Site stats

EKLEKTYZM W TWOIM DOMU 

duże łóżko, rośliny, obrazy z geometrycznymi wzorami

JAK ŁĄCZYĆ RÓŻNE STYLE W JEDNYM WNĘTRZU?

Styl eklektyczny w XIX w. oznaczał mieszaninę baroku, renesansu i klasycyzmu, jednak współcześnie nabrał nieco innego wymiaru. Wnętrza eklektyczne charakteryzują się mnogością gatunków i stylów, które zostały użyte podczas projektowania. Nie oznacza to jednak chaosu, gdyż styl eklektyczny wbrew pozorom posiada pewne zasady, których należy przestrzegać podczas aranżacji wnętrza. Dowiedz się, jak z pozornie niezorganizowanego stylu eklektycznego, stworzyć wnętrzarskie dzieło sztuki.  

tapicerowana kanapa z pikowanym obiciem

KILKA STYLÓW W JEDNYM 

Patrząc na wnętrze urządzone w stylu eklektycznym, możemy zauważyć kontrowersyjne zestawienia antycznych i nowoczesnych mebli lub oszczędnych dekoracji z futurystycznymi przedmiotami. Pozornie niepasujące do siebie barwy i faktury, razem mogą tworzyć zachwycającą przestrzeń. Przy tak dużej dowolności, łatwo możemy popełnić błąd, jednak w tym tkwi prawdziwy urok stylu eklektycznego. Dzięki niemu możemy stworzyć miejsce, które będzie wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Projektowanie wnętrz w duchu eklektyzmu jest idealne dla osób, które posiadają wiedzę o stylach i z różnorodnych środowisk i okresów czasowych. Najbardziej istotnym procesem jest jednak stworzenie z nich harmonijnej kompozycji, co niejednokrotnie może stanowić wyzwanie. Styl eklektyczny daje możliwość operowania wszystkimi znanymi stylami, takimi jak: 

  • styl retro, 
  • styl śródziemnomorski, 
  • styl klasyczny, 
  • styl etniczny. 

Kluczem do zrównoważonego czerpania z nich wszystkich jest ustalenie wspólnego motywu, który połączy pozornie niepasujące do siebie elementy. Taką funkcję może pełnić jednolity kolor ścian, który dzięki swojej neutralności, pozwoli wybrzmieć wyposażeniu mieszkania oraz użytym dodatkom. Celem projektowania wnętrz w stylu eklektycznym jest wzajemnie uzupełnienie się wszystkich jego składowych. Jego ogromną zaletą jest fakt, że dzięki niemu, mamy możliwość stworzenia własnego, indywidualnego sposobu na urządzenie mieszkania, który nie powtórzy się w żadnym innym domu. W zależności od naszego poczucia estetyki, możemy postawić na prostotę lub zaszaleć z krzykliwymi kolorami. Satysfakcja czerpana z przestrzeni, urządzonej na własnych warunkach jest bezcenna. 

kolorowe meble, rośliny, obrazy

SZTUKA ŁĄCZENIA KOLORÓW 

Aby uniknąć nadmiernego poczucia chaosu, warto rozważyć jednolity kolor dekoracji, który będzie stanowić motyw przewodni pomieszczenia. Przy tak dużych możliwościach w wyborze elementów ozdobnych, mebli i wyposażenia, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie neutralnych kolorów na ścianach. Dzięki pastelowym, szarym, beżowym i brązowym odcieniom unikniemy efektu pozornego bezładu. Spokojne kolory będą szczególnie pożądane w pomieszczeniach, które są przez nas najczęściej odwiedzane. Jeśli jednak jesteśmy wielbicielami intensywnych kolorów, nie musimy się ich obawiać. W eklektycznym domu znajdzie się miejsce dla bardziej ekstrawaganckich barw i odcieni, które dodadzą pomieszczeniu unikatowego stylu. Aby uniknąć chaosu, warto skupić się na trzech podstawowych kolorach, które staną się podstawą aranżacji naszej przestrzeni. W styl eklektyczny dobrze będą wpisywać się również jaskrawe akcenty, którymi możemy ozdobić ściany. Czasem może być to element w kontrastującym z tłem kolorze, a czasem delikatny dodatek. Szczególnie dobrze prezentuje się jednak zestawienie ze sobą tekstyliów w podobnym kolorze. Dobierając paletę barw w pokoju, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim własną intuicję i preferencje. Jeśli w aranżacji wnętrza używamy stylu barokowego lub klasycznego, do ścian w neutralnych kolorach można dodać sztukatorskie elementy lub złocenia. Natomiast jeśli w naszym wnętrzu łączymy styl loft, sufit warto przyozdobić metalowymi elementami konstrukcyjnymi lub belkami. Jednolity kolor na ścianie pozwala na użycie różnego rodzaju dekoracji, takich jak: obrazy, tynki dekoracyjne, fototapety czy ozdobne płytki. Wyrazisty wzór na tapecie ożywi przestrzeń i wypełni ją przyjemnymi i ciekawymi dla oka kolorami. 

MEBLE I OZDOBY W STYLU EKLEKTYCZNYM 

Dobierając meble do naszego wnętrza w stylu eklektycznym, możemy sięgnąć zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości. Zestawienie przedmiotów w stylu vintage z nowoczesnym wyposażeniem jak najbardziej wpisuje się w filozofię eklektyzmu. Do salonu urządzonego w takim stylu idealnie będą pasować tapicerowane sofy, kanapy i fotele. Meble mogą wyróżniać się również dzięki niestandardowym kształtom czy kolorom, a także pikowanym odbiciom i eleganckim nogom. Podczas projektowania wnętrza warto zapoznać się z rynkiem, na którym dostępny jest olbrzymi wybór tapicerowanych mebli, które z pewnością przykują uwagę. Materiały używane w aranżacji mieszkania w stylu eklektycznym powinny być jak najbardziej różnorodne. Połączenia szkła i drewna, solidnego stołu z metalowymi stołkami to kontrasty, które dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu. Sposób, w jaki udekorujemy nasz eklektyczny dom, zależy tylko od naszej inwencji twórczej, ponieważ omawiany styl charakteryzuje się w tym obszarze bardzo dużą swobodą. Możemy użyć lamp, dywanów, wazonów, rzeźb czy figurek lub pamiątek, które przywieźliśmy z dobrze wspominanej podróży. Styl eklektyczny odkłada na bok minimalizm i skupia się na tworzeniu niepowtarzalnych dekoracji, których kolorystyka może stawiać na kontrast lub uzupełnienie barw użytych już wcześniej w pomieszczeniu. Dlatego idealnie sprawdzą się tu również ciężkie zasłony wykonane z jedwabiu lub aksamitu oraz kryształowe żyrandole w stylu vintage.  

kolorowe kanapy, drewniane dodatki, rośliny

ARANŻOWANIE WNĘTRZ Z PASJĄ

Styl eklektyczny jest wymagający, ponieważ w aranżacji przestrzeni wymaga znajomości wielu technik i estetyk w taki sposób, by stworzyć ciekawą przestrzeń. Specjaliści z NARYSUJEMY to doświadczeni fachowcy, których największą pasją jest aranżacja wnętrz dla klientów z Warszawy i całej Polski. Z przyjemnością pomogą Ci stworzyć przestrzeń w stylu eklektycznym, która będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.