Site stats

JAK URZĄDZIĆ MIESZKANIE W STYLU ANGIELSKIM?

kuchnia w stylu angielskim

Styl angielski w aranżacji wnętrz

Z jednej strony wykwintność stylu wiktoriańskiego, połączona z przytulnymi akcentami, nawiązującymi do angielskiej wsi. Z drugiej, przeplatanie ze sobą tradycji i nowoczesności, elegancji i prostoty. Angielski styl aranżacji wnętrz jest pełen kontrastów, tworzących wspólną, harmonijną kompozycję. Jak wprowadzić go do własnej przestrzeni?

białe lampki nocne, lustro z ramą w sypialni

Kolorystyka

W aranżacjach w stylu angielskim króluje przede wszystkim ciepła paleta barw – od beżu i ecru, aż po żółcie, odcienie pomarańczowego i czerwienie. Nieco chłodniejszymi odcieniami, często wykorzystywanymi w angielskich wnętrzach, są błękit i zieleń. Zwolennicy pastelowych przestrzeni doskonale odnajdą się w złamanych bielach, pudrowych różach i jasnych wersjach zieleni. W doborze kolorystyki znajdziemy również czerpanie inspiracji ze stylu kolonialnego, między innymi poprzez purpurę, brązy, szarości i barwy granatu.

Angielskie wzory

Charakterystycznym elementem stylu angielskiego, są dekoracyjne wzory, spotykane zarówno na tapetach ścian, jak i dodatkach czy elementach wyposażenia. Zazwyczaj wyróżniamy 3 główne rodzaje wzorów:

  • kwiatowe – najczęściej róże lub rozkwitające pąki kwiatów,
  • szkocka krata,
  • pasy.
beżowa sofa, drewniany stolik kawowy

Meble w stylu angielskim

Jak umeblować mieszkanie w stylu angielskim? Wyposażenia klasycznych, angielskich wnętrz charakteryzują się elegancją i ozdobnością. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest ciemne, lite drewno lub barwione na biało, w zależności od kolorystki całego wnętrza. Akcenty, takie jak luksusowe obicia oraz wykwintne pikowania, są esencją tego stylu. Sofa typu „Chesterfield” łączy w sobie wszystkie te cechy, wnosi do wnętrza klasyczną, ponadczasową elegancję. Puszyste poduszki, narzuty oraz podnóżki dodadzą przestrzeni ciepła i przytulności. Możesz łączyć tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworząc nietuzinkową kompozycję. Masywny, drewniany stół, biurko w stylu ludwikowskim czy starodawna biblioteczka, w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem, będzie idealnym balansem pomiędzy tradycyjnym luksusem a prostotą.

Dodatki i wykończenia

Wnętrza urządzone w stylu angielskim są z założenia bogato zdobione, nie ma w nich miejsca na minimalizm w doborze dodatków czy wykończenia mebli. Wykwintny charakter angielskiej elegancji zapewni stylowe oświetlenie, jak lampy z ozdobnymi abażurami, kinkiety czy kryształowe żyrandole. Wcześniej wspomniane wzory: kwiatowe, pasy lub klasyczna, szkocka krata, są motywem przewodnim nie tylko tapet, ale również poduch, pled i narzut. Długie, grube zasłony także wykorzystują te motywy, w różnych wersjach kolorystycznych. Nie bój się łączyć ze sobą dekoracji o odmiennych wzorach! Pamiętaj jednak, że powinny pozostać w zbliżonej kolorystyce, wykorzystując dwie lub trzy barwy.

Ważnymi elementami angielskich aranżacji są gzymsy i sztukateria – zarówno ścienna, jak i sufitowa, oraz ozdobne gałki frontowe mebli. Boazeria w tradycyjnych, angielskich wnętrzach zajmuje zazwyczaj dolną połowę powierzchni ścian, z płycinami o prostokątnym kształcie.  Finezyjne nóżki, określane „lwimi łapami”, podtrzymujące pufy, stoliki kawowe lub elegancką wannę, nawiązują do wiktoriańskich tradycji aranżacji wnętrz. Elementem aranżacji, na który warto zwrócić uwagę, są skrzydła drzwiowe – w zależności od upodobań i stylistyki pomieszczenia. W pastelowej przestrzeni idealnym rozwiązaniem będą drzwi utrzymane w jasnej kolorystyce, pogłębiające efekt rozświetlenia. Jeśli mamy do czynienia z ciemnymi barwami ścian i wyposażenia, najlepiej połączyć je z drzwiami o wyrazistych odcieniach: orzechowym, wenge czy antracytu. Kominek oraz duży zegar w starym stylu świetnie uzupełnią kącik do czytania lub relaksu, sprawią, że poczujemy się komfortowo i przytulnie.

brązowa sofa, lamele, nowoczesne oświetlenie

Elegancka łazienka

Jak wygląda łazienka w stylu angielskim? Przede wszystkim zachowana jest w jasnej kolorystyce, króluje w niej biel. W razie możliwości, zamiast prysznica lepszym rozwiązaniem będzie klasyczna wanna. Aby nawiązać nieco do tradycji i nadać wnętrzu luksusowego stylu, możesz zdecydować się na finezyjne, złote nóżki, podtrzymujące wannę. Elementy frontów czy uchwyty łazienkowych szafek, to także idealne miejsca na złocone zdobienia. Ciekawym rozwiązaniem, rzadko spotykanym w pozostałych stylach aranżacji wnętrz, jest tapeta na ścianach łazienki. Jeśli chcesz zawrzeć charakterystyczne, angielskie wzory również w łazience, możesz połączyć wyrazistą tapetę, z jasnym, stonowanym wyposażeniem aranżacji.

Wykwintna kuchnia

W tym pomieszczeniu również znajdziemy różnorodność wzorów i dodatków. Jak sprawić, aby kuchnia łączyła w sobie cechy stylu angielskiego, a zarazem stanowiła spójną całość? Warto wybrać kilka jasnych, pastelowych kolorów głównych, tworzących stonowaną kompozycję i doskonałe tło do reszty aranżacji. Uwielbiane przez Anglików kwiatowe wzory, świetnie odnajdą się na dodatkach, obrazach czy tapetach ściennych. Aby uzyskać przyjemny dla oka kontrast, możesz postawić na jasną kolorystykę wyposażenia: ponadczasową biel, klasyczny beż lub pastelowy, pudrowy róż i połączyć ją z wyrazistymi farbami ścian lub wspomnianymi wcześniej charakterystycznymi, wzorzystymi tapetami. Nawiązania do natury i sielankowej, angielskiej wsi znajdziemy w drewnianych meblach i elementach wyposażenia oraz roślinnych motywach zdobień. Świeże kwiaty w wazonie uzupełnią aranżację, przenosząc nas na chwilę na słoneczne, malownicze łąki. Taka przytulna kompozycja będzie idealnym miejscem na spotkania z bliskimi przy drewnianym stole i popołudniową, angielską herbatkę.

ZAPEWNIJ SOBIE WYGODNE I STYLOWE MIESZKANIE

Pragniesz stworzyć wnętrze łączące w sobie wiktoriańską tradycję, przytulny charakter angielskiej wsi oraz kolonialne akcenty? Lubisz nowoczesne aranżacje, ale inspirujesz się również klasycznymi, ponadczasowymi rozwiązaniami? W takim razie styl angielski jest stworzony dla Ciebie! Razem z ekspertami z grupy NARYSUJEMY przemień swoje marzenia o idealnym wnętrzu w rzeczywistość. Zrealizuj z nami swój niepowtarzalny projekt!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory w stylu angielskim?

Kolorystyka angielskich aranżacji to przede wszystkim ciepła paleta barw: od beży, przez żółcie, aż po czerwone akcenty. Częstym zestawieniem kolorystycznym jest również jasny błękit i odcienie zieleni lub połączenia pastelowych barw, między innymi pudrowego różu. W angielskich wnętrzach dąży się do uzyskania kontrastu pomiędzy jasnymi, stonowanymi meblami oraz wyrazistymi, ożywiającymi aranżację kolorami ścian.

Jakie wzory w stylu angielskim?

Bardzo ważnym elementem w każdej angielskiej aranżacji, są wzory spotykane na tapetach ścian, elementach wyposażenia, ozdobach ściennych i dodatkach. W stylu angielskim wyróżniamy 3 główne motywy, czyli: kwiatowy – najczęściej róże lub duże, rozkwitające pąki kwiatowe, charakterystyczna szkocka krata lub pasy, w kolorystyce pasującej do reszty kompozycji. Łączenie odmiennych wzorów jest jak najbardziej wskazane, o ile wszystkie motywy zostaną utrzymane w podobnej kolorystyce, w przeciwnym razie wprowadzimy do wnętrza niepotrzebny chaos i zaburzymy spójność aranżacji.

Jakie dodatki pasują do stylu angielskiego?

Z założenia wnętrza urządzone w stylu angielskim są bogato zdobione, pełno w nich dodatków, wzorów i różnych akcentów kolorystycznych. Ważnym elementem w świecie dodatków, jest stylowe oświetlenie, takie jak: lampy z ozdobnymi abażurami, eleganckie kinkiety czy duże, kryształowe żyrandole. Klasyczne angielskie motywy kwiatowe, pasy czy szkocka krata znajdują swoje zastosowanie na poduszkach, pledach, narzutach oraz długich, grubych zasłonach zdobiących okna. Elementem ozdobnym ścian jest klasyczna boazeria w stylu angielskim – z płycinami o prostokątnym kształcie, zajmująca dolną połowę powierzchni ścian, zazwyczaj utrzymana w kolorystyce naturalnego drewna lub pomalowana na biało.

Jak stworzyć wykwintne wnętrze w stylu angielskim?

Za wykwintny charakter i elegancję aranżacji, odpowiadają przede wszystkim elementy nawiązujące do stylu wiktoriańskiego. Takie akcenty możemy zauważyć w finezyjnych nóżkach, podtrzymujących pufy, stoliki kawowe lub wannę, często określanych jako „lwie łapy”. Esencją ponadczasowej elegancji jest klasyczna sofa „Chesterfield”, idealnie wpisująca się w charakter angielskich wnętrz. Wytworna biblioteczka zawierająca ulubione pozycje literackie, przytulny kominek czy duży, starodawny zegar pogłębią efekt luksusowej, eleganckiej kompozycji.