Klimat podróży w Twoim mieszkaniu

mahoniowa podłoga

Wnętrze podróżnika

Podróże to twoja miłość? Codziennie odliczasz czas do wakacji, spoglądając na mapę i planując kolejne kierunki? Nie wiesz, co zrobić z pamiątkami, które przywiozłeś/łaś z podróży? Podpowiemy Ci, jak zaprojektować wnętrze, tak aby spełniło marzenie prawdziwego odkrywcy. 

Styl podróżniczy – jak go wykorzystać? 

Przed przystąpieniem do dekoracji warto zastanowić się, jaka stylistyka odpowiada nam najbardziej, jaki kraj, region będzie naszą inspiracją. Do najpopularniejszych należą: 

 • boho – czyli lekkość, prostota, jasne barwy, naturalne materiały, ekologiczne elementy; 
 • urban jungle – idealna dla miłośników tropikalnych klimatów; 
 • kolonialny – charakteryzuje się przede wszystkim ciemnymi wnętrzami. 
kolonialne biurko, palma we wnętrzach

Jakie kolory królują w pomieszczeniach? 

Przy projektowaniu wnętrza, z wykorzystaniem motywu podróży świetnie sprawdzają się odcienie przyrody- szczególnie zieleń, brązy, beże, pomarańcz oraz czerwień. Jeżeli w swoich aranżacjach stawiasz raczej na minimalizm, możesz pomalować ściany na kolor biały, co będzie stanowić idealne tło dla mebli i dodatków. Gdy szukasz kompromisu między uniwersalnością i lekką ekstrawagancją, możesz zaakcentować kolorem jedną ścianę a pozostałe zostawić w neutralnej barwie. Pamiętaj jednak, aby mocny akcent kolorystyczny był oddalony od strefy sypialnej (może utrudniać zasypianie). 

Materiały także mają znaczenie 

Styl podróżniczy kocha naturalne tkaniny zarówno w dodatkach, jak i w meblach. Najpopularniejsze materiały to: 

 • drewno, 
 • metal, 
 • len, 
 • sznurki i wikliny. 

Drewno głównie będzie widoczne w meblach. Można wykorzystać bambusowe lub rattanowe regały czy szafki. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie tego materiału w żyrandolach czy lampach. 

Meble w pokoju podróżnika 

Jak w każdym stylu wykończenia wnętrz, podstawę stanowią tu meble, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać efektowanie i praktycznie. Pokój podróżnika powinien charakteryzować się przede wszystkim ciekawymi rozwiązaniami, nieszablonowym podejściem, ale także przeżyciami i wspomnieniami z podróży.  

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla takiego pomieszczenia będą półki i regały, na których wyeksponowane zostaną pamiątki z podróży. Aby uniknąć ich zakurzenia, warto rozważyć szafki z przeszkloną szybą. Pokój odkrywcy to także możliwość wykorzystania DIY. Stara walizka może posłużyć jako stolik lub schowek, stara drewniana łódka postawiona pionowa i wypełniona dodatkowymi półkami świetnie sprawdzi się jako miejsce przechowywania i eksponowania pamiątek. Powszechnie stosowane są też palety, z których można wykonać wiele różnych mebli.  

Jeżeli w stylu podróżniczym planujemy wykończyć salon lub sypialnię, ważnym elementem będzie strefa wypoczynkowa. Należy pamiętać o wygodzie i komforcie, w którym będziesz mógł przeglądać fotografie i wspominać przeszłe wojaże. Świetnie sprawdzi się tutaj zastosowanie miękkich poduch. Sofa może stanowić też ciekawy akcent kolorystyczny i wyróżniać się kształtem. 

belki sufitowe. ozdobna witryna

Pamiątki z podróży 

Kupione samodzielnie czy otrzymane od najbliższych pamiątki znajdują się w każdym domu. Są one doskonałymi dodatkami dopełniającymi wnętrze podróżniczego pokoju. Na ścianach bardzo ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie fotografii z podróży. Popularnym rozwiązaniem jest też zawieszenie mapy świata lub wybranego kraju. Jeżeli Twoje wakacje to przede wszystkim kraje egzotyczne, rozważ wykorzystanie rattanowych parawanów, które poza funkcjonalnym zastosowaniem (podzielenie pokoju), będą ciekawym elementem dekoracyjnym. Kosze wiklinowe, oldschoolowe kufry czy zdobione poduszki idealnie dopełnią pomieszczenie. 

Przy wyborze oświetlenia warto pobawić się formą i materiałem. Drewniane lampy wiszące, minimalistyczne kinkiety, oświetlenie podłogowe, to przykłady nietuzinkowych rozwiązań, które sprawią, że Twój pokój będzie oryginalny.  

W stylu podróżniczym mamy dowolność kolorystyczną form i rozwiązań. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Elementy vintage, które można znaleźć na pchlich targach lub na strychu u babci, świetnie sprawdzą się we wnętrzu odkrywcy.  

Z nietuzinkowych dekoracji warto wspomnieć o poniższych, które będą strzałem w dziesiątkę w pokoju podróżniczym: 

 • tablica odjazdów, gdzie zamieścimy wszystkie miejsca, w których biliśmy; 
 • kolaż z biletów lotniczych, 
 • lampka nocna jako globus,  
 • obrazy i fotografie z odwiedzonych miejsc. 

Aranżacja wnętrza w myśl podróży to rozważenie wielu czynników: postrzeganie podróży, sposób podróżowania, co nas najbardziej inspiruje, a także wybór stylu wnętrzarskiego, który będzie nam odpowiadał najbardziej. 

kominek, szklany stolik kawowy, ozdobna witryna

Wnętrze, które odzwierciedla Ciebie

Pokój podróżnika to jedna z wielu inspiracji, które NARYSUJEMY może Ci zaproponować. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i komfortowo.