MIESZKANIE W STYLU BOHO

makrama w sypialni

Główne założenia stylu

Styl boho definiowany jest jako kwintesencja niezależności twórczej, dająca świeże spojrzenie na inspiracje sztuką ludową dawnych czasów oraz nieszablonowość jako sprzeciw wobec standardowym konwenansom. Namiastka orientu inspirowana jest egzotyczną kolorystyką i różnorodnością zdobień, materiałami oraz roślinnością wypełniającą przestrzeń. Szybko podbił serca wielu miłośników bardziej awangardowych wnętrz. Esencją są tutaj m in. pełnia swobody dekoratorskiej, która opiera się na połączeniu pewnego folkloru artystycznego wraz ze specyficzną wizją tworzenia czegoś ponadczasowego, zaczerpnięte z czasów istnienia paryskiej bohemy, czyli w połowie XIX wieku.

Sama nazwa stylu wywodzi się od słowa „bohema” – specyficznego środowiska artystów i cyganerii, której życie i twórczość opierały się o ówczesny nonkonformizm. Zestawienia mebli, dekoracji oraz barw są niestandardowe i pozornie może wydawać się, że niekoniecznie do siebie pasują, ale to wszystko sprawia, że zyskują coraz większe rzesze fanów. Inspiracjami są ludzie, którzy byli kimś w rodzaju prekursorów hipisów, wnosili dużą dozę buntu, co do panujących schematów. Wnętrza nabierają wyrazistości poprzez bogactwo palety kolorystycznej, form i wzorów. Różnorodność nawiązań jako forma wyrazu tworzy bogactwo odniesień afrykańskich i typowo hipisowskich.

Należy zaznaczyć, że zasadniczo różni się od eklektycznego nurtu, pozwalającego zachować niecodzienne połączenie mebli nawiązujących do różnych epok. Ten styl jest bardziej spokojny i odnosi się do natury. Etniczność dekoracji jest esencją wnętrz boho i jest obecna niemal w każdym pomieszczeniu. Pozorny, przypadkowy chaos czerpie to, co najciekawsze z różnych kultur, począwszy od Polski poprzez etniczność afrykańską, indyjską, skandynawską aż po tą z terenów Amazonki.

białe ściany i podłogi, drewniane dodatki

Kolorystyka stylu boho

Najistotniejszą kwestią jest tutaj ciepła paleta barw, ale należy pamiętać o tym, aby wnętrze sprawiało wrażenie jasnego i przytulnego. Decydujące znaczenie mają także silne kontrasty intensywnie jaskrawych barw, które nadają prawdziwą duszę mieszkaniom. Powinny nawiązywać do natury oraz naturalnych elementów dekoracji tj. drewna, roślin, a także plecionek ze sznurka (makramy). Dominantą jest bazowanie na różnorodności faktur, tak aby zaznaczyć niepowtarzalność aranżacji. Charakteru wnętrzu nadaje energetyzująca kolorystyka utrzymana w czerwieni, żółci, a także w barwie pomarańczowej, granatowej oraz brązowej. Dla osób lubiących bardziej stonowane kolory polecany jest beż oraz butelkowa zieleń.

zielone ściany w łazience

Meble jako wyeksponowanie cech stylu

Trafnym wyborem i dominantą stylu boho są meble drewniane i rattanowe – niezależnie, czy są to krzesła, fotele, czy też dość unikatowe stoły – podkreślają wyrazisty smak tego trendu. Nie powinny przytłaczać swoją nowoczesnością, sugerowane są zwykle te w stylu vintage. Ciekawym elementem do podkreślenia awangardowego nurtu wnętrza są też elementy wyposażenia z tapicerką retro, czyli np. skórzane sofy, krzesła i pufy. Wyznacznikiem stylu może też być równie popularny bambus, z którego wykonuje się nawet lampy.

Wnętrze – jak zadbać o dodatki?

drewniane krzesła, biały stół, drewniana podłoga, pleciona lampa

Jasne ściany zestawiamy z różnokolorowymi makatami. Etniczność odgrywa dużą rolę w stylu boho, więc spotkać ją można praktycznie w każdym z pomieszczeń, niezależnie czy jest to sypialnia, salon, czy łazienka. Elementami, których nie może zabraknąć są plecione koszyki, abażury oraz bogactwo ornamentów na dekoracyjnych tekstyliach, obrazach i ceramice. Należy unikać przesadnej nadmiarowości, tak aby nie przytłoczyć wnętrza zbędnym chaosem. Akcenty ozdobne nie muszą podlegać konkretnym schematom ani z góry zamierzonym koncepcjom aranżacyjnym. Nie mogą jednak wprowadzać bałaganiarskiej dysharmonii.

Jak już wspomnieliśmy, rattan stanowi nieodłączny element tego stylu, który był bardzo popularny w latach 90. XX wieku, dlatego warto mieć również kilka dekoracji wykonanych z tego tworzywa. Swoistą unikalność wprowadzają także plecione rękodzieła makramowe. Warto zadbać o obecność figurek o etnicznym charakterze i awangardowych lamp. Efektowność wnętrza podkreślają duże rośliny o ozdobnych liściach, gdyż bez nich przestrzeń napawałaby pustką i chłodem. Kluczowe jest, by pamiętać o jednym aspekcie – styl boho nie jest typowym folkiem, a jedynie subtelną inspiracją sztuką ludową i jej rękodziełem.

TWOJE WNĘTRZA, TWOJA OSOBOWOŚĆ

Rzetelna wiedza oraz pasja zespołu NARYSUJEMY pozwala wcielać w życie marzenia o nietuzinkowych i pięknych wnętrzach! Mamy dla Ciebie wiele inspirujących projektów, a także sugestie, jak dobrać idealne dodatki, abyś zamieszkał w przestrzeni zgodnej ze swoim gustem!

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl boho?

Inspirowany bohemą styl boho jest nawiązaniem do egzotycznej sztuki ludowej. Zawiera w sobie specyficzną niszowość, ale piękną i wyrazistą dzięki makramowym ozdobom, rattanowym oraz drewnianym meblom w stylu vinatge i retro. Folk przeplata się tutaj z awangardą.

Jakie kolory wybrać do wnętrz w stylu boho?

Dominują pastelowe, ciepłe barwy z domieszką energetyzujących kolorów dla uwypuklenia wyrazistości trendu. Dla osób, które lubią bardziej stonowaną wersję tego stylu poleca się beż lub butelkową zieleń.

Meble w stylu boho, czyli jakie?

Kwintesencją stylu są meble wykonane z naturalnych surowców, tj. drewno (najlepiej vintage lub retro), skóra jako tapicerka, rattan oraz bambus. Warto wybrać skórzane sofy, krzesła oraz pufy. Doskonałą alternatywą są rattanowe fotele, które sprawdzą się niemalże w każdym wnętrzu. Poza tym są bardziej ekonomiczną opcją.

Jakie dekoracje wybrać do aranżacji w stylu boho?

Najlepsze dla stylu boho są rękodzielnicze plecionki makramowe jako ozdoba ścian oraz kwietniki dla roślin. Dekoracje wykonane z plecionki z trawy morskiej też są ciekawą opcją. Unikalności boho nadają także etniczne, inspirowane egzotycznym folkiem rzeźby.