Rozdziały:
Wnętrze w stylu Hamptons
Inspirowane morskimi krajobrazami i naturą, pełne jasnych odcieni błękitu – takie właśnie są aranżacje w stylu Hamptons. Jeśli szum fal i złoty piasek to coś bliskiego Twojemu sercu, doskonale odnajdziesz się we wnętrzach w tym stylu. Pozwól sobie na odrobinę relaksu i zanurz się w świecie marynistycznego luksusu.
Historia powstania stylu Hamptons
Nazwa stylu pochodzi od miasta Hampton, znajdującego się we wschodniej części Long Island w Nowym Jorku. To miejsce słynie z licznych, luksusowych kurortów, będących doskonałym miejscem do wypoczynku. Właśnie dlatego styl Hamptons przenosi nadmorskie krajobrazy do wnętrz, tworząc przestrzeń idealną do wyciszenia się i odpoczynku. To istny raj dla miłośników elementów marynistycznych i kolorystki nawiązującej do natury, jak błękit fal czy piaskowe odcienie. Należy jednak podkreślić, że nie jest to styl typowo „plażowy”, a jednym z najważniejszych elementów jest elegancja i przytulność, charakterystyczna dla nadmorskich rezydencji w Hampton.
Meble i dodatki
Wygoda i ponadczasowość to najważniejsze aspekty, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze mebli w stylu Hamptons. Jeśli lubisz styl rustykalny, kolonialny i nadmorski, możesz śmiało połączyć je razem i stworzyć klimatyczne wnętrze. Dodanie charakterystycznych elementów, jak uchwyty w formie delikatnych muszelek czy skrzyżowane nóżki mebli, również wprowadzi do przestrzeni morski klimat. Fakt, że dodatki z akcentami marynistycznymi odgrywają kluczową rolę, nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem. Obrazy przedstawiające statki, kotwice czy koła ratunkowe na ścianach i elementach wyposażenia oraz nawiązania do ryb, nadmorskich ptaków czy owoców morza – to wszystko znajdzie swoje miejsce w świecie dodatków stylu Hamptons. Dodatki warto jednak wybierać rozsądnie i z dobrym smakiem, aby ukazać wyrafinowany charakter wnętrza. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie znalezionych podczas urlopu kamieni i muszelek, wsypując je do przezroczystych butelek, prezentując na estetycznym talerzyku czy stoliku ze szklanym blatem. Takie akcenty sprawią, że choćby na chwilę przeniesiesz się do beztroskich, słonecznych dni na plaży.
Styl Hamptons uwielbia wszystko to, co związane z naturą, również materiały, z których wykonywane są akcesoria. Linie okrętowe, przemienione na pufy lub wiklinowe elementy, jak lampy i kosze to esencja stylu. Innymi popularnymi materiałami w tego typu wnętrzach są: rattan, juta i trawa morska, wykorzystywana między innymi w produkcji oryginalnych dywanów. Ważnym elementem są także marokańskie wzory, widoczne głównie na dywanach, zasłonach czy poduszkach. Możesz wybrać swój ulubiony wzór i powielić go w różnych wersjach kolorystycznych, najlepiej w trzech dopełniających się barwach, jak: granatowy, beżowy i odcienie błękitu. Jeśli wolisz różnorodność wzorów, dobrym pomysłem jest wybranie dwóch przewodnich motywów kolorystycznych i udekorowanie przestrzeni w tych dwóch kolorach, jednak różniących się od siebie wzorach. Klimatyczne oświetlenie doskonale dopełnia wnętrze w stylu Hamptons. Postaw więc na przytulne lampy z abażurami lub lampiony, rozświetl wnętrze nietuzinkowym żyrandolem w motywach marynistycznych. Warto jednak zachować umiar i równowagę podczas dekorowania mieszkania, aby nie zaburzyć jego docelowej lekkości i odprężającego klimatu.
Naturalna kolorystyka
Przestrzeń urządzona w stylu Hamptons powinna być jasna i przestronna, dlatego idealnym odcieniem ścian i sufitów jest biel i jej pochodne: złamana biel czy kość słoniowa. Nawiązujące do morskich fal błękity najlepiej sprawdzają się w formie dodatków i elementów wykończeniowych mebli. Zastosowanie znajdzie również szeroka gama barw żółci: beże, barwy piaskowe, kremowe aż po żywe i słoneczne odcienie. Naturalne materiały, takie jak drewno, doskonale prezentują się na meblach oraz elementach konstrukcyjnych, na przykład belkach sufitowych. Jeśli chodzi o wykończenia podłóg, najczęstszym wyborem spotykanym w tym stylu są ciemne, orzechowe panele, kontrastujące z jasnym wnętrzem. Dobrym rozwiązaniem są także postarzane parkiety dębowe, nadające aranżacji klasycznego charakteru.
Styl Hamptons w pomieszczeniach
Omówiliśmy już główne cechy i założenia stylu Hamptons, teraz czas na kilka porad, jak wprowadzić je do aranżacji poszczególnych pomieszczeń:
- Salon
Centralnym miejscem salonu jest duża kanapa, w jasnych odcieniach. Możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa przy doborze poduszek i narzut na sofę, łącząc marokańskie wzory z odcieniami błękitu i bieli. Przeszklone drzwiczki kredensów oraz blaty stołów będą świetnym miejscem na pamiątki z wakacji jak muszelki, kamienie, pocztówki. Wprowadź marynistyczny, a zarazem luksusowy klimat do Twojego salonu, wykorzystując dodatki i akcesoria, jak wazony czy misy w odcieniach bieli lub błękitu. Dobrym pomysłem jest wstawienie do nich żywych kwiatów, w końcu styl Hamptons kocha wszystko to, co związane z naturą. Charakterystyczne elementy jak liny okrętowe, kotwice czy muszelki wspaniale dopełnią wnętrze pod warunkiem, że zachowamy umiar. Wnętrza w tym stylu mają cechować się elegancją, a nadmiar dodatków mógłby ją zaburzyć. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia, możesz postawić na klimatyczne światło lampionów lub lamp w różnych wersjach. Zarówno stojące, jak i stołowe, drewniane, porcelanowe lub szklane odnajdą się we wnętrzu znakomicie. Jeśli chcesz, aby Twoje pomieszczenie było dobrze rozświetlone, wybierz duży, mosiężny żyrandol, który również może zawierać marynistyczne akcenty. Strzałem w dziesiątkę są także żyrandole wykonane z lin lub imitujące lampy pokładowe. Z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie!
- Kuchnia
Najczęstszym rozwiązaniem w przestrzennych kuchniach Hamptons, jest wykorzystanie naturalnych materiałów, jak wikliny i rattanu w przypadku krzeseł oraz drewnianych wykończen mebli. Wyspy kuchenne, często pojawiające się w kuchniach w tym stylu, są malowane na kolor granatowy, szary czy niebieski, aby nadać nieco kontrastu względem drewnianych frontów. Idealnym pomysłem na urozmaicenie kuchennej aranżacji są uchwyty, nawiązujące do morskich klimatów, na przykład muszelki. Jeśli wolisz bardziej klasyczne rozwiązania, metalowe gałki w kolorze postarzanego złota czy szczotkowanego srebra, niewątpliwie trafią w Twój gust.
- Łazienka
Jasne i pełne klasycznych elementów – łazienki urządzone w nadmorskim stylu są eleganckie i ponadczasowe. Aby osiągnąć ten efekt, wybierz kafelki ścienne w odcieniach bieli, możesz ułożyć je w stylu klasycznym lub w modną jodełkę. Dobrym rozwiązaniem na posadzce będą jasne, kamienne płytki z połyskiem. Nadadzą luksusowego charakteru łazienkowej aranżacji. W zależności od własnych preferencji możesz zdecydować się na prysznic ze szklanymi drzwiami lub klasyczną, wolnostojącą wannę. Najlepiej, jeśli meble w łazience będą współgrały z tymi wykorzystanymi w kuchni, w ten sposób całe mieszkanie będzie stanowiło spójną, harmonijną całość. Tak więc kamienne blaty, szare lub białe fronty z metalowymi gałkami będą doskonałymi elementami łazienki w stylu Hamptons. Połącz estetykę z funkcjonalnością dobierając ręczniki z morskimi motywami czy wiklinowe kosze na bieliznę. Nie zapomnij o miękkim, puszystym dywaniku i świecach, które wprowadzą trochę przytulności do eleganckiej łazienki.
- Sypialnia
Jakie łóżko wybrać do sypialni w stylu Hamptons? Najlepiej duże, w rozmiarze king size, oczywiście, jeśli pozwoli nam na to metraż pomieszczenia. Gustowny, tapicerowany zagłówek łóżka sprawi, że aranżacja sypialni stanie się elegancka i szykowna. Aby nadać wnętrzu nadmorski klimat, wybierz pościel w motywach marynistycznych. Nie zapomnij o dużej ilości poduszek – dzięki nim Twoja sypialnia będzie niezwykle przytulna. Podobnie jak w łazience, tutaj również możesz wykorzystać wiklinowe kosze, aby służyły jako miejsce na koce czy narzuty na łóżko. Chcesz stworzyć kącik, w którym możesz się zrelaksować, czytając ulubioną książkę? Dodaj do aranżacji wygodny fotel, wysoką lampę stojącą i komodę z drewna bielonego, na której ułożysz swoje ulubione lektury.
TWÓJ DOM ZASŁUGUJE NA PERFEKCYJNE WNĘTRZE
Chcesz cieszyć się jasnym, przestronnym mieszkaniem pełnym marynistycznych akcentów? Pragniesz eleganckiego, a zarazem przytulnego wnętrza, które przeniesie Cię nad morski krajobraz Hampton? Zaufaj wiedzy i doświadczeniu ekspertów z zespołu NARYSUJEMY i zrealizuj z nami swój wymarzony projekt!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie kolory w stylu Hamptons?
Kolory charakterystyczne dla stylu Hamptons to: biel, beż i kość słoniowa – te barwy znajdziemy głównie na sufitach, ścianach i meblach. Odcienie błękitu i żółta gama barw: przez piaskowy, aż do słonecznej żółci, odgrywają ogromną rolę w doborze dodatków. W aranżacjach znajdziemy również dużo drewna, między innymi na podłodze, meblach i elementach wykończeniowych. Jak możemy zauważyć, kolorystyka stylu Hamptons jest inspirowana naturą i nadmorskimi krajobrazami.
Jakie dodatki pasują do stylu Hamptons?
Przede wszystkim takie, które nawiązują do elementów marynistycznych: kotwice, muszelki, owoce morza, żaglówki. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i dobrego smaku w dekorowaniu wnętrz. Przesyt sprawi, że wnętrze będzie wydawało nam się przytłoczone i zaburzy elegancję aranżacji. Dużą rolę ogrywają także motywy marokańskie, na przykład we wzorach na poduszki i kapy, zdobiące przytulne sofy.
Skąd pochodzi nazwa stylu Hamptons?
Styl Hamptons zawdzięcza swoją nazwę nadmorskiemu miastu Hampton, znajdującemu się we wschodniej części Long Island w Nowym Jorku. Miasto to słynie z licznych, luksusowych kurortów, będących miejscem wypoczynku zamożnych mieszkańców Manhattanu. Wnętrza ich rezydencji łączą w sobie luksus i elegancję z przytulnością marynistycznych elementów.
Czy style Hamptons i marynistyczny są takie same?
Styl Hamptons w porównaniu ze stylem marynistycznym jest dużo bardziej elegancki. Oba style wykorzystują dodatki nawiązujące do morskich akcentów, jednak styl marynistyczny jest nimi zdecydowanie bardziej przepełniony. W stylu Hamptons niezwykle ważny jest przemyślany dobór mebli i akcesoriów, tak, aby stworzyć wyszukane, luksusowe wnętrze. Należy pamiętać, że aranżując przestrzeń w stylu Hamptons dążymy do uzyskania klimatu eleganckich rezydencji nadmorskich, łączących w sobie szyk z przytulnością.