Epoka antyku we współczesnej aranżacji

salon w stylu vintage

Wdzięk pomieszczeń w antycznym stylu

Nurt antyczny jest jednym z najstarszych stylów wnętrzarskich, który najmocniej rozwijał się na terenie Włoch i starożytnych Aten. Współcześnie rzadko spotykamy się z wnętrzem stricte stylizowanym według mody antycznej – najczęściej będzie on modernistycznym odzwierciedleniem klasyki, które dyktuje ów design. Stworzenie aranżacji z jego wykorzystaniem może być problematyczne, dlatego w artykule podpowiemy Ci, czym się kierować, jakie detale wpasują się w dzisiejsze trendy oraz jak wygląda wnętrze inspirowane tą epoką.

domowa biblioteka

Antyczne meble

Meble antyczne bez wątpienia wyróżniają się swoją ponadczasowością, dzięki czemu uzyskujesz pewność, że posłużą Twojemu domostwu na lata! Wyposażenie w tym stylu powinno się wyróżniać, dlatego też zrezygnuj z mało skomplikowanej formy i postaw na oryginalność. Idealna będzie kanapa z licznymi zdobieniami na nóżkach i podłokietnikach, zwłaszcza jeżeli wzory będą nawiązywać do świata roślin oraz zwierząt. Aspekt, który istotnie wpływa na prezentacje mebla to materiał, z jakiego jest wykonany. W antyku wykończenia ukazują wysublimowany gust właściciela domu, dlatego wykorzystaj:

  • brąz,
  • złoto,
  • srebro,
  • marmur,
  • lite drewno.

Meble w starożytnych pomieszczeniach były ważnym elementem, stąd też ich barwa nie była przypadkowa. Kolorystyka kojarząca się z przepychem i bogactwem jest jak najbardziej wskazana, dlatego wyposażenie wypoczynkowe najczęściej mieni się kolorami takimi jak:

  • szafir,
  • zieleń,
  • czerwień,
  • burgund.

Detale antyczne

Starożytna ludność ubóstwiała ceramikę i starała się uwzględnić ją w każdym pokoju. Powszechne są ornamenty oraz płaskorzeźby, które świetnie wpasują się w nowoczesne łazienki lub kuchnie. W tych pomieszczeniach warto pokusić się o piękne blaty stworzone na bazie piaskowca, a kompletując akcesoria pasujące do tego surowca, wybierz gliniane misy, kubki, wazy – najlepiej, jeżeli pozostaną w oryginalnej bladej formie.

W antycznym stylu projektanci raczej są powściągliwi i decydują się na klasyczny układ. Aby optycznie powiększyć przestrzeń, wykorzystaj proste lustra, np. z oświetleniem. Naturalne świeczki barwy beżowej ocieplą pomieszczenie.

W starożytnych cywilizacjach wybijają się kolory jasne, wykorzystamy je m.in. w oknach, w postaci lekkich, nienachalnych firan, które dodadzą lekkości aranżacji – jest ona potrzebna, zwłaszcza jeżeli meble, które wykorzystamy, będą cięższej formy.

wejście do domu z antykami

Jak zaaranżować ściany?

Najprostszą drogą wydaje się wybranie farby w jasnym odcieniu, jakim jest beż lub biel. Natomiast jeżeli nie odpowiada Ci takie standardowe rozwiązanie powszechne dla większości domów, wybierz płytki stworzone z masywnego kamienia, jakim jest choćby kwarcyt czy też piaskowiec. To fantastyczny sposób wykończenia, inspirujący się dawnymi epokami. Oczywiście Ci najbardziej odważni zdecydują się również na posadzkę w takim klimacie. Poza korzyściami, które płyną z prezencji tego surowca, uzyskujemy pomieszczenia w dużym stopniu wygłuszone, dlatego też zaleca się go domostwom znajdującym się w ścisłym centrum.

Nie zapominajmy o sztandarowym detalu, który od razu przywołuje na myśl epokę antyku, czyli o kolumnie. Nie musi być wyeksponowana w całej okazałości – wystarczy, jeśli zaaranżujemy jej część, np. bazę lub ozdobny gzyms.

biała, skórzana sofa

Ożyw swoje wnętrze z unikalnym stylem

Zalety mieszkania z antykami są niepodważalne – unikalny urok, historia i wyjątkowy styl. Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY oferuje profesjonalne usługi projektowania i aranżacji wnętrz z antykami. Dzięki jego projektom, każde mieszkanie zyskuje niepowtarzalny charakter i harmonię, zgodnie z zasadami FengshuiHome. Pozwól nam stworzyć dla Ciebie unikalny projekt, który przekształci Twoje mieszkanie w miejsce pełne historii i piękna. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki powinny wyglądać antyczne meble?

Antyczne meble wyróżniają się swoją elegancką formą oraz bogactwem zdobień na nóżkach i podłokietnikach. Zwykle są wykończone złotem, srebrem lub brązem.  

Czym wyróżnia się wnętrzarski styl antyczny?

Wnętrzarski styl antyczny wyróżnia się swoją elegancką formą, którą zawdzięcza m.in. ceramicznym dodatkom i wspaniałym oryginalnym meblom. Antyk od wieków inspirował artystów wszelkiej maści, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić jego elementy nawet do współczesnych projektów. 

Jakie są cechy stylu antycznego w aranżacji wnętrz?

Styl antyczny cechuje się elegancką, ponadczasową formą i bogactwem zdobień. Wnętrza inspirowane antykiem charakteryzują się wykorzystaniem materiałów takich jak marmur, brąz, złoto, srebro i lite drewno. 

Jakie detale można wykorzystać w aranżacji antycznego wnętrza?

W aranżacji antycznego wnętrza można wykorzystać detale takie jak: inspirowane starożytnością wyposażenie, ceramika, płaskorzeźby, blaty z piaskowca, lustra i naturalne świeczki. Razem skompilowane, stworzą oryginalny i niespotykany dzisiaj efekt.