NATURALNOŚĆ, SWOBODA, WYGODA – STYL BOHO

drewniane meble, wiklinowe dodatki

STYL BOHO W MIESZKANIU

Styl dawniej kojarzony z połączenia wielu barw, różnorodności i zaskakujących dodatków pochodzących z kultury afrykańskiej, australijskiej i Ameryki Południowej. Obecnie styl boho króluje we współczesnych wnętrzach w nieco łagodniejszej kolorystyce, ponieważ zdecydowanie przeważają w nim stonowane odcienie. Dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych stylów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Zastosowanie go umożliwia ogromną swobodę w projektowaniu wykończenia pomieszczeń oraz wyzwala naszą kreatywność.

Geneza

Termin „boho” swoimi korzeniami sięga XIX wieku i jest to skrót od słowa „bohema”. Z francuskiego „la bohème” odnosiło się do kultury Romów. Prekursorami owego stylu była grupa zbuntowanych artystów oraz intelektualistów dążących do życia wolnego od wszelkich zasad i norm. Niestandardowe połączenia, różnego rodzaju wzory i duża paleta barw, które wykorzystywali tworząc własną sztukę, wyróżniała ich od reszty społeczeństwa, co w późniejszym czasie znalazło swoje zastosowanie również w aranżacji wnętrz.

zestawienie różnych materiałów i wzorów charakterystycznych dla boho

Charakterystyka stylu boho

Jeżeli uwielbiasz luźne podejście do aranżacji i kroczenie własnymi ścieżkami to styl boho jest zdecydowanie dla Ciebie. Zastosowanie tego trendu w Twojej przestrzeni mieszkalnej pozwoli Ci na kreatywność i wyzwoli twórczość. Wyróżniający się przede wszystkim tendencją do niekonwencjonalności, styl boho ma nadal wiele swoich odsłon. Od projektów utrzymanych w jasnej kolorystyce, po barwne i egzotyczne wykończenia inspirowane kulturą dalekich krajów. Głównymi elementami wyróżniającymi styl boho są kolory ziemi, wykorzystanie materiałów i tworzyw pochodzenia naturalnego oraz zastosowanie różnego rodzaju wzorów, dzięki którym we wnętrzach panuje niezwykły klimat. Łączenie ze sobą z pozoru niepasujących do siebie komponentów aranżacji pozwala na olbrzymią swobodę i w efekcie daje oryginalne i wyrażające indywidualność wnętrze.

Aranżacja wnętrz w stylu boho wyróżnia się pomysłowością. Mimo tak dużej dowolności w łączeniu kolorów, wzorów czy materiałów można odnaleźć kilka powtarzalnych schematów, które pojawiają się w projektach tego typu. Warto kierować się tymi zasadami, jeśli myślisz o wprowadzeniu klimatu boho do swoich czterech ścian.

biała komoda w łazience
  • KOLORYSTYKA

Dawniej dominującymi kolorami były żywe i kontrastujące ze sobą połączenia barw. Na przestrzeni czasu te energetyczne zestawienia ustąpiły miejsca bardziej stonowanym, tzw. kolorom ziemi.  Znajdziemy tu wszelkie odcienie bieli, beżu, brązu, żółci oraz zieleni, a także czerń. Najczęstsze zastosowanie jednak znajdują przygaszone wersje tych kolorów. Choć nadal spotykamy się z projektami, w których dominują mocne i intensywne barwy kontrastujące ze sobą to zdecydowaną większość stanowią te mniej krzykliwe i przytłumione.

  • MATERIAŁY

Styl boho od zawsze słynął z wykorzystywania naturalnych tworzyw i materiałów. Elementy dekoracji mimo swojej różnorodności stanowią spójną całość. Podobnie jak w przypadku kolorystyki, tutaj również inspirację stanowi natura. Najczęściej stosowane są różnorodne tkaniny, elementy wykonane z naturalnego drewna, miedzi, ale również nie zabraknie lnianych oraz wełnianych dekoracji. W ostatnim czasie bardzo popularny stał się rattan – naturalny materiał pozyskiwany z palmy rotangowej, który wykorzystywany jest do produkowania mebli, koszy oraz dekoracji ściennych.

  • WZORNICTWO

Motywy występujące w stylu boho to głównie elementy zaczerpnięte z odległych kultur oraz krajobrazów. Orientalne, ludowe oraz etniczne wzory to coś, co powinno się znaleźć w każdej aranżacji tego stylu. Wzory mogą pojawiać się na zasłonach, dywanach, kocach, wazonach, naczyniach lub obrazach. Ręcznie malowana ceramika, pleciony pled lub poszewki na poduszki, dywany w azteckie romby czy marokańskie desenie to tylko przykłady elementów dekoracji, bez których nie udałoby się stworzyć niepowtarzalnego klimatu boho. Często pojawiające się folklorystyczne wzory, motywy afrykańskie oraz inne ciekawe ornamenty, naszycia i ściegi stanowią wyrazistą dekorację na tle stonowanych pastelowych kolorów ścian i mebli.

  • ROŚLINNOŚĆ

Kolejnym, ważnym elementem występującym w aranżacjach w stylu boho są rośliny doniczkowe. Zieleń żywych roślin sprawia, że pomieszczenie staje się bliższe naturze, co jest podstawą tego stylu. Duża ich ilość z pewnością nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie – warto podjąć próbę stworzenia egzotycznej dżungli. Postaw na rzadko spotykane okazy nadające wnętrzu oryginalności.

Wprowadź BOHO do swojego mieszkania

Nie musisz urządzać swojej przestrzeni w jednym stylu. Wystarczy kilka elementów dekoracyjnych, aby Twój neutralny wystrój zmienił się w oazę przepełnioną światem bohemy. Mieszkanie w stylu boho otula naturalnością. Miękkie wykończenia dodają przytulnego wyrazu. Postaw na dodatki przyozdobione w ciekawe, etniczne wzory. Pięknie będą się prezentować między innymi poduszki umieszczone na kanapie, dywan lub koc z motywem pochodzącym z obcej kultury przewieszony na fotelu lub ręcznie robiony ceramiczny wazon. Wybieraj naturalne tworzywa, mogą to być między innymi lniane zasłony, drewniane meble, gliniane naczynia. Zastosowanie jasnych i stonowanych barw sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne. Uzupełniając stonowaną bazę kolorystyczną w fantazyjne dekoracje, możemy wzbogacić wnętrze nadając mu upragniony charakter.

wiklinowe dodatki, beżowa sofa, makrama

ODKRYJ POTENCJAŁ SWOJEGO DOMU RAZEM Z NAMI

Jeżeli chcesz stworzyć niepowtarzalny klimat w stylu boho w swoim mieszkaniu, zachęcamy do kontaktu z NARYSUJEMY. Nasi doradcy podpowiedzą Ci, w jaki sposób osiągniesz zamierzony efekt. Skontaktuj się z nami i ciesz się swoim wymarzonym projektem.