Mała, ale funkcjonalna kuchnia!

mała biała kuchnia

Mała kuchnia to wyzwanie, które najczęściej pojawią się podczas urządzania mieszkania w bloku. Istotne jest stworzyć taki projekt wnętrza, aby w codziennym przygotowywaniu posiłków wspierała nas swobodna oraz komfortowa przestrzeń. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem gotowania, warto zadbać o funkcjonalny układ mebli oraz dodatkowe szafki do przechowywania. Dzisiejszy rozwój oraz nowe pomysły architektów pozwolą spełnić Twoje oczekiwania!

Barwy i oświetlenie

Skromny metraż pomieszczenia to świetna okazja, aby zaprzyjaźnić się z jasnymi kolorami na podłodze oraz meblach. Białe, szare czy beżowe szafki kuchenne to fronty które polubią się również z przeszkleniami i sprawdzą się na małych powierzchniach. Jeśli w kuchni pojawiają się znikome ilości światła, powinniśmy zadbać, aby jak najbardziej doświetlić naszą kuchnię w naturalny sposób. Jeśli nie ma potrzeby, aby zasłonić okno to zapomnij o grubych zasłonach czy przyciężkich firankach. Idealnie sprawdzi się w tej roli roleta rzymska, oczywiście w jasnych barwach, która nie przytłoczy naszej kuchni a w razie konieczności doskonale spełni swoją funkcję. Oświetlenie oraz jasne kolory to aspekty, które pozwolą nam stworzyć wizualnie większą przestrzeń. Świetnym pomysłem będzie oświetlenie punktowe, dzięki któremu światło dotrze do najgłębszych zakamarków pomieszczenia. Nie bez powodu małe kuchnie unikają krzykliwych kolorów, ekspresywnego wzornictwa czy różnorodności faktur. Zdecydowanie szkoda czasu na takie eksperymenty, które tylko przyczynią się do optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Mała kuchnia to idealna szansa, aby wykorzystać minimalistyczne oraz nowoczesne rozwiązania!

kuchnia w kształcie litery L, białe meble kuchenne

Układ kuchni

W zależności od kształtu pomieszczenia, mamy do wyboru 3 sposoby zaprojektowania zabudowy kuchennej:

Kuchnia typu
LUI

Zabudowa ustawiona w kształcie litery L zajmie dwie ściany i jest możliwe do zrealizowania prawie w każdej kuchni. W kuchni takiego typu najłatwiej jest wygospodarować odpowiednie odległości między urządzeniami oraz zachowanie „trójkąta” roboczego. Kuchnia w kształcie litery U to zabudowa, gdzie jedne z ramion może służyć za stół z miejscem na stołki barowe, wsypę lub dodatkową przestrzeń roboczą. Taka zabudowa będzie z pewnością posiadała największą ilość szafek, która możemy wykorzystać do przechowywania kuchennych akcesoriów. Powyżej omówione ustawienia mebli przeznaczone są dla pomieszczeń o kształcie kwadratu lub prostokąta.

Z kolei litera I zarezerwowana jest dla wydłużonych i wąskich przestrzeni kuchennych, gdzie szafki umiejscowione są po jednej stronie ściany. Szczególnie sprawdzi się dla osób, które nie są miłośnikami kulinarnych przygód. Zyskamy niewątpliwie tym ustawieniem dużą ilość wolnego miejsca, która przyda się szczególnie we wnętrzach z przestrzenią otwartą na część wypoczynkową.

białe meble kuchenne

Dodatkowe rozwiązania

Dzięki sprytnym rozwiązaniom zagospodarujemy miejsce na stół, dodatkowe szafki czy po prostu do swobodnego poruszania się. Niewielkie przestrzenie powstałe między ścianą, a szafką warto wykorzystać na wysoką oraz wysuwaną szafkę cargo, która będzie stanowiła dodatkowe miejsce do przechowywania.  

Jeśli obawiasz się, że w Twojej kuchni, mimo całkowitego wykorzystania każdej możliwej powierzchni, będzie nadal zbyt mało miejsca, śmiało możesz pokusić się o zainwestowanie w mobilną szafkę. To wygodne, a zarazem kompaktowe połączenie sprawi, że gotowanie będzie jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem.

Idź na kompromisy

Mimo zastosowaniu wielu rozwiązań, nie należy zapominać, że mikroskopijna kuchnia to przede wszystkim poszukiwanie kompromisów. Zamiast dwukomorowego zlewu postaw na skromniejszy wybór. Zmywarka o mniejszych wymiarach zaoszczędzi nieco więcej miejsca a dwukomorowa płyta będzie wystarczająca, jeśli zainwestujesz w szybkowar, który po każdorazowym użyciu schowasz do szafki.

Jak wygospodarować miejsce do jedzenia?

Nie jest tajemnicą, że w małych kuchniach pełnowymiarowy stół to nierealne marzenie. Jednak możemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć niewielką przestrzeń do skonsumowania szybkiego śniadania czy wypicia porannej kawy. Alternatywą dla stołu mogą być:

  • stolik pomocniczy,
  • rozkładany blat na moment posiłku,
  • składane krzesła,
  • przedłużony parapet pełniący rolę stolika.

Dzięki tym możliwościom zjedzenie obiadu na kilku metrach kwadratowych również staje się możliwą do zrealizowania przyjemnością.

kuchnia w kształcie litery U, białe meble kuchenne

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia podczas aranżacji wnętrza. Specjaliści w NARYSUJEMY wykorzystają najnowsze rozwiązania, aby Twój dom lub mieszkanie było dostosowane do indywidualnych potrzeb w zgodzie z panującymi trendami. Nie obawiamy się współpracy zdalnej, która stwarza nam nowe możliwości rozwoju oraz pozwala spełniać marzenia klientów nie tylko na terenie Warszawy i okolic. Dzięki składowym, jakimi są: wieloletnie doświadczenie oraz pasja, projektowanie wnętrz przez naszych architektów zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencyjnych firm!

Pytania i odpowiedzi

Jakie kolory wykorzystać w małej kuchni?

Zdecydowanie powinniśmy unikać ciemnych barw, które nie wpłyną korzystnie na mały metraż pomieszczenia. Jasne kolory oraz doświetlone wnętrze to sposób na optyczne powiększenie nawet najmniejszej kuchni.

Jaki kształt zabudowy wykorzystać w małej kuchni?

W tym przypadku wszystko zależy od kształtu pomieszczenia. Jeśli projektowana przestrzeń ma kształt kwadratu lub prostokąta mamy do wyboru układ w kształcie litery L lub U. Z kolei, jeśli kuchnia jest zbyt wąska na stworzenie tego typu zabudowy, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie mebli w jednym ciągu.