Jak wprowadzić styl nowojorski do mieszkania? 

dywan w marokański wzór

New York, New York…

Zapewne wśród czytelników znajdzie się wielu fanów Śniadania u Tiffany’ego, w którym to główna bohaterka uwielbia przechadzać się po najsłynniejszych i najdroższych alejach Nowego Jorku, wpatrując się w wystawy jubilerów. W takich momentach niejednokrotnie chcieliśmy znaleźć się na jej miejscu. Nie jesteśmy w stanie przenieść całego uroku miasta do wnętrza, ale mamy możliwość odzwierciedlenia charakterystycznej przestrzeni nowojorczyków. Zaglądając do ich mieszkań, spotkamy się z ponadczasową elegancją i jednocześnie niezwykle przytulnym klimatem.

Z czego słynie styl nowojorski? 

Odrobina luksusu i elegancja, wysmakowana kompozycja, stonowane barwy, różnorodność i wielokulturowość, to właśnie określa styl nowojorski. Lubi łączyć ze sobą różne elementy, a co ciekawe występuje w wielu odsłonach, czerpiąc z innych kultur oraz kierunków wnętrzarskich. W jego wystroju można znaleźć inspiracje, które nawiązują do aranżacji angielskich, francuskich i marokańskich, ale również wpływy stylu art deco, vintage i glamour.  

Co najlepiej określa styl nowojorski? Oto najważniejsze cechy: 

  • Symetria na pierwszym miejscu – dająca o sobie znać w ustawieniu mebli i innych elementów. We wnętrzach nowojorskich najważniejszy jest focal point, czyli centralny punkt pomieszczenia, którego podstawowym składnikiem musi być naturalne drewno, meble lub dywany zdobiące podłogi. To na nim powinno się skupić całą uwagę podczas aranżacji i to wokół niego powinno toczyć się życie. 
  • Proste formy – przede wszystkim w wyglądzie mebli, dodatków i akcesoriów. W stylu nowojorskim nie znajdziemy zdobień, które dawałyby wrażenie przepychu. 
  • Ważne są detale – przedmioty przyciągające oko, które urzekają klasą i urokiem. Piękne i subtelne wykończenie mebli na wysoki połysk, ale także obijanie ich miękką, welurową tapicerką, często pikowaną. Charakterystyczną dekoracją są sztukaterie w formie listew przy suficie i podłodze.  
  • Liczy się jakość – istotny jest umiar i nie liczy się ilość – najważniejsza w aranżacji tego stylu jest jakość. Każdy element powinien być starannie dobrany i prezentować najwyższy poziom.  
niklowany stolik ze szklanym blatem

Czego nie może zabraknąć? 

Stawiając na styl nowojorski koniecznie musimy pamiętać o kilku elementach wyposażenia, bez których nie można się obejść. Nowojorczycy kochają otwarte przestrzenie, z dala od hałaśliwych ulic Nowego Jorku, cenią sobie spokój i harmonię. A w ich wnętrzach znajdziemy: 

  • Po pierwsze oświetlenie, które odgrywa pierwszoplanową rolę. Na pewno będą to żyrandole, kinkiety, plafony, lampy stołowe i podłogowe oraz reflektory zabudowane w suficie. Odpowiedni wybór powinien sprawić, by każdy kącik był dobrze oświetlony. Dużą wagę przykłada się również do podświetlania obrazów, luster i innych dekoracji. 
  • Po drugie, nikiel i szlachetne drewno to podstawa w aranżacji nowojorskiej. Ich połączenie nadaje szyku każdemu mieszkaniu. Sam wygląd niklu i jego połysk sprawiają, że wnętrze staje się bardziej eleganckie. Wykonane z niego ramki, podstawy lamp, klamki, uchwyty oraz nóżki stolików prezentują się wytwornie i dodają blasku. Niklowane są również lustra, które optycznie powiększają pomieszczenie i wpuszczają do wnętrza trochę światła. 
  • Po trzecie meble tapicerowane – wykończone drewnem lub nitami. Mimo ich bardziej oficjalnej formy, są wygodne i stylowe.  
  • Po czwarte, we wnętrzu nowojorskim nie może zabraknąć stolików kawowych, ławek, stołków i otoman, znajdujących się w pobliżu sof i foteli. Swoje miejsce mają również stoliki krzyżaki, charakterystyczne dla tego wystroju. 
  • Kolejnym elementem są szlachetne tkaniny, które muszą mieć połyskujący materiał. Zasłony, obicia mebli, wzorzyste i błyszczące poduszki oraz dywan również powinny znaleźć się w nowojorskim mieszkaniu. 
  • I ostatnia kwestia, to stolarka drzwiowa i okienna oraz listwy podłogowe. Najczęściej lakierowane w białym kolorze, nadające pięknej i stylowej oprawy całemu wnętrzu. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim? 

Projektowanie nowojorskiego wnętrza należy rozpocząć od aranżacji kwintesencji tego stylu, czyli centralnego punktu pomieszczenia. Wcześniej wspomniany focal point to część głównego wyposażenia, do którego powinno się dobierać pozostałe elementy. Przykładowo w salonie możemy umieścić wygodny fotel, sofę lub stolik kawowy, zaś w sypialni pikowane wezgłowie łóżka. Motywy te nadadzą nam kierunek w stylizacji i to właśnie do nich będziemy mogli dopasować resztę aranżacji. Oczywiście tak, aby całość tworzyła spójną i harmonijną kompozycję.  

pikowane wezgłowie, żyrandol

Dla stylu nowojorskiego najważniejsza jest koncepcja funkcjonalna, dlatego zastosowanie odpowiedniej kolorystyki jest na drugim miejscu. Warto skupić się na jednym kolorze, który będzie dominował w pomieszczeniu, a następnie dobrać do niego uzupełniającą i kontrastową barwę. Zwykle są to jasne i stonowane kolory, ale często stawia się na te nasycone, nadające wnętrzu szlachetnej głębi. Ważne, by w przestrzeni nie panowała nuda. 

Kuchnia i jadalnia po amerykańsku 

Styl nowojorski to także eklektyzm, który jest wynikiem upodobań mieszkańców Nowego Jorku. Możemy go znaleźć przede wszystkim na Manhattanie. Kuchnia urządzona jest z uwzględnieniem obszernej wyspy, która stanowi centralny jej punkt. Wyposażona w kamienne blaty i lśniące kafle na podłodze. Natomiast w jadalni główną rolę pełni stół, najczęściej wykonany z drewna, wokół którego znajdują się krzesła z dekoracyjną kołatką. 

kuchnia w stylu nowojorskim

Zaprojektuj wnętrze w duchu amerykańskiego szyku! 

W stylu nowojorskim musimy sprytnie dobierać i zestawiać ze sobą różne elementy. Urządzając wnętrze należy pamiętać o powyższych zasadach. Jeżeli będziemy się ich trzymać, stworzymy amerykańską i przytulną kompozycję w naszych domach. 

Jeśli chcesz, aby w Twoim wnętrzu zaczął królować styl nowojorski, nasz zespół profesjonalistów chętnie Ci w tym pomoże. NARYSUJEMY realizuje projekty na terenie Warszawy i okolic, a online nawet w całej Polsce.  Zapraszamy do kontaktu i podjęcia współpracy! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Co to jest styl nowojorski?

Styl nowojorski to wielokulturowa, barwna i różnorodna estetyka w aranżacji wnętrz. Wyróżnia go klasa i ponadczasowa elegancja. Czerpie ze stylu angielskiego, francuskiego, marokańskiego, ale również ma swoje wpływy art deco, vintage i glamour.  

Jakie są cechy stylu nowojorskiego?

Styl nowojorski stawia na symetrię – najważniejszy jest tzw. focal point, czyli centralny punkt pomieszczenia, wokół którego powinna być skupiona cała aranżacja. Meble mają proste formy, bardzo ważne są detale – najczęściej są to elementy niklowane. Oprócz tego, liczy się jakość a nie ilość. 

Co musi znaleźć się w mieszkaniu w stylu nowojorskim?

Najważniejszą rolę odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie. Nie może zabraknąć także niklu i szlachetnego drewna oraz mebli tapicerowanych. Stoliki kawowe, ławki, stołki, otomany i szlachetne tkaniny to równie ważne elementy.