Image Alt

Drewno w Twoim wnętrzu 

renowacja mebli vintage

Drewno ponadczasowym materiałem 

O drewnie możemy powiedzieć, że jest długowieczne, eleganckie i nadaje szlachetnego wyglądu, jednocześnie sprawiając, że wnętrze jest przytulne. Ten materiał z powodzeniem wykorzystać w wielu aranżacjach. Nadaje wnętrzu ciepła i naturalności. Jest uniwersalne, może być użyte do stworzenia pięknej podłogi, jak i solidnych mebli. 

Za co cenimy drewno?

Drewno towarzyszy nam od zawsze, zarówno we wnętrzach rustykalnych, jak i nowoczesnych. Oto kilka cech, dla których warto stosować je we wnętrzach: 

 • Świetnie izoluje pomieszczenie, jednocześnie zapewniając odpowiedni przepływ powietrza. 
 • Jest ekologiczne, ponieważ elementy drewniane są biodegradowalne i nie szkodzą środowisku. 
 • W prosty sposób możemy je odnowić, często wystarczy przeszlifowanie i ponowne polakierowanie, by móc dalej cieszyć się jego pięknem. 
 • Pomaga zachować odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 
 • Może przybierać różne formy, co sprawia, że odnajdzie się w każdej stylistyce. 

Drewniane podłogi 

Główną zaletą drewnianych podłóg jest ich trwałość – zachowują piękny wygląd na długie lata, dzięki odporności na mechaniczne uszkodzenia. Możemy im nadać nowego blasku w prosty sposób, poddając cyklinowaniu i ponownemu lakierowaniu. Drewniane podłogi nadają wnętrzom przytulności oraz dobrze pochłaniają dźwięki. Świetnie komponuje się z innymi materiałami, między innymi cegłą czy płytkami. 

salon w stylu loftowym

Drewniane sufity 

Drewniane sufity nie są dosyć często spotykane, wszystko zależy od przeznaczenia i stylu budynku. Występują głównie w domkach letniskowych lub domach z bali. W jasnej stylistyce powiększają optycznie wnętrze. Sufit możemy dodatkowo ozdobić unikatowymi rzeźbieniami. W zależności od stylu wnętrza oraz pozostałych barw mamy do wyboru drewno ciemne, jasne lub z widocznymi słojami. 

Drewniane ściany 

Drewniane ściany kojarzą nam się z niemodną boazerią, jednakże w obecnych czasach mamy do wyboru duży wybór produktów, co pozwala nam stworzyć ciepłe, eleganckie wnętrze. Takie ściany stosuje się głównie w biurach oraz budynkach komercyjnych. Jednakże używając odpowiedniego drewna w ciekawym kolorze, możemy stworzyć piękną ścianę w naszym salonie lub sypialni. 

salon

Drewno w nowoczesnym wnętrzu 

Styl nowoczesny wyróżnia się: 

 • jasnymi ścianami i sufitami, 
 • przeszkleniami, 
 • gładkimi powierzchniami, 
 • funkcjonalnością, 
 • minimalizmem. 

Taka stylistyka może sprawiać wrażenie chłodnej, dlatego świetnie odnajdzie się w niej drewno, które nada wnętrzu domowego klimatu. Aranżacje nowoczesne są świetnym tłem dla drewnianych elementów, takich jak: 

 • podłoga, 
 • meble, 
 • przepierzenie. 

Drewno i biel – harmonijny duet 

Wnętrza w aranżacji drewno-biel są niezwykle efektowne. Takie zestawienie pasuje do każdego pomieszczenia, od pokoju dziecięcego po salon, kuchnie, jadalnie, sypialnię oraz łazienkę. W szczególności sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, ale również w klasycznych i tradycyjnych. Biel, optycznie powiększająca przestrzeń, uwydatni piękno elementów drewnianych. Zaletą takiego połączenia jest również to, że do bieli pasuje drewno w każdym odcieniu i formie. Łącząc tą barwę z jasnym surowcem, możemy zaszaleć z dodatkami, wybierając mocną i intensywną kolorystykę, np. butelkową zieleń. 

Drewno w stylu skandynawskim 

We wnętrzach skandynawskich drewno odgrywa główną rolę, ponieważ styl ten charakteryzuje się doborem naturalnych materiałów. Proste, drewniane meble i podłogi oraz białe ściany to jego charakterystyczne elementy. Świetnym pomysłem będzie stworzenie aranżacji w salonie z wykorzystaniem drewna na ścianach oraz kamienia. Dekoracja nie musi wyglądać jak boazeria z dawnych lat, wystarczy odpowiednio dobrany gatunek surowca, bez połysku, pomalowany na ciekawy kolor, np. miętowy, by stworzyć piękne i eleganckie wnętrze. 

Ściana z drewna 

Do wnętrza drewno możemy wprowadzić nie tylko za pomocą podłogi czy mebli. W obecnych czasach mamy duży wybór elementów dekoracyjnych takich jak: 

 • ramki na zdjęcia, 
 • plastry i krążki drewniane, 
 • ażurowe panele, 
 • ozdoby, np. mapa świata czy podobizny zwierząt. 

Pielęgnacja drewnianych powierzchni 

By drewno zachowało swój charakter oraz piękno na wiele lat, musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Powierzchni wykonanych z tego materiału nie możemy mocno moczyć, ponieważ nie lubi on wilgoci. Ważna jest systematyczność podczas sprzątania oraz używanie dedykowanych środków oraz akcesoriów. Najlepiej sprawdzą się ścierki oraz mopy z mikrofibry. Do delikatnych mebli oraz blatów wystarczy ściereczka nasączona zwykłą wodą. Należy pamiętać o odpowiednich preparatach także podczas odnawiania drewnianych powierzchni.  

Aranżacje z wykorzystaniem drewna 

Jak wspomnieliśmy wyżej, drewno jest materiałem ponadczasowym i pasuje do każdego wnętrza. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Jeżeli jesteś fanem drewnianych elementów, ale nie masz pomysłu, jak je wprowadzić do swojego domu lub mieszkania, zostaw to nam. Serdecznie zapraszamy do kontaktu na narysujemy.pl. 

korytarz

ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY

NARYSUJEMY to profesjonalna firma zajmująca się projektowaniem wnętrz. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale z przyjemnością wykonujemy usługi zdalnie, na terenie całej Polski. Specjalizujemy się w projektowaniu unikalnych i funkcjonalnych wnętrz, które odpowiadają potrzebom naszych klientów. Jeśli szukasz najlepszych rozwiązań dla swojego domu lub biura, zapraszamy do współpracy z nami. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są właściwości posiada drewno?

Główne cechy charakterystyczne drewna to: świetna izolacja, możliwość przybierania różnej formy i odnowienia w prosty sposób. Ten surowiec nie lubi wilgoci, dlatego należy uważać podczas sprzątania, aby nie przesadzić z wodą

Do jakich pomieszczeń możemy użyć drewna?

Drewno sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, ponieważ możemy użyć go w formie podłogi, sufitu, mebli, jaki i ciekawych elementów ozdobnych. Świetnie komponuje się z bielą, ale odnajdzie się również w towarzystwie innych barw. 

Jak pielęgnować drewniane elementy?

Podczas pielęgnacji musimy pamiętać przede wszystkim o systematyczności oraz odpowiednich preparatach i akcesoriach do sprzątania. Do ścierania kurzu wystarczy ściereczka z mikrofibry nasączona wodą, natomiast do mycia podłogi warto użyć mopa z mikrofibry oraz dedykowanych preparatów.