Site stats

Dowiedz się więcej o shabby chic

sypialnia z różowymi dodatkami

Romantycznie i sentymentalnie

Czy słyszałeś o wnętrzu w stylu shabby chic? Ten pełen paradoksów motyw projektowania wnętrz zyskuje na popularności. Urok i czar shabby polega na połączeniu pozornej niedbałości z eleganckim przepychem. Jeśli jesteś osobą o romantycznej i sentymentalnej duszy to omawiany styl z pewnością podbije Twoje serce.  

Geneza shabby chic 

Kraj pochodzenia stylu shabby chic to Wielka Brytania. Genezę datuje się na przełom XIX oraz XX wieku, kiedy to na wyspy przybywali liczni dobrze urodzeni mieszkańcy. Ich pełne elegancji wakacyjne domy stały się główną inspiracją stylu shabby chic. Stał się popularny dzięki poczytnej gazecie, zajmującej się tematyką aranżacji wnętrz. Za główną twórczynię tego stylu uważa się do dziś Rachell Aswell, która jako młoda pisarka oraz projektantka wnętrz, poświęcała shabby chic dużą część swoich książek. Styl ten powrócił ponad trzydzieści lat temu, kiedy to pojawił się w domach mieszkańców Stanów Zjednoczonych, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat i do dziś podbija serca miłośników wnętrz z duszą.  

Czym jest styl shabby chic? 

Styl wnętrzarski, nazywany shabby chic, wywołuje skojarzenia z letnimi, brytyjskimi rezydencjami z początku XX w. Wnętrza charakteryzują się dużą lekkością, subtelnością i wyraźną nutką romantyzmu. Mimo, że powierzchownie może sprawiać wrażenie chaotycznego, jest to dobrze przemyślany sposób na projektowanie wnętrz, które zwykle są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Wyżej wspomniany styl nawiązuje do różnych kierunków wnętrzarskich, takich jak retro, styl klasyczny czy vintage. Wśród nich wyróżnia się jednak bardzo charakterystyczną cechą, a mianowicie celowym postarzaniem mebli oraz elementów dekoracyjnych. Całe wyposażenie, które znajduje się we wnętrzu shabby chic powinno wyglądać na wiekowe i używane.  

dekoracje w stylu shabby chic

Etymologia shabby chic 

U wielu osób pojęcie ,,shabby chic’’ nie będzie przywoływało żadnych skojarzeń. Pierwsze słowo oznacza coś zużytego lub brudnego. Natomiast ,,chic’’ to określenie wytworności i luksusu. To połączenie pozornie niepasujących do siebie wyrazów tłumaczy się jako ,,sfatygowany szyk’’. Jednak owo wyrażenie w sposób doskonały prezentuje to, czym jest styl shabby chic. Ten dość paradoksalny motyw łączy w sobie elementy nawiązujące do luksusu, takie jak: błyszczące tkaniny, wyrafinowane rzeźbienia, koronkowe wykończenia. Wytworne dekoracje celowo tworzy się w ten sposób, aby wyglądały na zaniedbane i stare. Takie pozornie niepasujące do siebie połączenie sprawia, że wnętrza shabby chic jak żadne inne, cechują się romantyzmem i podbijają serca miłośników domów z duszą. W mieszkaniu znajdzie się miejsce jednocześnie na retro meble, jak i przedmioty w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu.  

Motyw kwiatowy oraz detale 

Charakterystyczną cechą opisywanego trendu jest częste wykorzystanie kwiatowego wzoru. Rośliny mogą być obecne dosłownie wszędzie. Zarówno na ścianach, gdzie będą wspaniale prezentować się na tapetach, jak i na tapicerowanych meblach wypoczynkowych. Motyw kwiatowy może przewijać się również na ozdobnych poduszkach czy kocach. Styl shabby chic to przede wszystkim misternie wykonane detale, które nadadzą wnętrzu odpowiedniego charakteru. Dobrze sprawdzą się tutaj ozdobne uchwyty mebli, które mogą być srebrne lub rzeźbione z drewna. Zawsze należy kłaść nacisk na ich estetyczne wykonanie. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie szklanych lub ceramicznych naczyń. Nie zapominaj o wszechobecnych falbanach i koronkach.  

kwiaty w białym koszyku, jasne dodatki

Romantyczność w kolorach 

Styl shabby chic opiera się na mocno okrojonej palecie barw, wśród której dominują odcienie, takie jak: 

  • zielenie, 
  • róże, 
  • błękity, 
  • beże, 
  • szarości. 

Szczególnie dobrze widziane są pastelowe, stonowane kolory. Dzięki użyciu takiej palety kolorystycznej, wnętrza wydają się być delikatne, harmonijne i niesłychanie kobiece. Pokój urządzony w ten sposób z pewnością jest wyjątkowy. Użycie przeważającej ilości bieli lub szarości pozwoli uzyskać nieco bardziej nowoczesny wygląd domu. Aranżacja wnętrza będzie jeszcze bardziej interesująca, gdy uzupełnimy ją o elementy w ciemnych kolorach.  

Kilka słów o dodatkach 

Romantyczne i eleganckie wnętrze nie może obejść się bez doskonale dobranych dodatków, które nadadzą mieszkaniu klasy i wyjątkowości. W wyborze dekoracji ważny jest przewodni motyw, który je wszystkie połączy, np. kolor. Warto wybrać takie dodatki, które będą utrzymane w jasnych barwach. Tego typu elementy dekoracyjne doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu shabby chic, ale również skandynawskim czy klasycznym. Jakie dodatki będą najbardziej odpowiednie?  

  • świeczniki z licznymi ornamentami, 
  • misternie zdobione szkatułki, 
  • koronkowe serwetki, 
  • ozdobne obrusy oraz firanki, 
  • wiekowe zegary, 
  • liczne zawieszki.  

Wnętrze w stylu shabby chic nie może obejść się bez luster oraz obrazów, koniecznie z ozdobnymi ramami. Dekoracje można wykonać własnoręcznie. Szczególnie dobrze prezentują się dodatki stworzone metodą decoupage.  

Jakie meble wybrać? 

Styl shabby chic jest niezwykle wymagający pod kątem wyboru mebli. Projektowanie wnętrza według tego motywu wymaga użycia dużej ilości elementów wyposażenia w różnych wydaniach. Szczególnie pożądane są niewielkie stoliki czy eleganckie szezlongi. Wszechobecne meble pozwalają w pełni stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza z duszą w stylu shabby chic. Aby stworzyć klimat rodem z Wielkiej Brytanii, z końca XIX wieku, warto przemyśleć zakup mebli takich jak: 

  • bogato zdobione szafy, 
  • wyrafinowane toaletki, 
  • ludwikowe krzesła, 
  • komody na finezyjnych nóżkach, 
  • bujane fotele, 
  • staromodne kredensy.  

Obowiązkową cechą mebli jest ich postarzenie oraz utrzymanie w kolorach romantycznej bieli lub złamanego różu.  

Postarzanie mebli 

Projektowanie wnętrza według zasad opisywanego stylu wnętrzarskiego niekoniecznie musi oznaczać zakup drogich antyków. Nawet całkiem nowe meble można przerobić w taki sposób, by idealnie wpasowały się we wnętrza pomieszczeń shabby chic. Stylizowanie mebli na wiekowe to obowiązkowy proces podczas projektowania wnętrza. Postarzanie może zostać wykonane za pomocą techniki wybielania, która z całą pewnością pozwoli uzyskać oczekiwany efekt. Na czym polega ten zabieg? Pierwszym etapem jest pokrycie powierzchni mebla ciemną farbą, a następnie ponowne pomalowanie go. Podczas drugiego kroku używa się farby o białym kolorze. Przetarcia, które sprawią, że mebel będzie wyglądał na mocno wysłużony, można stworzyć przy pomocy papieru ściernego drobnoziarnistego. Konieczne jest jednak uprzednie przygotowanie i zabezpieczenie mebla.  

Projekt, który odzwierciedla Ciebie

Czym jest NARYSUJEMY? To zespół składający się z profesjonalistów, których połączyła pasja do projektowania niesamowitych wnętrz. Z wielką przyjemnością podpowiemy Ci, w jaki sposób stworzyć pomieszczenie, które będzie prezentowało swoje atuty w pełnej okazałości. Spełniaj swoje wnętrzarskie marzenia z nami! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym jest styl shabby chic? 

To styl wnętrzarski nawiązujący do wystroju letnich rezydencji bogatych, angielskich lordów z końca XX wieku. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest celowe postarzanie mebli, aby wyglądały na wiekowe. Wnętrze w stylu shabby chic jest wypełnione dużą ilością mebli oraz dodatków. 

Jakich dodatków użyć we wnętrzu shabby chic?

W pomieszczeniu urządzonym według zasad stylu shabby chic dobrze sprawdzą się ozdobne świeczniki, obrazy, lustra w złotych ramach, zawieszki czy eleganckie toaletki. Nie jest to styl minimalistyczny, a więc wskazana jest duża ilość elementów dekoracyjnych. Dowiedz się, jakich dodatków użyć. 

Jaka kolorystyka dla wnętrza shabby chic?

Styl shabby chic operuje niewielką paletą barw, tworząc wnętrza, w których dominuje biel, beże oraz pudrowy róż. Takie kolory pozwalają stworzyć nastrój harmonii i spokoju. Przeczytaj więcej o niedocenianym stylu shabby chic.