Site stats

FILOZOFIA STYLU JAPANDI

projekt salonu w stylu japandi, drewniane podłogi

NOWOŚĆ NA RYNKU

Początków stylu japandi należy upatrywać w Australii, gdzie bardzo szybko zyskał popularność, by następnie zacząć pojawiać się na całym świecie. Najczęściej w jego kontekście mówi się o połączeniu dwóch nurtów: ascetycznego japońskiego i przytulnego skandynawskiego. Jednak analizując japandi, dostrzeżemy estetykę m.in.: minimalizmu (oszczędność form, proste bryły), wabi–sabi (nawiązania kulturowe) czy sztukę kintsugi ujawniającą się poprzez otwartość i oświetlenie przestrzeni oraz aranżację zgodnie z myślą „mniej znaczy więcej”. Ze względu na jego krótką historię, nurt japandi wciąż określamy mianem nowości. Już teraz można przypuszczać jednak, że zostanie z nami na dłużej. Jego prostota i wysublimowany styl stwarzają ponadczasową atmosferę, która zawsze znajdzie swoich zwolenników.

neutralne kolory na ścianach, drewniana podłoga

Mniej (kolorów) znaczy więcej

Paleta barw do wykorzystania w stylu japandi to złamane biele, beże, szarości, czerń oraz odpowiednio dopasowane kolory ziemi. Pomimo neutralnych odcieni, mamy więc sporo możliwości kolorystycznych. Decydując się na ten styl, warto jednak ograniczyć się do maksymalnie trzech lub czterech kolorów i na ich podstawie kreować przestrzeń. Projektując salon, wybierzmy więc proste formy w odcieniach szarości i beżu. Brak natłoku barw uwypukli wszelkie przejścia kolorystyczne, nawet jeśli są delikatne. Większą uwagę przyciągną również ciekawe formy mebli i dodatki. Pomimo minimalistycznego wystroju, wnętrze pozostanie przytulne.

Wnętrzarska hybryda

Decydując się na przestrzeń w pomieszanym stylu skandynawsko–japońskim, nie ma miejsca na całkowitą swobodę dekoracji. Chcemy uzyskać jednocześnie ascetyczną, a przy tym przytulną przestrzeń. Należy starannie przemyśleć każdy szczegół aranżacji, by stworzyć spójną, czystą formę. Ponadto, choć styl skandynawski współtworzy japandi, nie powinniśmy zdominować nim przestrzeni. Często wykorzystywane w scandi płyty drewnopochodne malowane farbami nie mają tu racji bytu. Liczą się naturalne materiały, niekorzystające w produkcji z chemii. Ich różnorodne faktury będą grały pierwszorzędną rolę, zastępując wielobarwne elementy i wzory.

Kolejną, znaczącą różnicą między stylami to zdecydowanie podejście do dekoracji wolnej przestrzeni. Styl skandynawski eksponuje przedmioty użytkowe i dekoracyjne, japandi – wręcz przeciwnie. To konieczność chowania elementów wyposażenia w obszernych zabudowach. Charakterystyka skandynawskiego wystroju to także seria zdjęć i obrazów umieszczanych (często na kilku jednocześnie) ścianach. W japandi raczej rezygnujemy z tego elementu na rzecz gry kolorem – dużych płaszczyzn pomalowanych grafitem bądź wyrazistych akcentów.

przykładowa aranżacja kuchni japandi, białe ściany, białe fotele

Jak zastosować styl japandi we własnych wnętrzach?

Po pierwsze, należy pamiętać o umiarze. Zamiast wielobarwnych dodatków, należy wybrać kilka intrygujących w swojej prostocie elementów. Idealne rozwiązanie to naczynia naprawiane techniką kintsugi. Dotyczy to także ogólnej ceramiki i glinianych rzeźb. W stylu japandi nawet pojedyncze gałęzie w minimalistycznych wazonach będą wzbudzały zachwyt.

By wnętrza nie były surowe, ocieplamy je naturalnymi materiałami. Sprawdzą się dywany z morskiej trawy, jak i miękkie poduszki. Zadbajmy o nastrojowe oświetlenie, np. lampy wzorowane na orientalnych lampionach azjatyckich. Nadmiar elementów dekoracyjnych zamieniamy na rzecz jakościowych, niskich mebli. Głownie z surowców naturalnych typu: rattan, bambus czy drewno. Najważniejsze, by spełniały główne założenia, tj. były funkcjonalne, praktyczne i wygodne. By nie przytłaczać przestrzeni, polecamy wybierać lekkie modele zamiast ciężkich komód czy stołów. Poniżej lista kilku najciekawszych dodatków, którymi wykończymy aranżację wnętrza w stylu japandi.

Dodatki zgodne z założeniami stylu japandi:

  • designerskie lampy o prostej formie,
  • rośliny, np.: suche trawy i gałązki, sukulenty, drzewko bonsai,
  • naczynia z terakoty,
  • drewniane figurki, szkatułki.
styl japandi w mieszkaniu

WNĘTRZA, KTÓRE WPROWADZĄ HARMONIĘ DO TWOJEGO ŻYCIA

Mieszkanie zaaranżowane w zgodzie z zasadami stylu japandi to z pewnością idealne miejsce do życia dla wszystkich ceniących sobie spokój. We współczesnych czasach, gdy na każdym kroku dociera do nas natłok bodźców, potrzebujemy przystani, by móc się zrelaksować i odpocząć. Jeżeli tego właśnie poszukujesz, koniecznie odezwij się do nas. W NARYSUJEMY czeka na Ciebie zespół wykfalifikowanych specjalistów gotowych do stworzenia designerskiego projektu. Tworzymy indywidualne oferty zgodne z potrzebami naszych klientów. Znajdziesz nas stacjonarnie (biuro projektowe w Warszawie), jak i online na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest japandi?

Japandi określa nazwę jednego z nowszych stylów wykorzystywanych podczas aranżacji wnętrz. Łączy w sobie elementy dobrze znanych nurtów: skandynawskiego oraz japońskiego.

Co oznacza nazwa japandi?

Jest to nazwa własna jednego ze styli wnętrzarskich. Wyraz ten powstał poprzez połączenie nazw dwóch głównych stylów, z których czerpie: japońskiego (japan) oraz skandynawskiego (skandi).

Jaki rodzaj luster pasuje do wnętrza w stylu japandi?

Najlepiej sprawdzą się owalne lub okrągłe, pozbawione kanciastości. Powinny posiadać dość cienkie obramowanie w kolorze czarnym bądź w naturalnych odcieniach drewnianych.

Jakie kolory są podstawą stylu japandi?

Przeważają tu stonowane barwy powiązane z naturą: złamane biele, beże i szarości. Z pewnością nie powinno korzystać się z jaskrawych kolorów.