Rozdziały:
Wnętrze, które relaksuje
W czasach, gdy technologia pędzi do przodu, a my staramy się nieustannie rozwijać zawodowo, prywatnie – czasem zapominamy o chwili oddechu, a w miejskim zgiełku nie mamy za wiele przestrzeni do relaksu wśród natury. Z odsieczą przychodzi nam styl rustykalny, w którym odnajdziemy spokój i harmonię po długim dniu w pracy.
Czym wyróżnia się styl rustykalny?
Stylistyka rustykalna wykorzystuje naturalne materiały takie jak: drewno, kamień, cegła, len, bawełna czy skóra, których głównym celem jest aranżacja pomieszczeń surowych, z niedoskonałościami w fakturze, jednocześnie przytulnych, przypominających górskie chatki. We wnętrzu królują naturalne odcienie – brąz, beż, biel oraz kolory ziemi.
Drewniane podłogi, belki stropowe, masywne meble, skrzynie czy wiklinowe kosze to zdecydowanie elementy, które wyróżniają styl rustykalny. Dużą rolę odgrywają także dodatki, m.in.:
- ceramiczne lub gliniane naczynia,
- ozdoby w ludowe wzory,
- lustra z drewnianą ramą,
- lampy naftowe.
Cechy stylu rustykalnego
Opiera się o wieloletnie tradycje rodzinne, życie na wsi oraz tworzenie nieidealnych ozdób “z duszą”. Wszystkie przedmioty oraz meble z zarysowaniami, pęknięciami czy widocznymi słojami drewna nadadzą oryginalny i naturalny wygląd przestrzeni.
Drewno
Jest to nieodłączna składowa tego stylu. Drewniane podłogi, ściany, belki, dębowe drzwi, masywne meble czy dodatki takie jak naczynia – wszystkie te elementy powodują, że wnętrze staje się bliższe naturze.
Kamień
Kolejny naturalny materiał, który idealnie wpasowuje się w drewnianą przestrzeń. Cegła na ścianie, brukowana posadzka, płytki z kamienia czy detale z kwarcu lub piaskowca tworzą przestrzeń bardzo wytrzymałą i pięknie wyglądającą przez długie lata.
Barwy i wzory
Jak wspominaliśmy na wstępie, styl rustykalny to gama naturalnych barw takich jak beże, brązy, biele, zielenie, żółcie czy zgaszona czerwień. Kolory te idealnie wpasowują się w aranżację, tworząc spójną całość. Pamiętajmy jednak, aby unikać mocnych, abstrakcyjnych wzorów. Może to zakłócić harmonię wnętrza. Zdecydowanie lepszym wyborem jest krata, pasy czy ludowe wzory, np. z motywem kwiatowym.
Materiały
We wnętrzach dominują naturalne materiały, jak bawełna, len, skóra, wełna. Unikajmy plastiku, betonu czy tkanin z poliestru. Aby przestrzeń była jeszcze bardziej przytulna, wprowadźmy lniane zasłony, wełniane dywany, grube bawełniane koce czy naczynia ceramiczne do naszej kuchni.
Główne zasady w projektowaniu
Wprowadzenie antyków czy postarzanych przedmiotów, w postaci np. framug okiennych czy obrazów w surowych ramach, na pewno ułatwi nam stworzenie przytulnej, naturalnej przestrzeni. Wieszanie garnków czy patelni w kuchni doda trochę wiejskiego klimatu, natomiast gliniane naczynia wprowadzą nieco spokoju. Dobrym pomysłem są także żywe kwiaty w salonie, które pomogą nam się zrelaksować po ciężkim dniu.
Styl rustykalny w mieszkaniach
Wiadomo, że nie wszystkie zmiany są możliwe do wprowadzenia we wnętrzu. Większe pole do popisu mamy w domach jednorodzinnych, natomiast posiadanie mieszkania nie wyklucza nas z możliwości wprowadzenia do niego stylu rustykalnego. Możemy to zrobić, wykorzystując:
- płytki z cegły na ścianę,
- metalowe lub wiklinowe lampy,
- koce i zasłony,
- naczynia oraz ceramikę,
- żywe kwiaty,
- fototapety imitujące drewno lub kamień,
- farbę z widoczną fakturą pędzla,
- drewniane meble,
- obrazy w surowych ramach.
Czy ten styl jest dla Ciebie?
Jeśli cenisz sobie spokój w domu, lubisz kontakt z naturą, a przytulna przestrzeń jest dla Ciebie ważna, aby naładować baterie, to zdecydowanie styl rustykalny zaspokoi Twoje potrzeby. Natomiast jeśli nie do końca wiesz, jak to wszystko ze sobą połączyć lub zwyczajnie nie masz czasu się tym zająć, nasi specjaliści z NARYSUJEMY chętnie Ci pomogą w utworzeniu wymarzonego wnętrza.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie są główne cechy stylu rustykalnego?
Styl rustykalny to przede wszystkim naturalne materiały takie jak drewno, kamień, metal. Jest to przestrzeń bliska naturze, pełna naturalnych kolorów, m.in. beżu, brązu oraz odcieni ziemi.
Jakich dodatków użyć, aby stworzyć przestrzeń w stylu rustykalnym?
Wszystkie oryginalne, nieidealne przedmioty będą pasowały do tej przestrzeni. Pęknięcia w drewnie, widoczna faktura, wiklinowe kosze, drewniane skrzynie czy plecione dywany zdecydowanie wpiszą się w aranżację rustykalną.