale też elegancki i estetyczny. Meblościanki powinny charakteryzować się prostymi, geometrycznymi kształtami, bez zbędnych zdobień i ozdób. Idealnie sprawdzą się modele z błyszczącymi frontami, które optycznie powiększą wnętrze i wprowadzą do niego więcej światła.
 
2. Jasne, gładkie i geometryczne kształty

Nowoczesne meble są jasne i gładkie, a ich geometryczne kształty pozwalają na wydzielanie stref pokojowych. Ważne, żeby nie przytłaczały przestrzeni i nie zabierały potrzebnej przestronności. Zastosowanie prostych brył i brak zbędnych ozdób pozwolą na stworzenie spójnej aranżacji.
 
3. Delikatność i subtelność

W przypadku, gdy urządzamy salon połączony z kuchnią, mebel w aneksie kuchennym powinien delikatnie rozpływać się w tle, zwłaszcza górne szafki, które nie mogą rzucać się zbytnio w oczy. Warto uważać, żeby nie przyćmiły strefy wypoczynkowej, należy zadbać, aby prezentowała się na pierwszym planie. Delikatne i subtelne meble, które wpiszą się w kolorystykę całości, sprawdzą się tu najlepiej.
 
4. Wyspy, stoły, komody

Do oddzielenia stref w salonie z aneksem można wykorzystać wyspy, stoły z krzesłami, komody i wypoczynki. Wszystkie te elementy powinny być dostosowane do stylu i kolorystyki całego wnętrza. W zestawie nowoczesnych mebli nie powinno zabraknąć:

 • niskiej i długiej szafki RTV,
 • słupkowych witryn,
 • półek,
 • komód i konsoli,
 • niskich stolików kawowych,
 • kanap, sof, niskich foteli i puf.
   

5. Dokładne wykończenie i elegancki design

Wybierając meble do nowoczesnego salonu, warto zwrócić uwagę na ich jakość wykonania. Powinny być z solidnych materiałów, takich jak drewno, skóra czy też szkło hartowane. W przypadku wyboru kanapy lub sofy należy zwrócić uwagę nie tylko na ich design, ale także na wygodę. Warto postawić na modele z regulowanymi oparciami i zagłówkami, dzięki którym można dostosować ich kształt do indywidualnych potrzeb.

jasny salon, duże okna

DOBÓR DEKORACJI

W stylu nowoczesnym nie uświadczymy tylu dodatków, co przykładowo w vintage, jednak nie jest prawdą, że nie ma ich wcale. Dominują głównie w postaci wzorów na ścianach lub wykończeniach. Często w salonie wykorzystuje się jako ozdobę duże lustra. Nadają one pomieszczeniu wizji większej przestrzeni. Modny salon to przede wszystkim zastawienie formy i barwy. Dodatki bardzo często są odcieniami jakiegoś konkretnego koloru. Różne akcenty tych barw mogą też występować w całym pomieszczeniu. Styl nowoczesny to minimalizm, więc unika wprowadzania wielu drobiazgów, pamiątek, obrazów i innych ozdób. Należy zachować umiar i kierować się zasadą: jakość, a nie ilość. Lepiej postawić na jedną ładniejszą dekorację niż kilka wprowadzających chaos. Dobrymi dodatkami będą:

 • rolety, żaluzje, firany na okna,
 • lampy stojące lub wiszące,
 • duże obrazy wkomponowane kolorem,
 • kominek,
 • ozdobny kaloryfer.
salon otwarty na kuchnię

OŚWIETLENIE SALONU

Podwieszane sufity z systemem LED-owych lub halogenowych punktów świetlnych to idealne rozwiązanie do nowoczesnego salonu. Tego typu oświetlenie nadaje mu śmiałych i minimalistycznych rysów. Można również zastosować lampy podłogowe, które są proste, ale oryginalne. W skandynawskich aranżacjach doskonale sprawdzą się trójnogi, które wpisują się w nowoczesny styl. Lampy podłogowe mogą mieć różne kształty i kolory, a także być reflektorowe lub futurystyczne, np. w kształcie planet. Wiszące lampy centralne to kolejny element, który warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia do nowoczesnego salonu. W tym przypadku najlepiej postawić na minimalistyczne plafony lub listwy. Boczne lampki są proste i prezentują oszczędne w formie podstawy, idealnie wpisując się w nowoczesne wnętrza. Warto również pomyśleć o zastosowaniu lamp sufitowych w postaci prostych, geometrycznych kształtów, takich jak kule czy sześciany.

DLA PODSUMOWANIA

Styl nowoczesny jest bardzo popularny w urządzaniu mieszkań. Doskonale sprawdza się w aranżacji kuchni, łazienek, ale i salonów. Jego mocnymi i lubianymi stronami są na pewno minimalizm oraz elegancja. Nadaje każdemu pomieszczeniu klasy, wykorzystując do tego klasyczne kolory, ciekawe formy oraz minimalistyczne, ale współgrające ze sobą dodatki. Posiada w swoim repertuarze wiele rozwiązań na ocieplenie oraz powiększenie optyczne wnętrza. Jeżeli styl ten zachęcił i Ciebie, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem NARYSUJEMY. Jesteśmy profesjonalistami, którzy chętnie i fachowo pomogą w aranżacji wymarzonej przestrzeni.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić nowoczesny salon?

W nowoczesnym salonie przestrzeń jest kluczowa. Powinien on być przede wszystkim przestronny i jasny. W takim wnętrzu można poczuć się swobodnie i wygodnie. Ważne, aby dobrze wydzielić strefy, np. wypoczynkową, jadalnianą i relaksacyjną. 

Jakie dekoracje do nowoczesnego salonu?

Modny salon to przede wszystkim zastawienie formy i barwy. Dodatki bardzo często są odcieniami jakiegoś konkretnego koloru. Różne akcenty tych barw mogą też występować w całym pomieszczeniu. Styl nowoczesny to minimalizm, więc unika wprowadzania wielu drobiazgów, pamiątek, obrazów i innych ozdób. 

Jak oświetlić salon w stylu nowoczesnym?

Podwieszane sufity z systemem LED-owych lub halogenowych punktów świetlnych to idealne rozwiązanie do nowoczesnego salonu. Tego typu oświetlenie nadaje mu śmiałych i minimalistycznych rysów. Można również zastosować lampy podłogowe, które są proste, ale oryginalne. 

Jakie kolory do nowoczesnego salonu?

W stylu nowoczesnym, który można wykorzystać w wielu pomieszczeniach, królują jasne i klarowne kolory. Meble i wszelakie ozdoby występują w odcieniach bieli, szarości, czerni, a także ciemnych odmianach brązu lub grafitu. Warto pamiętać, że kolorystyka wyposażenia powinna być neutralna, aby móc swobodnie łączyć je z innymi elementami wystroju.