Górska sielanka we wnętrzach

kamienny kominek, skórzana kanapa

Sielska tradycja w nowoczesnym wydaniu

Folklor i góralska kultura wcale nie odeszła w zapomnienie! Wprowadzając je do swojego domu, uzyskamy unikatowy sielski klimat, przypominający o beztroskich wakacjach z dzieciństwa, które spędzaliśmy z babcią i dziadkiem. Sięgając głębiej w zakamarki pamięci, nasuwają się ręcznie robione meble, grubo tkane koce oraz regionalnie zdobione zastawy, dzięki którym odbieramy styl góralski jako rodzinny i nieprawdopodobnie wygodny. Wykorzystując go, możemy rozważyć projekty zarówno te tradycyjne, jak i te bardziej minimalistyczne, które współcześnie są nieco popularniejsze.

Wielkie góralskie łóżko z białą pościelą

Serce góralskiej chatki

Bez wątpienia najważniejszym pomieszczeniem w takiej stylizacji będzie salon, ponieważ to właśnie tam najczęściej odbywają się rodzinne spotkania. Z tego powodu zatroszczmy się o to, by pokój emanował miłością i dobrą atmosferą. Jeżeli mamy taką możliwość, rozważmy kominek, nic tak nie ukaja duszy, jak ciepło bijące od ognia, harmonizującego się z dźwiękiem palonego drewna. Wszelkie płachty i koce połóżmy na skórzanej sofie, jest to rozwiązanie praktyczne i przyjemne szczególnie podczas mroźnych dni. Oryginalnym pomysłem na ławę będzie bela przecięta na pół. Dbając o dodatki, postawmy na niej zdjęcia naszych krewnych lub lokalne pamiątki. Cały wystrój znany jest z tego, że chętnie sięga po naturalne drewno. Z pewnością nie zawadzi użycie go na ścianach, suficie i na posadzce. Najkorzystniej wypadną pokaźne deski stylizowane na przestarzałe – przetarcia, bruzdy, pęknięcia sprawdzą się perfekcyjnie. Sugerujemy ograniczenie farb, drewniane panele możemy zamontować na całych ścianach lub też do pewnego momentu przed sufitem, tak zaaranżowane utworzą boazerię. Współczesne kreacje górskiego charakteru korzystają z korelacji drewna polerowanego i szorstkiego, dlatego belki zdobiące ściany połączymy z dywanami i okładzinami, a drewniana podłoga może zostać wyszlifowana wraz z betonem architektonicznym. W tym wszystkim pamiętajmy o złotym środku. Nie nadużywajmy drewna, jeżeli przesadzimy, uzyskamy efekt zniechęcający do przebywania w takim miejscu. Ilość powinna być wyważona co do wielkości całej nieruchomości. 

boazeria na ścianach

Konieczne akcesoria w górskim domu

Ciężko wyobrazić sobie góralską chatę bez dodatków. Akcesoria wykonywane są starannie z naturalnych materiałów. Górale ubóstwiają surowce takie jak:

  • glina,
  • kamień,
  • metal,
  • a w formie tkanin np. len.

Typowi mieszkańcy gór stanowczo unikają tworzyw sztucznych. Bardzo często zdobienia tworzone są ręcznie przez miejscowych rzemieślników, dzięki czemu widoczne są motywy słowiańskie. Na szafach i komodach ustawia się kwiaty, wiklinowe kosze oraz drewniane przedmioty codziennego użytku. Nieopodal wpasują się doskonale zasuszone plecionki. Dla wygody i komfortu, a przede wszystkim dla oka, wybiera się przykrycia takie jak koce i kołdry z rustykalnymi mozaikami. W modernistycznych stylizacjach ograniczymy te elementy. Nie chcemy, aby pomieszczenia stały się zbyt nachalne. W przypadku tych tradycyjnych wydań także zachowajmy stosowny umiar. Dodatki pałętające się po każdym kącie, nie przyniosą niczego dobrego.

Meble w górskim klimacie

Świetnie zaprezentują się nieskomplikowane formy o subtelnych barwach. Tu również postawimy wyłącznie na naturalne materiały, które kojarzą się ściśle z górami i spokojem. Konwencjonalną skórzaną kanapę skompletujmy z drewnianym stolikiem kawowym i miękkim brązowym fotelem, tak proste połączenie mebli to nieodłączny element stylu góralskiego. Świerk lub buk nada się idealnie. Stolarz stworzy z nich piękny stół wraz z zestawem pasujących krzeseł. W kuchni postaw na żeliwny bądź ceglany piec, w ten sposób zbliżysz się wystrojem do starych wiejskich gospodarstw. Czas na znakomitą wiadomość. Góralska sypialnia odznacza się wielkim kilkuosobowym łóżkiem z masą poduszek! Niczym nie zaskoczy nas fakt, że rama łóżka będzie zwykle drewniana.

kuchnia w stylu rustykalnym

Wyjątkowe wnętrza dla wyjątkowych ludzi

Przenieś się do magicznego świata góralskiego stylu z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji mieszkań w stylu góralskim. Stworzymy dla Ciebie przestrzeń, która oddaje ducha tradycji, łącząc go z funkcjonalnością i wygodą. Skorzystaj z naszego projektu, aby poczuć ciepło rodzinnych górskich chat i stworzyć unikalne, przytulne mieszkanie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie drewno wykorzystać przy góralskim stylu?

Warto zastanowić się nad bukiem lub świerkiem, będą pięknym i cudownie pachnącym rozwiązaniem. Jeżeli interesuje cię ta stylistka, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. 

Jak zaaranżować nowoczesne góralskie wnętrze?

Postaw na minimalizm, wyselekcjonuj dodatki do tych koniecznych. Nowoczesny styl łączy różne tekstury drewna. Dowiesz się o tym więcej w naszym artykule.