Site stats

Egzotyka w Twoim wnętrzu

maski w afrykańskim salonie

Słoneczne barwy i magia dekoracji

Dzisiejsze projekty wnętrz uwielbiają czerpać inspirację z terenów Afryki. Barwy i akcesoria z tego kontynentu wzbogacają pomieszczenia o nieznane dotąd odczucia, wynikające z magii słonecznych odcieni i niespotykanych dekoracji. Co więcej, wprowadzenie afrykańskiego designu, jest banalnie proste. Nie musisz się nawet decydować na generalną przebudowę. Niekiedy to kwestia detali i odpowiedniego wyposażenia.

pomarańczowe ściany, chodniki we wzory

Czym wyróżnia się motyw afrykański?

Zacznijmy od tego, czym na pewno nie jest ten styl. Nie spodziewajmy się stuprocentowego oddania tubylczych domków, które nierzadko tworzy glina i trzcina. Afrykańska inspiracja tyczy się raczej nowoczesnej i bogatej odsłony, znanej dla poszukiwaczy przygód z Europy w dziewiętnastym stuleciu. To oni przywieźli tę stylistykę ze sobą i tym samym – stali się ambasadorami stylu afrykańskiego.

Tradycyjne budowle dla ludności tego kontynentu, nie były wystarczające dla bogatych, przywykłych do korzystania z udogodnień – podróżników. Mimo to, ich oczarowanie safari przyczyniło się do rozwoju afrykańskiego stylu wnętrzarskiego. Zwykle w postaci motywów znanych z wnętrz mieszkańców Kenii, Tanzanii czy Zambii.

Aranżacja afrykańska bywa mylona ze stylem kolonialnym, nie jest to całkowicie błędne przekonanie, ponieważ niejednokrotnie tworzone są projekty, kompilujące te dwa designy. Nie rozwodząc się nad różnicami, kolonialne wnętrza łączą sznyt brytyjski z etno. Natomiast afrykański zawiera w sobie europejskie akcenty, które zestawimy z typowymi, rodzimymi detalami plemion.

wnętrze jak na safari

Na czym powinniśmy się skupić?

Przyjrzymy się bliżej barwom i surowcom tego stylu. Zaczynając od palety, pomieszczenia najczęściej mienią się odcieniami Matki Ziemi:

  • zielony,
  • piaskowy,
  • różne wariacje brunatnego.

Poza tymi pigmentami wyróżniają się kolory Słońca:

  • oranże,
  • wyrazisty żółty,
  • ognista czerwień,
  • oraz czarny nawiązujący do suszy i zwęglonej ziemi.

A jakie surowce są kluczowe? Będą to przyjazne dla środowiska produkty, przede wszystkim powstałe z rattanu, wikliny, skóry i drewna – nierzadko heban, mahoń i palisander. Mają one swoje wady, ponieważ nie należą do materiałów łatwo dostępnych czy tanich. Niemniej jednak uchodzą za surowce niezwykle wytrzymałe oraz nie chłoną wody – stąd spiszą się na medal w pomieszczeniach kuchennych i łaźniach. Panele w naszych wnętrzach powinny nawiązywać do egzotyki, dlatego serdecznie zachęcamy do wykorzystywania wcześniej wymienionych rodzajów drewna. Nasze pomieszczenia w takim wydaniu wiernie oddadzą klimat safari, zwłaszcza jeżeli na podłodze umieścimy dywany nawiązujące do umaszczenia zwierząt.

Okazuje się, że współcześni projektanci propagują wykorzystanie bambusu w różnych formach. Wyposażenie z tego surowca jest trwałe i piękne, dzięki czemu wyróżnia się ponadczasowością. Pięknie zaprezentują się delikatne parawany, podkładki czy rolety nawiązujące wyglądem do trawiastych, liściastych dachów.

Wyposażenie z safari

Dlaczego by nie zaczerpnąć co nieco z designu kolonialnego? Będzie to dobre połączenie!, Chcemy zaznaczyć jednak, że musisz wyważyć ilość dodatków, bo zbytni przepych i urodzaj, przytłoczy każdego, kto tylko przekroczy próg Twojego domu. Żeby nie wpaść w taką pułapkę, skorzystaj z mebli tkanych np. z wikliny. Ich łagodny wygląd przełoży się na przytulność i spójność wnętrza.

Postaraj się dopasować światło do stylu. Najlepiej, jeśli tonacja będzie dosyć ciepła. Sama podstawa lamp powinna być ciekawa, dlatego proponujemy glinianą lub drewnianą formę. Osoby o artystycznym uosobieniu z pewnością spróbują ozdobić ją typowymi wzorami plemiennymi.

W jadalni, zamiast luksusowego żyrandolu, powiesisz modele z wiklinowym kloszem. Przypomną w ten sposób o kobietach, noszących żywność w koszach na głowie.

Przydadzą się również wszelkie meble imitujące plecionki (z rattanu lub wikliny) w roli siedzeń, stołów czy nawet kredensów. Z pewnością kojarzysz je z aranżacji ekologicznych lub ostatnio niezwykle popularnej – boho. Takie elementy są cenne we wnętrzach, w których znakomita większość wyposażenia jest w ciemnej tonacji.

zagłówek w motyw zebry, szare ściany

Ludowe akcesoria

Nie wszystkie akcesoria będą wykorzystywane w każdym wnętrzu. Jest to ściśle powiązane z projektem, który wybierzemy. Dodatki będą inne w zależności od terenu, którym się inspirujemy. Afryka jest ogromnym kontynentem, w którym ilość plemion i kultur jest ogromna. Dlatego nie popełnijmy błędu mieszania symboli różnych ludów – zwłaszcza jeżeli istnieje między nimi konflikt.

Bez dwóch zdań najpopularniejsze będą detale, takie jak ludzkie twarze, kształty zwierząt, prymitywne narzędzia. Zjawiskowe będą także  motywy instrumentów – bongosy, kalimba czy djembe. Możesz powiesić je na ścianie lub postawić w konkretne miejsce i stworzyć mały kącik muzyczny. Dodatkowo nawiązując do tubylczych chat, pokuś się o gliniane naczynia lub wazony. Zaaranżuj w nich egzotyczne rośliny, takie jak liany, kalie, aloesy i sukulenty.

Magia egzotycznych aranżacji

Odkryj magię egzotycznego stylu w swoim mieszkaniu z pomocą doświadczonego zespołu projektantów wnętrz z NARYSUJEMY. Nasze usługi projektowania i aranżacji wnętrz pozwalają wprowadzić niepowtarzalną egzotyczną aurę do Twojego domu. Dzięki naszym projektantom wnętrz osiągniesz funkcjonalność i oryginalność, zachowując przy tym unikalny charakter swojego mieszkania. Przekształć swoje wnętrze w egzotyczną oazę z nami! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym różni się styl kolonialny od afrykańskiego?

Kolonialne wnętrza łączą sznyt brytyjski z aranżacją etno. Natomiast stylistyka afrykańska zawiera w sobie europejskie akcenty, które zestawimy z typowymi, rodzimymi detalami plemion. Jeżeli interesują Cię dodatki afrykańskie, przeczytaj artykuł.

Jaki ciekawy styl wybrać dla swojego wnętrza?

Wybierz styl, który będzie wyróżniać się na tle europejskich standardów. My proponujemy egzotyczny styl afrykański, o którym przeczytasz w artykule.