Image Alt

Inspiracje na urządzenie jadalni

Duży stół na środku jadalni

Urządzenie sypialni może okazać się trudnym zadaniem, dlatego warto poświęcić mu dłuższą chwilę. Jest to pomieszczenie, w którym spędzamy mnóstwo czasu z rodziną, spożywamy tam posiłki i mamy chwilę dla siebie. Dlatego tak ważne jest, aby spełniała nasze wymagania i była idealnym miejscem do spędzania w niej czasu.

Główne zasady aranżacyjne

Urządzając jadalnię, musimy pamiętać o głównych zasadach, aby nie popełnić niechcianych błędów.

  • Wielkość stołu, to bardzo ważna kwestia. Dużo zależy oczywiście od miejsca, którym dysponujemy, wtedy można bardziej zaszaleć z jego kształtem i wielkością. Ważna jest również wielkość rodziny, jeśli mówimy o dwóch osobach wystarczy stół o wielkości 60x80cm, dla 4 osó powinno to być 80×120 cm.Z kolei dla 6 osób minimalne wymiary stołu to 80×140 cm.
  • Miejsce, w którym będzie stał stół jest bardzo istotne, to od niego zależy, kiedy będzie padać na niego słońce. Jeżeli mamy możliwość postawienia go od strony południowej, lub południowo – zachodniej, to skorzystajmy z tego. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziemy potrzebować dodatkowego naświetlenia. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, wtedy należy pamiętać o dodatkowym świetle.
  • Materiały z jakich zostanie wykonana przestrzeń. Od tego zależy nie tylko wizualne wykończenie, ale również funkcjonalność naszej jadalni. Jeżeli wybierzemy płytki zamiast paneli, nie musimy się martwić o ich porysowanie. Będzie to bardziej komfortowy wybór, przy odsuwaniu krzesełek czy stołu.

Jakie meble warto mieć w swojej jadalni?

jadalnia

Oczywiście myśląc o jadalni widzimy oczami wyobraźni krzesła i stół, to właśnie ich nie może tam zabraknąć. Co musimy wiedzieć podczas ich wybierania?

Stół jest głównym meblem, który znajduje się w jadalni, dlatego warto wybrać odpowiedni model. Jego wielkość zależy od tego jaka ilość osób ma z niego korzystać. Najczęstszym wybieranym kształtem jest prostokąt lub kwadrat. Dzięki takiemu kształtowi, łatwiej jest go dopasować do pomieszczenia, nie zajmuje aż tak dużo miejsca jak okrągły i pomieści więcej osób. Jest to wybór klasyczny i zawsze dobrze się sprawdzi.

Jeśli mamy do wykorzystania dużą przestrzeń, stół okrągły jest doskonałym wyborem. Jest on bardzo popularny w dużych przestrzeniach, ponieważ prezentuje się bardzo elegancko. Zajmie on jednak znacznie więcej miejsca niż poprzednio opisywane kształty.

Krzesła to kolejne meble, bez których nie możemy mówić o pełnej jadalni. Wybieramy je już, kiedy mamy gotowy stół. To właśnie do niego dopasowujemy ich wysokość, kształt i szerokość.

Jadalnia połączona z kuchnią

jadalnia z kuchnia

Co, w sytuacji, kiedy nie mamy do dyspozycji oddzielnego pokoju i musimy zmieścić część jadalnianą w kuchni? Na początku może się to wydawać problematyczne, jednak i z tej sytuacji jest wyjście. Wystarczy zagospodarować część, która pomieści stół. Ważne, aby krzesła i stół pasowały do stylu, który dominuje w kuchni. Dzięki temu uzyskamy efekt spójności.

Pamiętajmy, żeby wybrać meble o delikatnej bryle i bez wyraźnych zdobień, ponieważ przez nie możemy uzyskać efekt zagracenia i pomniejszenia przestrzeni. Przy małych wnętrzach zależy nam na jego optycznym powiększeniu.

Decydując się na projektowanie jadalni, trzeba pamiętać o kilku przedstawionych wyżej zasadach. Jeśli będziemy się ich trzymać uzyskamy efekt, na którym nam zależy i będziemy cieszyć się pięknym wystrojem. Zapraszamy do skorzystania z pomocy zespołu projektantów NARYSUJEMY!