Rozdziały:
Mieszkanie z elementami antycznymi
Marzysz o wyjątkowym, niepowtarzającym się pomieszczeniu? Dodatek starych mebli w nowoczesnych wnętrzach to umożliwi. Przedstawiamy najlepsze wskazówki i porady jak zorganizować tego typu przestrzeń.
Zachowanie umiaru kluczem do sukcesu
Podczas urządzania mieszkania duże znaczenie ma zachowanie odpowiedniej proporcji i harmonii. Zarówno w kwestii stylu, koloru ścian czy odpowiednio dobranych dodatków. Podobnie ta reguła wygląda w przypadku umieszczania wyjątkowych antycznych mebli pośród pozostałych nowoczesnych. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów pozwoli stworzyć idealny balans między klasyką a nowoczesnością, który wprowadzi nieszablonowy wymiar do Waszych pomieszczeń. Stare meble nie mogą zatem stanowić większości. Warto postawić na jeden, ewentualnie dwa wyróżniające się detale, aby pomieszczenie wciąż mogło być klasyfikowane jako nowoczesne. Dobrze sprawdzi się tutaj zasada 80/20.
Jeśli jednak chcesz bardziej wyróżnić swoje pomieszczenie zdecyduj się na dodatki w starszym stylu. Odpowiednia będzie aranżacja składającą się z jednego antycznego mebla i kilku akcesoriów, pozostawiając przy tym wciąż nowoczesne i eleganckie pomieszczenie.
Jak zaprojektować wymarzoną przestrzeń?
Do przedstawianego zestawienia najlepiej komponować się będą jasne odcienie, które współgrają z nowoczesnym stylem. Nie bój się więc postawić na biel, szarość czy beż. Do tak uniwersalnego i bazowego pomieszczenia zdecydowanie prościej będzie dodać znacznie wyróżniający się, masywny mebel. Styl nowoczesny wyróżnia się jasnym zestawieniem, stare meble będą tutaj tworzyć odpowiedni kontrast. Poza oczywistymi kolorami ścian, warto zdecydować się także na jasną, drewnianą podłogę. Naturalnie wyglądające deski w salonie czy matowe płytki w pozostałej części mieszkania pomogą połączyć ten styl. Jakim elementem zatem można zacząć tworzyć współgrającą przestrzeń?
Jednym z najprostszych sposobów na połączenie starego z nowym to oświetlenie. Żyrandol z dawnych czasów wiszący nad współczesną kompozycją nada charakteru i wyrazu. Pozostając w temacie oświetlenia, wyróżniającym dodatkiem będzie także antyczne, złocone lustro, które odbija światło i wyróżnia cale pomieszczenie. Nie możesz zapomnieć także o starej komodzie czy oryginalnym kredensie wśród nieskomplikowanych bryłami mebli – takie ułożenie zwróci uwagę każdego z Twoich gości.
Gdzie szukać starych mebli?
Przed planowaniem zakupów warto najpierw zacząć poszukiwania od rodzinnych piwnic czy strychów. Często okazuje się, że znajdują się tam meble o wielkim znaczeniu sentymentalnym, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Doskonale sprawdzą się także sklepy z antykami, czy targi staroci. Starych mebli można także szukać na aukcjach internetowych czy mediach społecznościowych, gdzie pasjonaci antyków udostępniają swoje niebanalne kolekcje. Cena w takich miejscach często może być jednak wygórowana. Z tego powodu warto nie podejmować pochopnych decyzji i przed finalnym zakupem zrobić dokładny research.
Z których lat wybrać antyczne meble?
Starymi meblami możemy określić te sprzed 100 lat, jednak często klasyfikowane są tak również nowsze antyki, dla przykładu z powojennych czasów. Ciekawą propozycją dla nowoczesnej kuchni jest charakterny kredens. Idealnie sprawdzi się ten z końca lat 80. XX wieku w stylu francuskim. Pozostając w temacie kuchni wyróżniającym elementem będą zawsze antyczne krzesła. Koncepcją dla stylowego salonu może być na przykład witryna, która składa się z nieszablonowych szuflad, prosto z XIX wieku. Warto przyjrzeć się także meblom z lat 60 i 70. Czechosłowackie klasyki będą tworzyć wyjątkową przestrzeń i nadadzą inny wymiar Twoim wnętrzom.
Pomocnym źródłem dla odnalezienia tak wyjątkowych mebli są wcześniej wspomniane media społecznościowe. Jakie konkretne antyki warto zakupić? Polecamy szczególnie charakterne zestawienia, szczególnie:
- biurko żaluzjowe z lat 50,
- fotel typu ,,lisek’’ koncepcji H. Lisa,
- krzesło francuskie typu Ludwik.
Wnętrze z klasą dla wymagających klientów
Jak już sam wiesz, dodatek w postaci jednego antycznego mebla może odmienić Wasze wnętrza i nadać im wyjątkowej oryginalności i niepowtarzalności. Jeśli tylko potrzebujesz pomocy projektanci z NARYSUJEMY zaprojektują i stworzą dla Ciebie projekt dopasowany do potrzeb i upodobań. Działamy na terenie Warszawy, a projekty realizujemy w całym kraju. Zapraszamy do współpracy, pozwól Nam oczarować Twoje wnętrze!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak połączyć stare meble z nowymi?
Skup się na jednym, charakternym antyku wśród nowoczesnych mebli. Ewentualnie możesz uzupełnić to starymi dodatkami. Skup się na regule 80/20.
Od czego zacząć projektowanie wyjątkowej przestrzeni?
Warto stworzyć jasne, oświetlone pomieszczenia z surowymi, drewnianymi podłogami dodając do tego po jednym elemencie antycznym. Takie zestawienie nie przytłoczy mieszkania, a tylko nada wyjątkowego klimatu.
Gdzie kupić antyczne meble?
Starych mebli szukaj w rodzinnych piwnicach i strychach. Warto także zajrzeć na targ staroci i przejrzeć strony internetowe poświęcone antycznym kolekcjom.