Image Alt

Minimalizm japońskich aranżacji wnętrz

łazienka japandi, drewniana podłoga w łazience

Japońskie wnętrze od podszewki

Wnętrza w japońskim stylu uznawane są za jedne z najbardziej trafnych ucieleśnień minimalizmu. W szczególności przypadną do gustu zwolennikom prostego i harmonijnego wnętrza, które swoją funkcjonalnością i rygorystycznym doborem dodatków wywoływać będzie wyłącznie spokój ducha.

Piękno japońskich aranżacji tkwi w połączeniu minimalizmu z precyzją i jednocześnie wyrafinowaniem. Głęboko zakorzenione w duchowości Japończyków przeświadczenie o jedności natury z miejscem zamieszkania, zaowocowało powstaniem tego wyjątkowego stylu aranżacji wnętrz.

minimalistyczny salon, rośliny

Głęboko zakorzenione poszanowanie tradycji

Pionierów harmonijnych projektów wnętrz powinniśmy szukać właśnie w Japonii. Tradycyjne japońskie wnętrza charakteryzują się dużym naciskiem na oświetlenie. Przed otwarciem się na kulturę ameryki, takie aranżacje słynęły z pomieszczeń, w których główną rolę odgrywał półmrok. Bawiono się światłem w wyjątkowy sposób, przykładowo wykorzystując elementy architektoniczne takie jak różnego rodzaju wnęki oraz belki, które rzucały cienie na ściany i podłogę.

Głównymi materiałami wykorzystywanymi w budowie tradycyjnych japońskich domów, są drewno, papier, bambus oraz glina. Z kolei materiały takie jak beton czy nawet szkło pojawiły się dopiero po otwarciu się Japonii na pozostałe kultury.

Do dzisiaj powszechne jest używanie tradycyjnych futonów jako zastępstwo naszych europejskich materaców. Są to cienkie materace, które każdego ranka były zwijane. W dzisiejszych czasach w niektórych japońskich domach znajdziemy również specjalne pomieszczenia, które zamiast zwykłych paneli wyłożone są matami – tatami. Jest to miejsce przeznaczone do jedzenia, jak również picia herbaty czy relaksu.

Japońskie wnętrza obecnie

salon, rośliny, niskie meble

Większości z nas Japonia kojarzy się ze skrajnościami. Z jednej strony dostrzegamy poczucie ogromnej więzi z tradycjami, a z drugiej widzimy pioniera nowoczesnych technologii. Obecna Japonia charakteryzuje się właśnie tymi dwoma podejściami, dlatego nierzadko na dachach ogromnych, nowoczesnych wieżowców możemy dostrzec tradycyjne świątynie shintoistyczne. Takie konstrukcje są bezpośrednio związane z ogromnym brakiem przestrzeni budowlanej, z którym już od dawna zmagają się Japończycy. Jednakże fakt, iż są oni w stanie w pomysłowy sposób połączyć tradycję z nowoczesnością, jednocześnie mając na uwadze ograniczoną przestrzeń, dowodzi temu, iż powinniśmy brać z nich przykład.

Przechodząc do tematu dekoracji w nowoczesnych japońskich wnętrzach – jak już było wspomniane – znajdują się one na pograniczu tradycji z nowoczesnością. Japończycy czerpią inspirację ze swojej bogatej kultury i przekształcają to na korzyść nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych. Nadal znajdziemy tutaj materiały takie jak bambus, drewno czy nawet papier, ale w odświeżonej formie, zgodnej z nowoczesnymi standardami aranżacji wnętrz. Japończycy przykładają również dużą uwagę do nowoczesnych rozwiązań, z tego powodu częstym widokiem będą tzw. smart domy, wyposażone w najnowszą technologię.

Charakterystyka japońskiego wystroju wnętrz

Japończycy pielęgnują piękno minimalizmu we własnych domach. Najlepszym określeniem na styl dominujący w japońskich mieszkaniach, jest zen. Tysiące lat tradycji, zebrane i pieczołowicie przekształcone na dzisiejsze standardy nowoczesnych aranżacji wnętrz zdecydowanie przyciągają uwagę swoim nietypowym i odmiennym podejściem do znanych nam wystrojów.

Mieszkanie w stylu zen to nie tylko bezpieczna przystań wolna od stresu codziennego życia, wyciszająca i piękna w swojej prostocie. To również zbiór zasad, które pomogą nam lepiej zrozumieć mentalność Japończyków i ich styl życia. Kierując się nimi, możemy mieć pewność, że aranżacja będzie wyjątkowa i harmonijna. Oto one:

  • Lekkość – rozumiana zarówno w przenośni (lekkość wizualna), jak i w dosłownym tego słowa znaczeniu (lekkość konstrukcyjna względem wykorzystywanych materiałów).
  • Minimalizm – Japończycy wyznają zasadę “im mniej, tym lepiej”, skupiając się wyłącznie na rzeczach istotnych, cieszących oko i serce.
  • Pustka – podczas, gdy dla nas termin pustka oznacza nicość, Japończycy uważają ją za naczynie, które wymaga napełnienia. Jest to istotny element azjatyckiego wystroju wnętrz. Zamysłem jest zapewnienie przestrzeni do postrzegania elementów danego otoczenia i ich docenienia. Gdy składników jest zbyt dużo, ludzkie oko nie wie, na którym z nich powinno się skupić, a to z kolei zakłóca harmonię.
  • Naturalne materiały – w wystrojach tego typu nierzadko spotkamy materiały takie jak bambus, drewno itp. Jest to spowodowane tym, iż Japończycy jako piękne postrzegają wszystko to, co naturalne, a nie ma nic bardziej naturalnego niż natura w całej jej okazałości.
  • Prostota mebli – nawiązujące do tradycyjnej japońskiej estetyki, proste geometrycznie i stosunkowo niskie w porównaniu do typowych europejskich elementów wyposażenia wnętrz.
  • Rośliny to element obowiązkowy – ciężko jest stworzyć naturalne wnętrze bez wprowadzenia do niego nieco życia w postaci prawdziwych roślin. Japońskie aranżacje często urozmaicane są ciętymi roślinami, prezentowanymi w pięknych wazonach w stylu wabi–sabi. Rośliny doniczkowe także są częstym wyborem wśród miłośników tego stylu. Można wprowadzić do wystroju na przykład palmy, bambus oraz orchidee i drzewka bonsai. Prawdziwych pasjonatów tradycyjnej japońskiej sztuki zachęcamy do zapoznania się z aranżacjami kwiatowymi ikebana.
salon japandi, beżowa sofa, drewniana podłoga

Postaw na minimalizm

Japończycy cenią sobie połączenie z naturą, co znajduje odzwierciedlenie w materiałach wykorzystywanych do projektowania wnętrz. W wielu pokojach w stylu japońskim podłogi są wykonane z bambusa lub drewnianego parkietu. Wnętrza w tym stylu są proste i wyjątkowe, dlatego powinniśmy zacząć dostrzegać to, co Japończycy już od dawna wiedzą – piękno tkwi w naturze. Skontaktuj się z naszymi specjalistami NARYSUJEMY, a dołożymy wszelkich starań, aby wprowadzić nieco natury również do Twojego wnętrza.

Najczęściej zadawane pytania

Jak tradycyjne japońskie wnętrza wyglądają obecnie?

Obecnie można powiedzieć, że japońskie wnętrza znajdują się na pograniczu tradycji i nowoczesności. Materiały takie jak bambus, drewno czy papier pojawiają się w odświeżonych formach, by sprostać współczesnym standardom aranżacji wnętrz.

Jakie są charakterystyczne cechy aranżacji w japońskim stylu?

Japończycy doświadczają piękna minimalizmu we własnych domach. Słowem, które najlepiej opisuje styl japońskich mieszkań jest Zen. Lekkość, naturalne materiały, prostota mebli, obecność roślin oraz pustka – to cechy charakterystyczne dla wystroju wnętrz typowego na dalekim wschodzie.

Jaki styl najlepszy dla osoby ceniącej sobie harmonię i minimalizm?

Dla osób, które nie przepadają za przepychem najlepiej sprawdzi się minimalistyczny styl. Jednym z nich jest wnętrze urządzone na wzór tradycyjnego Japońskiego wystroju. Duża pusta przestrzeń, mała ilość dodatków i kontakt z naturą – to są cechy japońskiego wnętrza.

Jak Japończycy radzą sobie z małą ilością przestrzeni?

W Japonii częstym widokiem jest łączenie tradycji z nowoczesnością, dlatego nikogo nie dziwi widok tradycyjnej shintoistycznej świątyni na dachu nowoczesnego wieżowca. Japończycy cenią piękno minimalizmu w swoich domach. Słowem, które najlepiej opisuje japoński styl domu jest „Zen” – mała przestrzeń wymaga przemyślanego doboru dodatków, po to, aby nie zagracić pomieszczenia.