Domowa dżungla, czyli jak wprowadzić rośliny do swojego domu

ciemne ściany, drewniana podłoga, rośliny domowe

Wprowadzenie do świata roślin

Zakup pierwszej rośliny doniczkowej to wbrew pozorom dość poważna decyzja. Musimy mieć pewność, że w biegu życia codziennego znajdziemy chwilę na to, aby zająć się nowym mieszkańcem naszego domu. Co więcej, należy liczyć się z uzależniającymi konsekwencjami takiego zakupu, bo gdy kupimy już jedną roślinę i zauważymy jej wzrost, to ciężko powstrzymać się przed nabyciem kolejnej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak z głową rozpocząć przygodę z roślinami domowymi!

Ilość czy jakość?

To pytanie, które powinniśmy zadać sobie przy zakupie pierwszej rośliny. Kiedy w naszym mieszkaniu pojawia się nowy, zielony akcent, bardzo ciężko powstrzymać się przed następnym zakupem. Na początku przygody z kwiatami doniczkowymi zwykle jednak popełniamy jeden z podstawowych błędów — kupujemy pod wpływem chwili. Kiedy dopiero zaczynamy naszą hodowlę, należy postawić na te odmiany, które są proste w utrzymaniu i wybaczą nam potknięcia. Do tego grona należą chociażby monstery, czyli pochodzące z Meksyku rośliny o ogromnych, dziurawych liściach. Mnogość odmian oraz rozmiary, które osiągają, tylko zachęcają do zakupu. Osoby początkujące mogą też zainteresować się aloesem. Jest on niezwykle odporny, a przy tym ma właściwości prozdrowotne. Można również pokusić się o zakup następujących roślin:

  • sansewieria,
  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulkas,
  • litopsy.
biała sofa, białe ściany

Cztery kąty dla zielonego domownika

Aby nasze zakupy miały sens, a rośliny mogły rosnąć i piąć się ku sufitom, należy zwrócić uwagę na panujące w naszych pomieszczeniach warunki. Różne kwiaty lubią różne natężenie światła czy ilość wody. Poniższa tabelka powinna ułatwić wybór roślin.

PomieszczenieWarunkiPrzykładowe rośliny
KuchniaWyższa temperatura, ryzyko zachlapania tłuszczem, różny stopień nasłonecznienia i wilgoci.Storczyk, aloes, guzmania, zioła (tymianek, bazylia, mięta, rozmaryn).
ŁazienkaPara wodna, różny stopień wilgotności, wysoka temperatura, zwykle brak okien.Skrzydłokwiat, paproć, kalatea.
SalonRóżny stopień nasłonecznienia i wilgoci.Pilea, palma, filodendron.
SypialniaRóżny stopień nasłonecznienia i wilgoci.Zielistka, papirus, sansewieria.

W jakim miejscu postawić roślinę?

rośliny domowe, wiklinowa pufa, pomarańczowa sofa

Oto kolejne pytanie, które należy sobie zadać. Odpowiedź na nie zwykle jest inna dla każdego kwiatu, w zależności od jego wymagań. Na stole w jadalni postawimy małe rośliny, niezajmujące dużo miejsca. Parapety warto ozdobić światłolubnymi kwiatami i systematycznie wymieniać je z innymi, które w zależności od pory roku lubią różne natężenie światła. Komody i szafki to kolejne świetne miejsca dla naszych roślin. Szerokie blaty dają możliwość stworzenia wyjątkowych kompozycji, dopełnionych przez ozdobne doniczki. Warto też zainteresować się kwietnikami – to bardzo dobry sposób na wyróżnienie naszej zielonej dżungli. Obecnie w sklepach jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę ciekawe kwietniki w wielu stylach i w dobrej cenie. Rośliny możemy również postawić na wiszących półkach, zawiesić je pod sufitem, a te większe po prostu postawić na podłodze. Opcji, jak widać, jest wiele.

Czynniki prozdrowotne

Osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi, powinny zainteresować się roślinami-pomocnikami. Zielone kwiaty podczas procesu fotosyntezy pochłaniają nie tylko dwutlenek węgla, ale też inne zanieczyszczenia, w zamian uwalniając tlen. Taka zdolność sprawdzi się zwłaszcza w tzw. okresie grzewczym, kiedy otwarcie okna naraża na przeziębienie, a w pomieszczeniu panuje nieznośny zaduch. Wśród roślin, które efektywnie wytwarzają tlen i mają działanie antysmogowe, znajdują się:

  • dracena wonna,
  • bluszcz pospolity,
  • figowiec Benjamina,
  • chryzantema wielokwiatowa.

Warto przy tym zaznaczyć, że działanie antysmogowe mają nie tylko liście, ale również cały system korzeniowy, dlatego należy zapewnić naszym kwiatom dobrej jakości podłoże, w którym będą mogły oddychać, a co za tym idzie — rosnąć.

Rośliny uwalniają również parę wodną, wpływając na poprawę wilgotności powietrza. Ta zdolność może uchronić nas od przeziębień, bólów gardła czy suchego kaszlu.

Jak widać, rośliny mają wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki którym, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym możemy uniknąć wielu niepotrzebnych chorób. Może warto zainwestować nasze środki w dracenę albo aloes, zamiast tracić je na kolejne suplementy?

szara sofa narożnik, białe ściany, rośliny domowe

Coś dla miłośników gotowania

U osób, które lubią gotować i eksperymentować w kuchni, sprawdzą się przede wszystkim zioła. Na kuchennych parapetach w okresie jesienno-zimowym można hodować tymianek, bazylię, miętę oraz wiele innych roślin. Ich zapachy i smak świetnie dopełnią każde danie, a odmienne kształty liści sprawią, że pomieszczenie stanie się ciekawsze w odbiorze. Na wiosnę i lato zioła można przenieść na balkon lub taras, gdzie będą miały bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym.

Rośliny w zasięgu Twojej ręki

Rośliny doniczkowe to praktyczne rozwiązanie dla miłośników zieleni. Wybór kwiatów w sklepach jest tak ogromny, że nawet najbardziej wymagające i najtrudniejsze do aranżacji pomieszczenia bez problemu wypełnimy zielenią oraz ozdobnymi doniczkami. Jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie warunki, te odwdzięczą nam się pięknymi, bogatymi kwiatami, soczyście zielonymi liśćmi oraz czystym, przyjemnie wilgotnym powietrzem.

Firma NARYSUJEMY może pomóc Ci w urządzeniu małej dżungli w Twoim domu! Nasi eksperci z przyjemnością wskażą odpowiednie rośliny, które urozmaicą Twoje mieszkanie i wprowadzą zieleń na Twoje półki. Skontaktuj się z nami w celu nawiązania współpracy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie rośliny doniczkowe będą najlepsze na początek?

Na samym początku przygody z roślinami doniczkowymi, najlepiej sprawdzą się takie kwiaty, które wybaczają drobne zaniedbania pielęgnacyjne, np. monstera, aloes lub skrzydłokwiat.

W jakim pomieszczeniu najlepiej postawić kwiaty?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór miejsca dla naszej rośliny zależy od jej wymagań — jedna roślina będzie wolała pomieszczenie jasne i suche, druga zaś przestrzeń zacienioną.

Czy rośliny pełnią w mieszkaniu konkretną funkcję?

Rośliny przede wszystkim ozdabiają mieszkanie. Wiele z nich pełni jeszcze funkcje prozdrowotne, wspierając nasz organizm. Istnieją również rośliny, które wykorzystamy w naszej kuchni.